סטודנטים בלונדון מסרבים לציין את יום השואה: "האירוע קולוניאליסטי"

לפי אחד ההסברים של הסטודנטים, יש לדחות את ההצעה כדי לא להשפיע על עמדתו הפרו־פלסטינית של הארגון. נשיא המוסד: "זו סערה בכוס תה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארגון הסטודנטים באוניברסיטה בריטית דחה בשבוע שעבר הצעה לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, החל ב–27 בינואר, בנימוק שהמאורע הוא "אירוצנטרי" ו"קולוניאליסטי".

על פי ההצעה שנדחתה, הסטודנטים, באוניברסיטת גולדסמית' בלונדון - מוסד ציבורי, אשר שייך לאוניברסיטה של לונדון - אמורים היו לציין שורה של ימי זיכרון לקורבנות השואה ורצח עם ברחבי העולם, בהם יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, ב–27 בינואר; יום הזיכרון האירופאי לקורבנות הסטליניזם והנאציזם ב–23 באוגוסט ויום הזיכרון לרצח העם הארמני, ב–24 באפריל.

אחת המתנגדות הקולניות להצעה היתה שרה אל־אלפי, סטודנטית מוסלמית, האחראית על תיק החינוך בארגון הסטודנטים. "ימי זיכרון לא צריכים להצטמצם לרשימה של אירועים היסטוריים אירופאים בלבד", אמרה. בחשבון הטוויטר שלה היא בירכה על דחיית ההצעה. "תמיכה נפלאה מהסטודנטים של גולדסמית' בדחיית ההצעה האירוצנטרית", כתבה.

בראיון לאתר החדשות הבריטי "The Tab", הוסיפה: "אני מרגישה שההצעה לא הלכה מספיק רחוק...אם אנחנו רוצים לקבל החלטה על הנצחה, אנחנו צריכים לעשות את זה בצורה ניאותה". לטענתה, יש צורך להרחיב את ההנצחה כך שתתייחס גם ל"הכרה במאבקים רבים".

גם לסטודנטים אחרים היו נימוקים לדחיית ההחלטה וחלקם פורסמו בחשבונות הטוויטר שלהם: "ההצעה תכריח אנשים לזכור דברים שהם לא רוצים לזכור" ו־"אנשים לבנים לא צריכים להציע הצעות לגינוי רצח עם בלי הרבה מחשבה. לא היתה כאן חשיבה". לפי הסבר אחר, יש לדחות את ההצעה כדי לא להשפיע על עמדתו הפרו־פלסטינית של הארגון בסכסוך הישראלי־פלסטיני.

"ההתנגדות באה מהרצון להעביר החלטה שתהיה רחבה יותר", הסביר נשיא הארגון, הווארד ליטר, אשר הבטיח להעביר החלטה מעודכנת יותר בחודש הבא, וציין כי הוא רואה בכל הדיון "סערה בכוס תה".

כמה ימים לפני כן, ארגון הסטודנטים הבריטי הכללי, המייצג סטודנטים מכל האוניברסיטאות בבריטניה, דחה הצעה לגינוי דאעש, בנימוק שהיא "איסלאמופובית". לפי ההצעה, הסטודנטים הבריטים היו אמורים להביע הזדהות עם הכורדים בעיראק, לתמוך באחדות בין המוסלמים, לגנות את הטרור הרצחני של דאעש ולתמוך בחרם על מי שמממן אותם. ההחלטה נדחתה. אחד ההסברים לכך היו: "הגינוי של דאעש נראה כהצדקה למלחמה ואיסלמופוביה בוטה". דור גליק, סטודנט ישראלי המסיים בימים אלה תואר שני בבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE), אמר ל"הארץ" כי לא הופתע כששמע את הנימוקים לדחיית ההצעה לציון יום השואה. "מבחינת הקיצוניים שבהם, השואה היא בבחינת עוד כלי שרת בידי הציונות", אמר בהתייחסו לסטודנטים הבריטים. "המעניין הוא שהפעם הם העזו להגדיר את השואה עצמה כאירוע 'אירוצנטרי', והכניסו את זה לסל ההתנגדויות לציון יום השואה הבינלאומי".

לדברי גליק, "הגענו לימים של עיוות מוסרי משווע: מוסדות אקדמיים בלב לונדון שבהם אסור להזכיר לא את דאעש ולא את השואה, מחשש לפגיעה בנשמתם של מי שחשים עצמם מקופחים". גליק סבור כי השיח האנטי־קולוניאליסטי, אותו הוא מגדיר "מובן ומוצדק נוכח ההיסטוריה של בריטניה", הגיע לאחרונה ל"מחוזות אבסורדיים, שלדעתי משיגים את ההיפך מכוונת המשורר". לדבריו, "המצב הנוכחי משריש בורות בקרב סטודנטים בנוגע למספר קונפליקטים בעולם כיום, כשהסכסוך הערבי־ישראלי בראשו. במקרים קיצוניים קיים גם עידוד עקיף של אלימות ברוטלית".

ישראל, לדבריו, מוצגת מזה זמן רב בקמפוסים בבריטניה כ"ביטוי העכשווי של הקולוניאליזם הלבן". "ברגע שאתה מסתכל כך על המציאות, לא מעטים יצדיקו את ירי הטילים של חמאס על מרכזי האוכלוסיה בישראל", הוסיף, בהתייחסו לתקרית שחווה בעצמו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ