רוסיה ואוקראינה מתקרבות להסכם לאספקת גז

נשיאי המדינות נפגשו בשולי ועידה במילאנו בניסיון לייצב את הפסקת האש במזרח אוקראינה, ולהגיע להסכם שימנע מאזרחי המדינה חורף ללא חימום

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועמיתו האוקראיני פטרו פורושנקו מתקרבים ככל הנראה להשגת הסכם לאספקת גז לאוקראינה לפני החורף. פוטין נפגש לשיחות אינטנסיביות בארבע עיניים עם פורושנקו, בשולי ועידת הפסגה של אחדים ממנהיגי האיחוד האירופי ורוסיה הנערכת במילאנו, במטרה ליישב שני נושאים בעייתיים: הפסקת האש המעורערת במזרח אוקראינה והשגת הסכם אנרגיה.

לא ברור איזו התקדמות הושגה, אם בכלל, אך מקורות יודעי דבר דיווחו כי פוטין רמז שהושגה הסכמה ראשונית על מסגרת הסכם גז, וכי שוררת תקווה שהסכם זה יגובש סופית השבוע בבריסל. "הסכמנו עם שותפינו האוקראינים על התנאים לחידוש אספקת הגז לאוקראינה לפחות בחורף, והסכמנו על הפרמטרים להסכם", אמר פוטין.

פוטין ופורושנקו לוחצים ידיים במילאנו, בסוף השבועצילום: אי־פי

מוסקבה הפסיקה את אספקת הגז לאוקראינה ביוני, בעקבות סכסוך על המחיר שצריכה לשלם קייב, וגוברים החששות מפני מה שעלול להתרחש החורף במקרה של מחסור בגז באוקראינה ופוטנציאלית גם באיחוד האירופי. נושא חובות הגז של קייב לא יושב, על אף שנערכו שלוש פגישות ביום בין פוטין לבין פורושנקו במסגרת פעילות דיפלומטית קדחתנית. אחרי יציאתם מפגישתם האישית האחרונה קרא המנהיג הרוסי למדינות האיחוד האירופי "לתת יד לאוקראינה" ולממן את החבילה הדרושה.

על אף ששיחות מילאנו עדיין לא הניבו "תוצאות מעשיות" בנושא ונותרו פרטים רבים ליישוב, אמר פורושנקו כי הושגה "התקדמות מסוימת". לדבריו, "אנחנו מקווים למצוא פתרון לשאלת האנרגיה לפני 21 באוקטובר". דבריו אלה הסתייעו על ידי נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שאמר לפני כן כי "השגת הסכם גז היא באמת בהישג יד".

דברים אלה עמדו בניגוד גמור למה שאירע לפני כן כשפגישה בארוחת בוקר בהשתתפות פוטין, פורושנקו ומנהיגי בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה, שהוקדשה ברובה למצב הביטחוני במזרח אוקראינה, לא הניבה תוצאות, ומקורות תיארו אותה - בלשון המעטה דיפלומטית - "כנה". בין השאר, קראו ראשי האיחוד האירופי לפוטין לגנות את הבחירות שהבדלנים במזרח אוקראינה מתכננים לערוך בחודש הבא, כסימן למחויבות לתוכנית השלום. אולם הנשיא הרוסי סירב להתחייב לגינוי כזה, מסר מקור בריטי. צרפת, גרמניה ואיטליה חזרו על שאיפתן לשלוח מל"טים לגבול אוקראינה–רוסיה כדי לסייע בפיקוח על האזור. אך אחד מדוברי הקרמלין גינה מאוחר יותר משתתפים, שבשמם לא נקב, ותיאר אותם כ"בעלי דעות קדומות, נוקשים ולא דיפלומטיים".

לאחר הפגישה אמר ראש ממשלת בריטניה שפוטין הבהיר כי אין הוא רוצה "עימות קפוא או אוקראינה מחולקת", "אך אם זה כך", הוסיף, "רוסיה צריכה כעת לפעול כדי ליישם בשטח את כל מה שהוסכם: הוצאת הכוחות הרוסיים והנשק הכבד הרוסי מאוקראינה, כיבוד כל ההסכמים הכתובים והכרה בלגיטימיות של מערכת בחירות יחידה באוקראינה. אם כל אלה לא ימומשו, ברור שהאיחוד האירופי, כולל בריטניה, ישאירו את הסנקציות ואת הלחצים על כנם, כדי שלא יהיה לנו עימות כזה ביבשת שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ