מתיחות ואלימות פוליטית לקראת הבחירות באוקראינה

ניסיונות התנקשות ואיומים על חיי פוליטיקאים מאפיינים את הימים האחרונים, כשהבחירות לפרלמנט, בצל המלחמה במזרח המדינה, ייערכו ביום ראשון

דיוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד הרשנהורן, ניו יורק טיימס

פעיל פוליטי ומועמד לפרלמנט מטעם המפלגה הרדיקאלית הותקף מחוץ לביתו בקייב, בשעה שהיה בדרכו הביתה מאולפן טלוויזיה שבו התראיין ביום שישי. המועמד, מרק גרס, הוכה ונדקר במה שהיה, לדברי ראשי מפלגתו, ניסיון להתנקשות בחייו.

אולכסנדר גורין, מועמד מפלגת "חזית העם" של ראש הממשלה, הוכה באכזריות באותו לילה במבואת בית הדירות שבו הוא מתגורר באזור אודסה.

ביום שני שרד מועמד אחר ממפלגת חזית העם, ולדימיר בוריסנקו, ניסיון התנקשות בחייו. התוקפים ירו בו והפעילו מטען נפץ מתוצרת בית. מקורות רשמיים מסרו שהוא שרד הודות לאפוד מגן שלבש בעקבות איומים.

הכנות לקראת הבחירות לפרלמנט האוקראיניצילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האוקראיני יתקיימו ביום ראשון הקרוב. למאבקים הפוליטיים באוקראינה, שהיו מאז מתמיד סוערים ובלתי צפויים, נוסף ממד מבעית. התקיפות לא אירעו במזרח מוכה המלחמות, שבו יחידות הצבא נלחמות בבדלנים הפרו־רוסים, אלא בלב המדינה, שברובה לא התנהלה לחימה.

דבר אינו מצביע על קשר בין התקיפות, ואין כל ראיה לכך שהמניע להן פוליטי, ואולם פרץ האלימות מעיד על המתיחות יוצאת הדופן סביב הבחירות, שעומדות לחולל שינוי, לטוב או לרע, בעתידה של המדינה, על ידי השלמת חילופי הממשלה שהחלו בהדחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

התקריות מטילות צל כבד על הבחירות, בנוסף לחשש כי רבים מתושבי אזורי דונייצק ולוהאנסק לא יוכלו להצביע בגלל הלחימה הבלתי פוסקת ומאבק הבדלנים. הממשלה בקייב קיוותה שהבחירות לפרלמנט והבחירות המקומיות בדצמבר יפעלו לאיחוי השסע במזרח המדינה, ואולם כעת עליה להתמודד עם כוונתם של הבדלנים למנוע את קיום ההצבעה ולקיים בחירות משלהם בנובמבר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ