פוטין בנאום תקיף נגד ארה"ב: כופה תכתיבים על יתר העולם

נשיא רוסיה אמר כי מדיניותה של וושינגטון מסכנת את ביטחון העולם, והכחיש כי הוא שואף להקים מחדש אימפרייה סובייטית על חשבון מדינות אחרות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, האשים היום (שישי) את ארה"ב בסיכון הביטחון העולמי באמצעות כפיית "תכתיב חד-צדדי" על יתר העולם, וטען כי המערב הוא שאשם במשבר באוקראינה. בנאום תוקפני שהדגיש את עומק הקרע בין מוסקבה למערב, הכחיש פוטין כי הוא מנסה לבנות מחדש את האימפריה הסובייטית על חשבון שכנותיה של רוסיה.

"לא אנחנו התחלנו את זה", אמר פוטין בנאומו בפני משתתפי "כנס ולדאי", שמפגיש מדי שנה מומחים לרוסיה ואנשי תקשורת מרחבי העולם. הוא הדגיש כי וושינגטון מנסה "לתכנן מחדש את כל העולם" על פי האינטרסים שלה. "הצהרות לפיהן רוסיה מנסה להשיב סוג מסוים של אימפריה, תוך הפרת ריבוניות שכנותיה, הן חסרות בסיס", אמר.

נשיא רוסיה ציין סדרה של סכסוכים בהם ארה"ב פעלה לטענתו באופן שגוי, כולל אלה שבלוב, סוריה ועיראק. "האם מדיניות וושינגטון חיזקה את השלום והדמוקרטיה? לא", אמר פוטין. "התכתיבים החד צדדים וכפיית תוכניות [על אחרים] הביאו לתוצאה הפוכה לגמרי".

פוטין בכנס בסוצ'י, היוםצילום: אי־אף־פי

פוטין החריף את הרטוריקה נגד וושינגטון מאז שב לקרמלין כנשיא ב-2012, אולם הנאום האחרון הוא אחד העוינים שנשא נגד המערב, ונראה כי מטרתו להדגיש בפני המצביעים הרוסים שיעמוד להגן על ענייניהם מול יתר העולם. הביקורת על סדר עולם המוכתב על ידי וושינגטון, יותר משני עשורים לאחר תום המלחמה הקרה, מזכירה נאום מ-2007 במינכן בו תקף פוטין את ראיית העולם "החד צדדית" של הנהגת ארה"ב.

בנאום היום דחה פוטין את הביקורת המוטחת בו בשל המשבר באוקראינה, בו מסייעת מוסקבה לבדלנים הפרו-רוסים במזרח המדינה, והדף את הביקורת בחזרה אל המערב. הוא חזר על האשמות לפיהן ממשלות המערב סייעו לקבוצות פרו-מערביות לתכנן הפיכה בה הודח הנשיר הפרו-רוסיה של אוקראינה בפברואר.

"איש איש לא רצה להקשיב לנו ואיש לא רצה לדבר איתנו", אמר פוטין בהתייחסו למצב לפני נפילת הממשלה הפרו-רוסית באוקראינה. "במקום דיאלוג שהיה יכול להיות קשה, אך גם תרבותי, הם הביאו את המדינה להפיכה. הם דחקו אותה את תוהו ובוהו, קריסה כלכלית וחברתית ומלחמת אזרחים עם אבדות גדולות", אמר.

הפסקת אש הוכרזה באוקראינה ב-5 בספטמבר, אך היא מופרת מדי יום והמערב אומר כי לרוסיה עדיין יש חיילים ונשק במזרח אוקראינה, טענות שמוסקבה מכחישה. פוטין טען בנאום כי הסנקציות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי על ארצו בשל פעולותיה באוקראינה הן טעות. "רוסיה לא תעמיד פנים, לא תיפגע, לא תבקש ממישהו משהו. רוסיה מספקת את צרכיה שלה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ