מסתמן: הגוש הפרו-מערבי ניצח בבחירות לפרלמנט באוקראינה

36 מיליון בני אדם הצביעו היום - אולם לא באזורים בשליטת הבדלנים ובקרים שסופח לרוסיה. גל אלימות נגד מועמדים בבחירות גם במערב המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עם סגירת הקלפיות בבחירות לפרלמנט באוקראינה, מסתמן כי הגוש הפרו־מערבי מוביל, וכי מפלגתו של הנשיא המכהן, פטרו פורושנקו, תזכה במספר הגדול ביותר של מושבים אם כי היא רחוקה מלזכות ברוב. הבחירות התקיימו היום (ראשון) תחת שמירה ביטחונית כבדה על רקע העימותים בין הממשלה בקייב לבדלנים הפרו-רוסים במזרח המדינה.

לפי שני סקרים שהתקיימו לאחר שהסתיימה ההצבעה, מפלגתו של פורושנקו זכתה בכ–23% מהקולות, ומפלגת "חזית העם" של ראש הממשלה ארסני יאצניוק הגיע במקום השני והצמוד עם כ–21%. למרות שהם ממפלגות יריבות, שני המנהיגים חולקים מדיניות פרו־מערבית, ואם הסקרים יתבררו מדוייקים, הרי שכשני שלישים מהפרלמנט יהיו בשליטת הגוש הפרו־מערבי. תוצאות אמת צפויות להתפרסם באזור חצות.

36 מיליון בני אדם נרשמו להצבעה, אולם תושבי המחוזות דונייצק ולוהאנסק שבמזרח לא יכלו להשתתף בעקבות הלחימה הבלתי פוסקת והמאבק הבדלני. גם בחצי האי קרים לא הצביעו לאחר שהוא סופח לרוסיה במארס השנה.

הבחירות הללו לפרלמנט הן הראשונות מאז פרצו הפגנות ההמונים ומאז הודח הנשיא לשעבר ויקטור ינוקוביץ' בפברואר השנה. פורושנקו קיווה כי הבחירות "ינקו" את הפרלמנט מנאמניו של ינוקוביץ', יאפשרו לו לקדם רפורמות דמוקרטיות וייתנו לו מנדט להתמודד עם הבדלנים במדינתו,  ונראה כי מרבית תקוותיו נענו: מפלגת גוש ההתנגדות הפרו־רוסית זכתה ב–7.6%, כששאר בנות בריתה כלל לא עברו את אחוז החסימה.

היום דווח בבי-בי-סי כי פורושנקו הודיע בדף הטוויטר שלו שהגיע לביקור פתע למחוז דונבאס שבמזרח המדינה, שם עדיין מתנהלים קרבות בין הבדלנים הפרו-רוסים לכוחות הצבא האוקראיני, שהחלו בחודש מארס. ה"קייב פוסט" דיווח כי באתר של מינהל מחוז דונייצק נכתב שהנשיא ביקר באחת הקלפיות שמוקמה במכללה מקומית בקרמטורסק הנמצאת בתחומי המחוז.

בימים האחרונים באוקראינה נרשמו כמה ניסיונות התנקשות ואיומים על חיי פוליטיקאים. פעיל פוליטי ומועמד לפרלמנט מטעם המפלגה הרדיקאלית הותקף מחוץ לביתו בקייב, בשעה שהיה בדרכו הביתה מאולפן טלוויזיה שבו התראיין ביום שישי. המועמד, מרק גרס, הוכה ונדקר במה שהיה, לדברי ראשי מפלגתו, ניסיון להתנקשות בחייו.

אולכסנדר גורין, מועמד מפלגת "חזית העם" של ראש הממשלה, הוכה באכזריות באותו לילה במבואת בית הדירות שבו הוא מתגורר באזור אודסה. ביום שני שרד מועמד אחר ממפלגת חזית העם, ולדימיר בוריסנקו, ניסיון התנקשות בחייו. התוקפים ירו בו והפעילו מטען נפץ מתוצרת בית. מקורות רשמיים מסרו שהוא שרד הודות לאפוד מגן שלבש בעקבות איומים.

למאבקים הפוליטיים באוקראינה, שהיו מאז מתמיד סוערים ובלתי צפויים, נוסף ממד מבעית. התקיפות לא אירעו במזרח מוכה המלחמות, שבו יחידות הצבא נלחמות בבדלנים הפרו־רוסים, אלא בלב המדינה, שברובה לא התנהלה לחימה.

דבר אינו מצביע על קשר בין התקיפות, ואין כל ראיה לכך שהמניע להן פוליטי, ואולם פרץ האלימות מעיד על המתיחות יוצאת הדופן סביב הבחירות, שעומדות לחולל שינוי, לטוב או לרע, בעתידה של המדינה, על ידי השלמת חילופי הממשלה שהחלו בהדחת הנשיא ינוקוביץ'.

מצביעות בקלפי בקייבצילום: אי־אף־פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ