דו"ח עוני |

יוניצ"ף: ישראל במקום הרביעי בעולם המפותח בעוני ילדים - 35%

דו"ח של סוכנות הילדים קובע כי ב-23 מדינות מערביות חלה התרחבות בתופעה כתוצאה מהמשבר של 2008. בראש הרשימה: יוון, ספרד ולטביה

הרייט שרווד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרייט שרווד, גרדיאן

ב־23 מדינות בעולם המפותח נרשמה עלייה במספר הילדים העניים מאז פרץ המיתון ב–2008. דו"ח חדש שפרסמה סוכנות הילדים של האו"ם (יוניצ"ף) מזהיר כי בעקבות מצב זה עלול דור שלם להיקלע לחיים של מחסור חומרי ומיעוט אפשרויות לעתיד.

בישראל שיעור העוני בקרב ילדים עלה מ-2008 עד 2012 מ-35.1% ל-35.6% והיא מדורגת במקום הרביעי בעולם המפותח בעוני ילדים. בראש הרשימה ממוקמות יוון (40.5%), לטביה (38.2%) וספרד (36.3%). העלייה המתונה יחסית בשיעור העוני בקרב ילדים בישראל בתקופה שנבדקה (0.5%) מדרג אותה במקום ה-19 מבין 41 המדינות שנבדקו בגודל השינוי בארבע השנים הללו. בסרטונים: סיפוריהם של לואיסה ומירקו - ילדים החיים בעוני

מהדו"ח עולה עוד כי מספר הילדים שנכנסו למעגל העוני בתקופת המיתון גדול ב-2.6 מיליון ממספר הילדים שהצליחו לצאת ממנו. ביוון ובאיסלנד נרשם הזינוק הגדול ביותר בשיעורי העוני בקרב ילדים בשש השנים האחרונות ואחריהן מדורגות לטביה, קרואטיה ואירלנד. שיעור הילדים החיים בעוני בבריטניה עלה מ-24% ל-25.6%.

ב-18 מתוך 41 המדינות שנכללו בדו"ח נרשמה דווקא ירידה בעוני בקרב ילדים ובראשן צ'ילה, שם ירד שיעור העניים מתחת לגיל 18 ל-31.4% ל־22.8%. בנורווגיה נרשם השיעור הנמוך ביותר של ילדים החיים בעוני - 5.3% לעומת 9.6% ב־2008. בארה"ב עומד שיעור זה על 32%.

חלוקת מזון לרעבים ברחובות אתונה, אפריל 2014צילום: רויטרס

"ככל שהילדים האלה נשארים יותר זמן במעגל העוני, כך קשה להם יותר לצאת ממנו", נאמר בדו"ח שכותרתו היא "ילדים במיתון: השפעת המשבר הכלכלי על רווחת הילדים במדינות העשירות". "בחמש השנים האחרונות יותר ילדים ומשפחותיהם התקשו בסיפוק צרכיהם החומריים והחינוכיים הבסיסיים, ומספרם הולך וגדל. שיעורי אבטלה שכמוהם לא נרשמו מאז השפל הגדול בשנות השלושים, הביאו לכך שמשפחות רבות לא הצליחו לתת את הטיפול, ההגנה וההזדמנויות המגיעות לילדים".

המחסור והמצוקה משפיעים גם על יחסי הורים עם ילדיהם בעיקר משום ששיעור העוני משפיע גם על ריבוי מקרי האלימות בתוך המשפחה. "המיתון הגדול יהפוך דור שלם של צעירים משכילים ובעלי יכולות לבוגרים מאוכזבים שלא יצליחו לממש את הציפיות וייפגעו ממנו", נכתב בדו"ח שמדגיש כי השפעת המיתון על ילדים תורגש עוד זמן רב אחרי קץ המיתון.

מקבץ נדבות מחופש לליצן באחד מרחובות מדריד. בשלט נכתב: "אני רוצה לאכול, תודה"צילום: אי־אף־פי

ב-18 מתוך 41 המדינות מצביעים הנתונים על הידרדרות מערכת הרווחה בשש השנים האחרונות ועל "התגברות תחושות חוסר הביטחון והלחץ". בארבע מדינות אירופיות - אסטוניה, יוון, איסלנד ואיטליה - הוכפל מספר הילדים שלא זכו לקבל ארוחה הכוללת בשר, עוף, דג או מקבילה צמחונית, אחת ליומיים.

עוד עולה מהדו"ח כי 7.5 מיליון מהצעירים באיחוד האירופי כיום לא נמצאים כלל במסגרת חינוכית, תעסוקתית או הכשרתית כלשהי - כמיליון יותר מבשנת 2008. שיעורם הגבוה ביותר של צעירים כאלה מבין מדינות OECD, נרשם בישראל והוא עומד על 30.7%. הזינוק הגדול ביותר בצעירים שאינם נמצאים במסגרת חינוכית או תעסוקתית נרשם בקרואטיה, יוון, קפריסין, איטליה ורומניה. בטורקיה, לעומת זאת, נרשמה ירידה בסעיף זה מ–37% ב–2008 ל–25.5% ב–2013.

כותבי הדו"ח מבקשים להדגיש כי אפילו אם אחוז הלא־מועסקים במדינות שנבדקו יירד, עדיין יתקשו הצעירים למצוא עבודות יציבות ומכניסות. "מספר הצעירים בני 15 עד 24 שעובדים במשרות חלקיות או שהינם מובטלים גדל פי שלושה בממוצע בעקבות השלכות המיתון", נכתב. "הבעיות עוד לא נגמרו בשביל הילדים ובשביל משפחותיהם. ייתכן שעבור רבים מהם יחלפו שנים בטרם יוכלו לחזור לרמות הרווחה שידעו לפני המשבר".

ישראל נכללת בדו"ח בקבוצת מדינות המוגדרות ככאלה שנחשפו בצורה "מתונה" למיתון העולמי. בקבוצה זו נכללות גם אוסטריה, בלגיה, קנדה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יפן, מלטה, הולנד, ניו זילנד, רומניה, סלובקיה, סלובניה, בריטניה וארה"ב. בין המדינות שהושפעו בצורה "חמורה" מהמיתון נמצאות ספרד, פורטוגל, איטליה, אירלנד ויוון. בין המדינות שהושפעו בצורה "קלה": אוסטרליה, צ'ילה, טורקיה, שווייץ, נורווגיה ודנמרק.

מסקר שביצע מכון המחקר גאלופ עבור יוניצ"ף עולה כי ישראל דורגה רביעית בשנים 2007-2013 בשיעור הנשאלים שענו "כן" לשאלה "האם היו מקרים בשנה האחרונה שבהם לא היה לך די כסף למזון עבורך או עבור בני משפחתך?". היא דורגה במקום ה-29 מבין 41 בשאלה "האם חשת היום חרדה או לחץ?" ושישית בשאלה שנגעה לשביעות הרצון הכללית מהחיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ