נגנב השלט "העבודה משחררת" ממחנה הריכוז דכאו בגרמניה

השלט נגנב בשבת בלילה. הגנבים נאלצו לטפס מעל שער נוסף על מנת לגנוב את השלט. מנהלת המוזיאון: "זו התקיפה הקשה ביותר על אתר ההנצחה"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

משטרת גרמניה הודיעה הבוקר (ראשון) כי שלט הברזל "העבודה משחררת" (ארביט מאכט פריי) שמוצב בכניסה לאתר מחנה הריכוז דכאו במדינה נגנב. משרד הפנים של בוואריה עודכן בפרטי האירוע ומסייע בהליך החקירה. 

המשטרה המקומית מעריכה כי השלט, שאורכו כמטר תשעים וגובהו כתשעים וחמישה סנטימטרים, נגנב בשבת בשעות הלילה והדגישה כי הגנבים היו צריכים לטפס מעבר לשער נוסף כדי לגנוב את השלט. בהודעה נמסר כי לא אותרו רמזים בסביבה המיידית של האתר, והמשטרה קראה לכל מי שיודע דבר מה או שם לב לפעילות חשודה בסביבות המחנה לדווח למשטרה. שלט יוצב בכניסה לאתר המיידע את המבקרים בדבר הגניבה. 

שלט הכניסה שנגנב בדכאו, ב-2009

ד"ר גבריאל המרמן, מנהלת אתר ההנצחה בדכאו, אמרה ל"הארץ" כי הגניבה הזו היא "התקיפה הקשה ביותר על האתר". לדבריה, זמן קצר לאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר, 2001 היה ניסיון פגיעה נוסף באתר כשוונדליסטים ריססו כתובות אנטישמיות על הגדרות. היא הבהירה כי מאז ריסוס הכתובות, מנהלי האתר משלמים לחברת אבטחה פרטית שמנהלת סיורים באתר שבע פעמים ביום.

"מתוך כבוד לנרצחים במקום וקרוביהם לא רצינו לתת לאתר תחושה של בית סוהר עמוס באבטחה", הסבירה. לעומת זאת, הבהירה, לנוכח הגניבה הנוכחית היא שוקלת לעלות את רמת האבטחה במקום ולהוסיף עוד מצלמות אבטחה. המרמן הדגישה כי מספרם של "גנבי המזכרות" עלה בשנים האחרונות. "גונבים הכל מחלקים קטנטנים ועד מיטות שלמות", אמרה.

מ"יד ושם" נמסר בתגובה: "איננו יודעים מי עומד מאחורי גנבת השלט, אך גנבתו של אובייקט סמלי כל כך היא התקפה בוטה כנגד זכר השואה".

דכאו, הממוקם לא רחוק ממינכן שבדרום גרמניה, הוא מחנה הריכוז הראשון שהוקם על ידי הנאצים, ב-1933. כ-40 אלף אסירים נרצחו שם בטרם שוחרר המחנה באפריל 1945.

בשנת 2009 נגנב השלט "העבודה משחררת" משער מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין. הוא אותר כמה ימים לאחר מכן כ-400 קילומטרים מהאתר, כשהוא מנוסר לשלושה חלקים. שני פולנים נידונו לכשנתיים וחצי שנות מאסר על הגניבה, וגבר שוודי שתכנן את הגניבה נידון לשלוש שנים. מהחקירה עלה כי המניעים לגניבה היו כלכליים ולא אנטישמיים. השלט הושב למקומו כחודש לאחר הגניבה ולאחר תהליך שיקום. עותק של השלט, שנעשה ב-2006 במסגרת עבודות תחזוקה, הורכב באופן זמני במקום השלט הגנוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ