שורת טיסות מסתוריות מעל מתקני הגרעין של צרפת מעוררת דאגה בפריז

עדיין לא ברור מי שלח את המל"טים, שטסו מעל 15 אתרים גרעיניים שונים בצרפת. הכורים הגרעיניים מייצרים את מרבית אספקת האנרגיה במדינה, ופעילותם לא נפגעה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

גורמי הביטחון בצרפת חוקרים מקרה מסתורי, שבמסגרתו אותרו מל"טים בלתי מזוהים - כשהם טסים מעל יותר מתריסר תחנות אנרגיה גרעינית בצרפת. התקרית עוררה דאגות ביטחוניות בצרפת, שהאנרגיה הגרעינית מהווה חלק נכבד מתצרוכת האנרגיה שלה.

פעילי סביבה בצרפת טוענים כי מדובר בהתפתחות מעוררת דאגה, ואילו הרשויות זיהו לפחות 15 טיסות מעל האתרים הגרעיניים מאז תחילת אוקטובר. ביום שישי האחרון לבדו, זוהו חמש טיסות מעל אתרים שונים - כך מסרו גורמים בפריז וכן עובדי תחזוקה באתרים.

הרשויות עומדות על כך שמתקניה הגרעיניים של צרפת בנויים כך שיוכלו לעמוד בפני סכנות ביטחוניות מסוג זה. חברת האנרגיה הממשלתית EDF - שמל"טים טסו מעל 13 מאתריה - אמרה כי הטיסות לא השפיעו על פעילות הכורים שלה בכל דרך.

הכור הגרעיני בוגיי, במרכז-מזרח צרפת, בתמונה מהשנה שעברה. המל"טים טסו מעל 15 מתקנים דומיםצילום: אי־אף־פי

סגולן רויאל, שרת הסביבה והאנרגיה של צרפת, אמרה לעיתונות המקומית כי לחוקרי המקרה אין אפילו קצה חוט שעשוי להוביל אותם למי שעומד מאחורי הטיסות. "איננו ממעיטים בערך האירועים האלה, ואיננו מפריזים בהם מצד שני", אמר רויאל, והוסיפה כי אתריה הגרעיניים של צרפת הוכנו מראש למקרים של רעידות אדמה או התרסקויות כלי תעופה. לדבריה, מל"טים היוו סיכון נמוך יותר מאלה.

המל"טים שבהם נעשה שימוש במקרה זה היו קטנים יחסית, כשהגדול שבהם היה ברוחב של שני מטרים, כך לפי גורם צרפתי רשמי. ארגון הסביבה גרינפיס ביצע בשנים האחרונות חדירות למתקני הגרעין של צרפת, מבלי לגרום לנזקים, בכדי לחשוף את נקודת התורפה של מערך האבטחה של הכורים. אך הארגון מכחיש כל קשר לטיסות המל"טים.

שר הפנים של צרפת, ברנאר קזנב, אמר לרדיו הצרפתי כי לרשויות יש דרכים "לנטרל" את המל"טים, אך הוא נמנע מלהרחיב בנושא. היום, אמר לרדיו RTL: "הדרך הטובה ביותר להיות יעיל בתחום הזה, הוא לא לומר מה אנחנו עושים". גם בכירים אחרים העדיפו לשמור על שתיקה בעניין.

החוק בצרפת אוסר על הפעלת מל"טים באזורים צפופים, ליד נמלי תעופה, ליד אתרים רגישים כמו בסיסי צבא וכורים גרעיניים - כך לפי אריק הרו, דובר עבור רשות התעופה האזרחית של צרפת. רשויות החוק הצרפתיות רשאיות לפתוח בהליך משפטי בעקבות כל חשד להפרה של החוק בעניין זה, והרשעה עלולה לגרור עונש של עד שנת מאסר וקנס של 75 אלף אירו.

"ישנם הרבה מיתוסים בנוגע למל"טים ולגבי הנזק שהם יכולים לגרום", אמר הרו, והוסיף: "חלקם הם לא יותר מצעצועים בשלט רחוק שניתן להצמיד להם מצלמות בכדי לקבל תמונה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ