12 הרוגים בפיגוע במערכת שבועון סאטירי בפריז שפרסם קריקטורות של דאעש והנביא מוחמד

שני רעולי פנים חמושים ברובי קלצ'ניקוב ירו בעובדי מערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו". עשרה מעובדי העיתון נהרגו, בהם עורך העיתון, שאמר בעבר כי "אינו חושש מנקמה" בעקבות פעילותו. נשיא צרפת פרנסואה הולנד הכריז על יום אבל לאומי

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

שני חמושים רעולי פנים פרצו היום (רביעי) למערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו" ברובע ה-11 במרכז פריז, וירו בנשק אוטומטי. המשטרה מדווחת על 12 הרוגים ועשרה פצועים, בהם חמישה במצב אנוש. בין ההרוגים עשרה מעובדי השבועון ושני שוטרים. כוחות משטרה שהגיעו למקום לא הצליחו לעצור את החמושים אשר נמלטו לרכב שהמתין להם עם נהג מילוט, אולם המשטרה הצליחה לגלות את זהותם ועורכת כעת מצוד אחריהם. לאחר הירי הודיעו הרשויות בצרפת כי רמת הכוננות במדינה הועלתה לרמה הגבוהה ביותר.

ארבעת הקריקטוריסטים של "שארלי הבדו" נהרגו בתקיפה, בהם העורך סטפאן שארבונייה המכונה שארב, ועוד שלושה המוכרים בכינויים קאבו, טניוס וולינסקי. שארב וקאבו נחשבים לשניים מהקריקטוריסטים הגדולים ביותר בצרפת. בשבועון פורסמו בעבר קריקטורות של הנביא מוחמד ומנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), פרסומים שגררו התקפות על השבועון. ערוץ הטלוויזיה France24 דיווח כי אחד מהשוטרים שנהרגו היה אחראי על אבטחת חייו של שארבונייה.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הגיע לזירת הירי והודיע על כינוס חירום של הממשלה. לדבריו, אין כל ספק שהירי הוא פיגוע טרור וכי לאחרונה סוכלו כמה פיגועי טרור ברחבי המדינה. בדבריו היום בערב, שעות לאחר האירוע, הודיע הנשיא כי מחר יהיה יום אבל לאומי בצרפת.

רשת "פראנס 2" דיווחה כי הירי אירע במהלך ישיבת המערכת של השבועון, שמתקיימת מדי יום רביעי בבוקר. לדברי עדי ראייה: "שני אנשים רעולי פנים לבושים בשחור נכנסו לבניין עם רובי קלצ'ניקוב, כמה דקות אחר כך שמענו הרבה יריות ושני החשודים נמלטו מהמקום".

"מובן שזה לא היה מקרי", אמר לעיתון "ליברסיון" עיתונאי משארלי הבדו שלא נכח במקום. מקור המקורב לחקירה אמר לליברסיון כי היורים נכנסו לבניין המערכת והובילו אדם מהכניסה שיצביע על עיתונאים מסוימים בשבועון. בעבר פורסמה במגזין ארגון אל-קאעדה "אינספייר" רשימת חיסול של כופרים באיסלאם, בהם תמונתו של שארבונייה.

הקריקטוריסטית קוקו, העובדת בשבועון והיתה עדה להתקפה, סיפרה: "הלכתי לקחת את הבת שלי מהגן, כשהגעתי לכניסה לבניין המערכת איימו עלינו שני גברים רעולי פנים וחמושים בברוטליות. הם רצו להיכנס. הם ירו על וולינסקי ועל קאבו וזה נמשך חמש דקות". לדבריה, הם דיברו צרפתית רהוטה והם טענו שהם מאל-קאעדה. עדים נוספים סיפרו לכתבים לאחר האירוע כי החמושים דיברו "צרפתית מושלמת". על פי הדיווח, מלבד רובי קלצ'ניקוב נשאו עמם החמושים נשאו מטול אר-פי-ג'י.

ארבעת המאיירים שנרצחו (משמאל למעלה עם כיוון השעון): ז'אן קאבו, טניוס, סטפאן שארבונייה (שארב), ז'ורז' ולינסקיצילום: אי־אף־פי

"לה פיגארו" דיווח עוד כי התוקפים נמלטו מהמקום במכונית סיטרואן שחורה. כעבור זמן קצר הם נטשו אותה והשתלטו על מכונית פרטית  בפורט פאנטן, שם התחדשו היריות. לדברי רשת אר-טי-אל המשטרה איבדה מאז את עקבותיהם. 

עיתון הגרדיאן מדווח כי 
המשטרה איתרה את רכב המילוט השני ברובע ה-19 בצפון מזרח פריז, ועורכת כעת בדיקות מעבדה שיעזרו במציאת החשודים. עוד נמסר כי 3,000 שוטרים מעורבים במצוד אחרי החמושים ברחובות פריז. 

שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנוב אמר כי הרשויות עושות את כל שבכוחן על מנת "להבטיח במהירות האפשרית את זיהוי שלושת החשודים ומעצרם, זאת כדי להעניש אותם בחומרה הראויה למעשייהם הברבריים".  

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה בתקיפות את "הירי הנורא" על מערכת העיתון והביע סולידאריות עם הקורבנות ובני משפחותיהם. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון גינה אף הוא את התקיפה במשרדי השבועון הסאטירי וכינה אותה "מחליאה". לדבריו, בריטניה עומדת לצד צרפת במלחמה בטרור. גינוי להתקפה נשמע גם מצד מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אשר כינה אותה "מחרידה, בלתי ניתנת להצדקה ופשע שנעשה בדם קר". 

קריקטורה של הנביא מוחמד על שער המגזין שארלי הבדו מחודש אוקטובר. בכיתוב משמאל: "אני הנביא, אידיוט", מימין: "שתוק, כופר"

הבוקר פרסם העיתון קריקטורה על מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אבו בכר אל-בגדאדי, בו הוא מאחל לקוראים "רק בריאות". הקריקטורה פורסמה גם בטוויטר כמה דקות לפני הירי. באוקטובר הופיע על שער העיתון קריקטורה של לוחם דאעש כורת את ראשו של הנביא מוחמד.

בנובמבר 2011 נשרפו כליל משרדי מערכת השבועון הסאטירי לאחר שאלמונים הניחו במקום פצצת תבערה שהתלקחה והניחו שקיות אשפה רבות בכניסה למבנה. לטענת העורך שארבונייה, הדבר קרה מפני שבאחד משערי הגיליון הופיעה דמותו של הנביא מוחמד אומר: "100 מלקות אם לא תמותו מצחוק". 

בראיון לעיתון לה-מונד לאחר ההצתה, אמר שארבונייה כי הוא אינו חושש מנקמה על פעילותו והוא אינו מתכוון לוותר על ציור קריקטורות: "אין לי ילדים, אין לי אשה, אין לי הלוואות. זה אולי נשמע בומבסטי אבל אני מעדיף למות זקוף מאשר לחיות על הברכיים".

החשודים יורים לעבר ניידת משטרהצילום: אי־אף־פי

שארבונייה הסביר את ההחלטה לפרסם את הקריקטורות שנתפסו כפוגעניות בקרב גורמים מוסלמים במדינה. "הקריקטורות יזעזעו בדיוק את מי שרוצה להזדעזע" והוסיף כי ההחלטה לפרסם את האיורים נבעה מרצונו להגן על חופש העיתונות. זמן קצר לאחר פרסום הקריקטורות קרס אתר האינטרנט של המגזין בשל עומס המבקרים בו וכעבור כמה שעות דווח כי הוא גם הותקף על ידי האקרים.

בקריקטורות אחרות שפרסם השבועון נראה מוחמד בעירום. באחת מהן, המופיעה תחת הכותרת "הסרט שמלכד את העולם המוסלמי", ומבקשת ללעוג לסרט האנטי איסלאמי וליוצריו, שחלקם אנשי תעשיית הפורנו האמריקאית, נראה מוחמד שוכב על בטנו כשאחוריו חשופים, ושואל את הצלם: "והאחוריים שלי? אתה אוהב את האחוריים שלי?". מהקריקטורה לא ברור אם מוחמד מתכוון לאחוריו או לטורבן שלראשו. הקריקטורה גם רומזת לסצינה מפורסמת מתוך הסרט "הבוז" משנת 1963 בבימויו של ז'אן-לוק גודאר ובכיכובה של בריז'יט בארדו. בסצינה נראית בארדו כשהיא שוכבת עירומה על המיטה לצד בעלה ושואלת אותו אם הוא אוהב איברים שונים בגופה.

הקריקטוריסט ועורך העיתון "שארלי הבדו" סטפן שרבונייה, שנהרג בתקיפהצילום: אי־אף־פי
קריקטורה שפרסם שארבונייה לפני מספר ימים. בכיתוב: "בינתיים עוד אין פיגועים בצרפת" הדמות בתגובה: "חכה - יש לנו זמן עד סוף ינואר לאיחולי השנה החדשה

בעבר פרסם השבועון קריקטורות שעסקו בדמויות ציבוריות נוספות, בהם האפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 ונשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי. קריקטורה אחת שעוררה מחלוקת לאחר שהופיעה על שער המגזין שואבת השראה מהסרט "מחוברים לחיים", ששמו בתרגום ישיר הוא "בלתי פגיעים" ("Intouchables"). הסרט מספר על מערכת היחסים בין גבר מבוגר צרפתי, עשיר ומשותק לבין המטפל הסיעודי שלו, צעיר שחור ממוצא אפריקאי. כותרת הקריקטורה היא "Intouchables 2" ומתחתיה נראית דמותו של יהודי דתי הדוחף כיסא גלגלים שעליו יושבת דמות הנראית כמוסלמי ולידם הכיתוב "זה לא נושא ללעג".

בגיליון אחר היה חתום מוחמד כ"עורך-אורח" של המהדורה, לרגל ניצחונה של המפלגה האיסלאמיסטית בבחירות בתוניסיה חודש קודם לכן. הנביא "ציין" כי המפלגה מתכוונת לכפות את חוקי האיסלאם בתוניסיה ולא דמוקרטיה. כמו כן, כותרת שער הגיליון ציינה בדיחה שמזכירה את השריעה.

בשעות הערב החלו נאספים אלפי אנשים במרכז פריז וערים נוספות ברחבי העולם, בהן לונדון, ברלין, מדריד, בריסל ועוד לאות הזדהות עם קורבנות ההתקפה. במרבית מהפגנות הסולידאריות הדליקו הנוכחים נרות ונשאו שלטים שעליהם נכתב "אני שארלי".

בעקבות התקפת הטרור, הצמידה משטרת צרפת אבטחה לסופר השנוי במחלוקת מישל וולבק. חלק נכבד מגיליון השבועון שהתפרסם הוקדש לספרו של וולבק "Soumission" (נכנעות), שראה היום אור. בספר מתאר הסופר את צרפת בשנת 2022 כמדינה בעלת רוב איסלאמי.

אלפי בני אדם נאספו במרכז פריז לאות הזדהות עם הנרצחים, היוםצילום: אי־אף־פי
אלפי בני אדם נאספו במרכז פריז לאות הזדהות עם הנרצחים, היוםצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ