טור אישי || עמוס בידרמן, מאייר "הארץ": אני מפחד מהאיסלאם הקיצוני

החבר'ה הרעים ניצחו אותנו ביג טיים במלחמה על חופש הביטוי, כל אירופה משקשקת מהם, וגם אמריקה. מאז סערת הקריקטורה הדנית, אני לא מתקרב לנושא

עמוס בידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס בידרמן

בואו לא נכבס את המלים: הם ניצחו. הרעים כבר ניצחו. החבר'ה מהג'יהאד העולמי, מאל־קאעדה, מדאעש. איך שלא תקראו להם. הם ניצחו אותנו ביג טיים במלחמה על חופש הביטוי. כל אירופה משקשקת מהם, וגם אמריקה. אין עכשיו בעולם קריקטוריסט או מו"ל שיעז בכלל להתעסק אתם. כולם רועדים מפחד. אישית, אני מרגיש מאוים עוד מאז סערת הקריקטורה הדנית. אני בכלל לא מתקרב לנושא. ברורות לי ההשלכות, כאן, במזרח התיכון, הרחק מאירופה.

כמה עיתונים בבריטניה, כך שמעתי את נדב אייל מדווח בערוץ 10, אף משחירים כעת את הקריקטורות שבלב המחלוקת כשהם מפרסמים אותן בסיקור האירועים.

ממשלת צרפת עצמה ביקשה בעבר מאנשי "שארלי הבדו" שלא יפרסמו עוד את האיורים שפגעו ברגשות האיסלאם הקיצוני. מנגד, לא נרשמו פניות דומות בכל הנוגע לקריקטורות על הרבנות או על הוותיקאן – ובהחלט היו גם כאלה.

מפגינים לאות סולידריות עם הקורבנות בפריז צילום: רויטרס

פעילי האיסלאם הקיצוני באירופה ניצחו את חופש הביטוי עוד כשרצחו את תאו ואן גוך באמסטרדם, בגלל סרטו הדוקומנטרי על המנהג האכזרי לכריתת הדגדגן בקרב חלק מהנשים המוסלמיות בהולנד. על סלמן רושדי הם הוציאו פסק דין מוות, פתווה, בגלל ספרו "פסוקי השטן", והוא נאלץ לחיות שנים ארוכות במחבוא ותחת שמירה צמודה.

והנה, לפני זמן לא רב ראיתי בטלוויזיה את הכתב צבי יחזקאלי מסתובב בלונדון בחברת מטיף מוסלמי, והוא מסביר לו, און־קמרה, כמה נהדרים יהיו החיים בבריטניה תחת חוקי השריעה. חתונות עם ילדות בנות 12, כריתת ידיים בכיף, עריפת ראשים בסבבה. יהיה נהדר. לה דולצ'ה ויטה! אה, כן, ואת החלק הכי חשוב הוא שכח לציין: נהרוג את כל הכופרים. בדיוק כפי שעשו אתמול לעמיתיי הצרפתים - שכל חטאם היה לאייר. לזה אני קורא רב־תרבותיות.

כולם מפחדים, אבל תמיד יש קמיקזות כאלה, כמו העיתונאים של "שארלי הבדו". בודדים. חבר'ה אמיצים באמת. עקבתי אחרי הגיליונות שלהם. ידעתי שזה ייגמר ברע. לא יכול היה להיות אחרת. גם ממשלת צרפת ידעה - ולא מנעה. עכשיו הולנד, קמרון ומרקל ינאמו נאומים. יברברו, יטרטרו ויקשקשו. האמת המרה היא שבעצם אין להם הרבה מה לעשות, הרי הרעים כבר ניצחו. אולי רק להתחיל לשנן את חוקי השריעה.

לכל הקריקטורות של בידרמן ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ