צרפת המקוטבת לא זקוקה לעוד סיבות לשנוא את האחר

רבים חוששים מפני ההשלכות ארוכות הטווח של הפיגוע במערכת "שארלי הבדו" על החברה הצרפתית, שבה ניכרת עלייה מתמדת ברגשות קסנופוביים ואנטי־איסלאמיים

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שהתייצב בלא דיחוי בזירת הפיגוע החמור ביותר שאירע בפריז בכמה עשורים, קרא בפנים קודרות להפגין אחדות לאומית לאחר ההתקפה שכינה "המעשה הברברי במיוחד", שבו נרצחו 12 בני אדם במערכת "שארלי הבדו", השבועון הסאטירי המפורסם ביותר במדינה.

עוד על הפיגוע בפריז:סכין בלב האיסלאם (צבי בראל) | המחדל והקושי המודיעיני (אנשיל פפר) | היהודים בחזית המלחמה על אירופה (אנשיל פפר) | לא הקורבנות האחרונים (אנדרו הסלופ) | מעצבי ומאיירי "הארץ": כולנו שארלי

אבל על רקע אלפי האזרחים שיצאו להביע את כאבם על הפיגוע בכל רחבי המדינה, מתגבר אצל רבים החשש מפני ההשלכות ארוכות הטווח שעלולות להיות לו על החברה בצרפת, המקוטבת פוליטית יותר ויותר, החווה עלייה מתמדת ברגשות קסנופוביים ואנטי־איסלאמיים, ומעניקה לימין הקיצוני הישגים גוברים בבחירות.

בביקורו במערכת העיתון אמר הולנד, שאין ספק שההתקפה על מערכת השבועון הסאטירי היא "מעשה טרור". ואולם עם פרסום זהות המבצעים, נראה שהממשלה הסוציאליסטית, הנתונה כבר במצוקה, תיאלץ להתייצב מול ההשלכות הביטחוניות והפוליטיות שיהיו להתקפה על השבועון שהיה מאוים כבר זמן רב.

מנהיגת מפלגת הימין הצרפתית החזית הלאומית, מרין לה פן, עם תומכיה בעיר קאלה, באוקטובר האחרוןצילום: רויטרס

צרפת מוטרדת מאוד ממספרם הגדול של אזרחיה המצטרפים לשורות לוחמי ג'יהאד בסוריה ובעיראק, וחוזרים לאחר מכן למדינה. בניסיון להתמודד עם תופעת הג'יהאדיסטים מבית, קיבלה הממשלה באחרונה שורה של חוקי טרור מחמירים, המעוררים חששות בקרב פעילי זכויות אזרח.

צרפת היא חברה מפולגת ופסימית יותר מבעבר, המעניקה תמיכה גוברת לימין הקיצוני. הדבר בא לידי ביטוי, בין היתר, בבחירות לפרלמנט האירופי, שבהן זכתה מפלגת החזית הלאומית בראשות מרין לה פן בהישגים הנאים ביותר שידעה עד כה, והגבירה את סיכויה בבחירות לנשיאות ב–2017.

הולנד, הנשיא הפחות פופולרי בהיסטוריה המודרנית של צרפת, הנמצא במחצית הכהונה שלו, מעדיף לאמץ גישה סובלנית כלפי סוגיות ההגירה והמגוון האתני במדינה, כדי לגשר הפער הגדל במדינה.

פולמוס שנוי במחלוקת על האיסלאם, מקומו בחברה הצרפתית והאיסלאמופוביה, שולט זה חודשים בשיח הציבורי בצרפת. השבוע יצא לאור ספרו של מישל וולבק Soumission (כניעה), המדמיין את צרפת בשנת 2022 בהנהגת מפלגה מוסלמית. לפניו יצא הספר "התאבדות צרפתית", רב מכר שבו מציג עיתונאי שמרן שאלות על השפעת ההגירה המוסלמית על צרפת.

האתגר המידי של הולנד ושל ראש ממשלתו מנואל ואלס, שר פנים לשעבר הידוע בקשיחותו, הוא להסביר לציבור איך התאפשרה התקפת הטרור נגד שארלי הבדו ומה יהיו השלכותיה על הביטחון, על השיח הפוליטי הכולל, ועל הרקמה החברתית המתוחה.

לדברי הפרשן הפוליטי ז'רום סנט־מארי, בהתקפה על מערכת העיתון ובהרג שני שוטרים יש סמליות איומה, שתטביע את חותמה לתמיד. אף שצרפת ידעה בעבר התקפות טרור, בעיקר באלג'יריה, ההקשר של ההתקפה הנוכחית שונה, כי היא נעשתה על רקע "הדאגה הגוברת בצרפת ובאירופה מהאיסלאם ומקומו בחברה".

הוא מעריך שהמפלגות שמתייחסות במצעיהן להגירה ולאיסלאם, בראשן החזית הלאומית, הן שיפיקו ככל הנראה את התועלת הפוליטית הגדולה ביותר מהמצב. המפסידים יהיו הממשלה והמיעוט המוסלמי הגדול העוסק בענייניו והמעורה היטב בחברה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ