הזיגזוג של נתניהו: אחרי ששמע שליברמן ובנט טסים לעצרת בפריז, הוא החליט לטוס בעצמו

מנהיגי אירופה ישתתפו בעצרת תמיכה המונית שתתקיים מחר בפריז. תחילה נמסר מלשכת ראש הממשלה כי נסיעת נתניהו לאירוע לא תתאפשר משיקולי אבטחה, אך לאחר שליברמן ובנט הודיעו על השתתפותם הוא החליט להשתתף בעצרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוגיית הנציגות הישראלית בצעדת ההזדהות עם צרפת, שתתקיים מחר (ראשון) בפריז בעקבות פיגועי הטרור במדינה, הפכה בסוף השבוע לפארסה: לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה תחילה כי לא ייסע לעצרת משיקולי אבטחה ורק אחרי שעות ארוכות של דיונים ולחצים - ולאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט הודיעו שייצגו את ישראל בעצרת - החליט נתניהו לטוס לפריז ולהשתתף בה.

באירוע מחר צפויים להשתתף מנהיגי רבות ממדינות אירופה, ובהם בין היתר ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי וראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי. באירוע ישתתפו גם ראש הממשלה הטורקי אחמט דאבוטולו ומלך ירדן עבדאללה וכן נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, ושרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני.

בסוף השבוע החלו בלשכת נתניהו לעסוק בתיאומים לקראת טיסה אפשרית שלו לפריז. יועציו החלו במגעים עם ארמון האליזה, שגרירות ישראל בפריז ושגרירות צרפת בתל אביב כדי לבחון את הסידורים הלוגיסטיים באירוע. אנשי משרד החוץ בירושלים ושגרירות צרפת קיבלו את הרושם שנתניהו עומד להודיע על נסיעתו במוצאי שבת, אלא שאז התברר כי התקבלה החלטה הפוכה. "האפשרות לטוס לפריז נבחנה אך בשל הקושי באבטחת ראש הממשלה באירוע שכולל צעדה ברחוב, במיוחד בלוח זמנים קצר כל כך, הדבר לא יתאפשר", מסרו בכירים בלשכה. כצעד חלופי החליטו בלשכת נתניהו לבדוק את האפשרות לטוס לפריז ביום שלישי כדי להשתתף באירוע זיכרון שמארגנת הקהילה היהודית המקומית. השגרירות הצרפתית בישראל ושגרירות ישראל בצרפת עודכנו בפרטים והחלו להיערך להגעת נתניהו ביום שלישי.

בזמן שבלשכת נתניהו הודיעו כי ראש הממשלה לא ייסע לפריז, התקיימה בחדר המצב של משרד החוץ בירושלים הערכת מצב בראשות השר אביגדור ליברמן. הישיבה נועדה לעסוק בהגברת האבטחה על נציגויות ישראל ברחבי העולם ובאירופה בפרט, על רקע החשש מפיגועים נוספים. בסיום הישיבה הודיע שר החוץ ליברמן כי בכוונתו לטוס לפריז ולהיות זה שייצג את ישראל בצעדת הסולידריות. כמה דקות לאחר מכן הודיעה לשכתו של יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה נפתלי בנט, שמשמש גם כשר לענייני התפוצות, כי גם הוא יטוס לאירוע בפריז וייפגש עם אנשי הקהילה היהודית.

צילום: אי־אף־פי

בלשכת נתניהו התעדכנו בהודעות שפרסמו ליברמן ובנט, הבינו שטעו והחלו בדיונים קדחתניים כדי למצוא מוצא מהתסבוכת שנוצרה. תוך זמן קצר הבהירו בכירים בלשכת נתניהו כי האפשרות של הנסיעה לפריז עדיין נבחנת "אם סידורי האבטחה יאפשרו זאת". בסביבות שמונה בערב, שלוש שעות בלבד אחרי פרסום ההודעה המקורית על כך שראש הממשלה לא יטוס לפריז, הושלם ה"זיג-זג" של נתניהו: בכירים בלשכתו הודיעו כי למרות ההודעות הקודמות הוא יגיע לצעדה.

התנהלות בכירי ממשלת ישראל במוצאי שבת גרמה להרמת גבה בצד הצרפתי. בכל כמה דקות קיבלו בעלי התפקידים הצרפתים שטיפלו בנושא דיווחים סותרים מגורמים ישראלים שונים. התחושה בצד הצרפתי היתה כי מערכת הבחירות בישראל משפיעה על הייצוג הישראלי בטקסי הזיכרון להרוגי הפיגועים.

נתניהו ימריא לצרפת בשעות הבוקר. הוא צפוי להשתתף בצעדה ולאחר מכן להיפגש עם אנשי הקהילה היהודית. עדיין לא ברור אם נתניהו ייפגש עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד או עם מי מהמנהיגים הרבים האחרים שישתתפו באירוע. הוא צפוי לשוב לישראל ביום שני.

ביום שישי, בעקבות הפיגוע בסופרמרקט הכשר בפריז, קיים נתניהו התייעצות עם אנשי משרד החוץ והמוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים והנחה אותם לסייע לרשויות בצרפת בכל דבר אפשרי. נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם ראש הממשלה מנואל ולס וכן עם נשיא הקרי"ף - מועצת המוסדות היהודים בצרפת, רוז'ה קוקרמן. נתניהו הציע להולנד ולוולס את עזרתה של מדינת ישראל בכל תחום שהרשויות בצרפת יזדקקו לו. "כל העם בישראל איתכם", אמר נתניהו בצרפתית לנשיא הולנד. ראש הממשלה ביקש מעמיתיו הצרפתים להגביר את האבטחה על מוסדות יהודיים בכל רחבי צרפת.  

הולנד קרא היום לאזרחי צרפת להגיע לעצרת: "אני קורא לגברים ולנשים של צרפת להתעורר ביום ראשון, לקום ממה שקרה חזקים יותר", אמר הנשיא בפנייה לאומה מארמון האליזה. "אני קורא לאחדות, משום שהיא הנשק החזק ביותר שלנו", הוסיף. הולנד אמר כי כל אזרחי המדינה, ללא קשר לעמדתם הפוליטית או זהותם האתנית, מוזמנים להשתתף באירוע. עם זאת, במפלגת הימין הצרפתית "החזית הלאומית" הביעו אכזבה מכך שאנשי המפלגה לא הוזמנו לעצרת. כוחות גדולים של משטרה ולוחמי יחידות מיוחדות צפויים לאבטח את משתתפי התהלוכה שתתקיים מחר, ו-500 שוטרים נוספים צפויים להיות פרושים בעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ