ההרוגים בפיגוע בסופרמרקט: יואב חטב, 
פיליפ ברהאם, יוהאן כהן ופרנסואה מישל־סעדה

החטופים עדכנו בטלפון את המשטרה במצבם מתוך בחנות. עובד מוסלמי הסתיר אותם

שירלי סיטבון, פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון, פריז

שמותיהם של ארבעת הרוגי הפיגוע ב"היפר כשר" שבמזרח פריז פורסמו אתמול, והם יואב חטב בן 21, פיליפ ברהאם בשנות ה–40 לחייו, יוהאן כהן בן 22 ופרנסואה-מישל סעדה, כבן 60. לפי דיווחים, חטב הוא בנו של רב בתוניסיה. ברהאם, מורה במקצועו, הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. מכר של כהן סיפר עליו אתמול שהיה "ילד טוב" ואהוב.

בשעות הפיגוע בסופרמרקט, התאספו כ-300 מטרים מהמרכול – המרחק שאליו אפשרו להם כוחות הביטחון להגיע – מאות פריזאים. הממתינים, שלא היו יכולים לראות הרבה מלבד ניידות משטרה שבאו ועזבו במהירות, נצמדו לעשרות עיתונאים שהגיעו לזירה. בניסיון להתעדכן בפרטי ההתקפה שטלטלה את שכונתם השלווה הם הקשיבו לכל עד ראייה.

ההרוגים בפיגוע. מימין למעלה ובכיוון השעון: יואב חטב, יוהאן כהן, פיליפ ברהאם ומישל פרנוסאה סעדה

סביב השעה חמש לפנות ערב נשמעו כמה רעשים עזים - התפוצצויות רימוני ההלם שהשליכו השוטרים לתוך המרכול לפני שפרצו אליו ביריות. בתוך דקות התעדכו הנוכחים באמצעות הטלפונים הניידים שלהם בדיווחים של ערוצי החדשות, שלפיהם נמצאו בחנות ארבעה הרוגים מבני הערובה, והשוטרים הרגו את קוליבאלי. בקהל היו גם שני קרובים של בני ערובה, שחשו הקלה למשמע הידיעה. "זה נס שהוא חי!" אמר אחד מהם, שאחיו ניצל על ידי כך שהסתתר בתוך חדר הקירור במרתף המרכול. אביו, שנראה שבור, אמר ל"הארץ": "מה שקורה הוא עצוב כל כך למדינה שלנו". שניים מתושבי השכונה הלא יהודים, הביעו דאגה מהעתיד. "ברור שבמרכול התכוונו לפגוע ביהודים, אבל לפני יומיים הם פגעו בעיתונאים ובחופש העיתונות ומחר הם עלולים לתקוף כל אחד אחר. זה מפחיד מאוד", אמר אחד מהם.

מי שהפך לגיבור האירוע הוא לסאנה בתילי, עובד המרכול, מוסלמי בן 24 שמוצאו ממאלי. בתילי פתח את דלת חדר הקירור והכניס אליו שישה מבני הערובה, בהם תינוק בן חודש, שאיתרו את הכניסה למרתף. לאחר מכן, סיפר לרשת הטלוויזיה הצרפתית BFMTV, כיבה את האור במקום ולפני שסגר שוב את הדלת הרגיע את המסתתרים.

נציג של איגוד השוטרים, גאאל פביאנו, שיבח את תושייתם של בני הערובה במרכול שהצליחו להסתתר. "לאורך כל ההתקפה, עדי ראייה אלה עדכנו את המשטרה באמצעות הטלפונים הניידים שלהם על המתרחש בתוך החנות", אמר. "ההרג נורא, אבל עשינו כל מה שיכולנו כדי להציל חיים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ