למען האחדות ונגד הטרור: יותר מ-3.7 מיליון בני אדם צעדו ברחבי צרפת

נתניהו ועבאס היו בין המנהיגים שהגיעו לתהלוכה המרכזית בפריז לזכר ההרוגים בפיגועים האחרונים; נתניהו בבית הכנסת: "האיסלאם הקיצוני הוא איום על כולנו, אירופה מוכרחה להתייצב לצד ישראל"

יאיר אטינגר
שליח "הארץ" לפריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
שליח "הארץ" לפריז

יותר מ-3.7 מיליון אנשים התכנסו הערב (ראשון) במרכז פריז ובערים נוספות ברחבי צרפת בעצרת למען האחדות הלאומית, בעקבות פיגועי הטרור בשבוע שעבר, בהם נהרגו 17 בני אדם. כל הדגלים בעיר הורדו לחצי התורן, ויחידות מיוחדות וצלפים הוצבו על גגות מבנים. לפי הערכות, מדובר בהתאספות הגדולה ביותר בהיסטוריה של צרפת.

גם מנהיגי מדינות העולם צעדו יחד ברחובות פריז. ראש הממשלה בנימין נתניהו צעד שלוב זרוע עם נשיא מאלי, ולצדם פרנסואה הולנד נשיא צרפת, אנגלה מרקל קאנצלרית גרמניה, ונשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. בשורה הראשונה של התהלוכה צעדו גם ראשי הקהילות היהודית והמוסלמית בצרפת- רוז'ה קוקרמן, נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף), ודליל בובכר, האימאם של המסגד המרכזי בפריז. בראש התהלוכה צעדו גם חברי מערכת "שארלי הבדו" שאיבדו בשבוע שעבר את חבריהם. המשתתפים צועדים לאורך שני נתיבים שאורכם קילומטרים אחדים מכיכר הרפובליקה לכיכר האומה.

המנהיגים צועדים, הערב בפריזצילום: רויטרס

הנשיא הולנד שוחח במהלך הצעדה עם בני משפחות היהודים שנרצחו ביום שישי בסופרמרקט הכשר. בתהלוכה נכח גם סמואל סנדלר, אביו של הרב ז'ונתן סנדלר, שנרצח בטולוז ב-2012. ראש הממשלה נתניהו אמר בתום התהלוכה: "צעדתי בשורה אחת עם מנהיגי העולם כדי להתאחד נגד הטרור. אמרתי להם שנגד הטרור - כל טרור - יש להילחם עד חורמה".

בתום התהלוכה מאות בני אדם, בהם ראשי הקהילות הדתיות של פריז, התאספו באירוע לזכר הנרצחים בפיגוע הטרור, שהתקיים בבית הכנסת הגדול של עיר הבירה. על כל כיסא באולם בית הכנסת הונח שלט שחור עליו נכתב "אני יהודי", "אני המשטרה", "אני שארלי הבדו" או "אני היפר כשר". נשיא צרפת פרנסואה הולנד השתתף באירוע בבית הכנסת, כך גם ראש הממשלה הצרפתי מנואל ואלס והנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי. שר הכלכלה והדתות נפתלי בנט נכח גם הוא באירוע הזיכרון, חבר הכנסת אלי ישי וכן ראש הממשלה נתניהו, שזכה לתשואות ולקריאות "ביבי" ו"ישראל" מפי הנוכחים במקום.

אימאם העיירה דרנאסי שבצרפת, חסן שלגומי, הגיע גם הוא לאירוע הזיכרון בבית הכנסת וכשנכנס למקום, הקהל נעמד על רגליו. שלגומי ערך תפילה מול ההיפר הכשר ביום שישי לאחר הפיגוע, וזכה בעקבות כך להערכה רבה בקרב הקהילה היהודית.

העצרת בפריז, הערבצילום: רויטרס
חברי מערכת השבועון "שארלי הבדו" בצעדה הערב בפריזצילום: אי־פי

נתניהו גיבה בפתח נאומו בבית הכנסת את "עמדתם הנחושה של נשיא צרפת וראש ממשלתה נגד הטרור ונגד האנטישמיות". הוא ניחם את משפחות העיתונאים, השוטרים "וכל החפים מפשע שנרצחו בעת שמימשו את הזכויות הבסיסיות שלהם". נתניהו ביקש עוד "להביע הערכה לאזרח של מאלי, מוסלמי, שסייע ליהודים".

בהמשך פנה ראש הממשלה לחברי הקהילה היהודית: "הגעתי לכאן מירושלים בירת הנצח של ישראל, כדי לחלוק עמכם את הכאב על הירצחם של פרנסואה מישל, של פיליפ, של יואב, של יוהן שבגבורתו ניסה להציל את הנשק מידי המחבל ונפצע פצעי מוות. לצערי עם ישראל חווה את הכאב הזה, פעמים רבות, כי אנחנו נלחמים בטרור שנים ארוכות. היום אנחנו מרכינים ראש לזכר הקורבנות בפריז, אבל כנציגי עם עתיק וגאה – אנחנו ניצבים זקופי קומה אל מול הרשע וכך נוכל לו. כאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ".

ההתאספות בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

"האויב של כולנו הוא האיסלאם הקיצוני. לא האיסלאם, לא סתם קיצונים - האיסלאם הקיצוני", המשיך נתניהו. "דאעש, חמאס, בוקו חראם, אל-קאעדה, אל נוסרה, אל שבאב, חיזבאללה. עלינו לתמוך אחד בשני במאבק הגורלי נגד קנאי האיסלאם הקיצוני באשר הם – ישראל ניצבת עם אירופה ואירופה חייבת להתייצב עם ישראל".

נתניהו התייחס בנאומו גם לאפשרות שטהראן תשיג נשק גרעיני: "הסכנה תגדל בהרבה, והיא תיהפך לאיום חמור על האנושות כולה, אם האיסלאם הקיצוני ישתלט על נשק גרעיני. עלינו למנוע בכל דרך מאיראן להשיג נשק אטומי. כפי שהעולם התרבותי מתייצב היום לצד צרפת נגד הטרור, כך עליו להתייצב לצד ישראל נגד הטרור", דברי ראש הממשלה נתניהו.

מאות אלפי בני אדם צעדו, כאמור, גם בערים אחרות ברחבי צרפת. לפי מקור משטרתי, בליון התאספו קרוב ל-300 אלף אנשים, ברינס כ-25 אלף, בגרנובל כ-100 אלף ובעיר רן צעדו 60 אלף בני אדם. כוחות הביטחון בצרפת נמצאים בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים נוספים, ולפחות 4,300 שוטרים, 1,350 חיילים ו-150 אנשי ביטחון סמויים בלבוש אזרחי מאבטחים את האירוע. 

באי העצרת בכיכר הרפובליקה בפריז, היוםצילום: אי־אף־פי

בערים מרכזיות בעולם הביעו הערב תמיכה בצרפת ותושביה. אחת הערים היא ברלין, שם התאספו כ-18 אלף בני אדם מול השגרירות הצרפתית בגרמניה, במפגן נדיר של סולידריות. הצועדים נשאו שלטים עליהם נכתב "אני שארלי" ו-"אני יהודי". בביירות בירת לבנון התאספו כמאתיים בני אדם, ונשאו שלטים בהם נכתב "אנחנו לא מפחדים", ו-"אני אחמד", לאות הזדהות עם השוטר המוסלמי שהרגו האחים קוואשי במסע ההרג שלהם ביום רביעי.

בלונדון התאספו כאלף בני אדם בכיכר טרפלגר, ובמדריד כמה מאות גם כן, חלקם מוסלמים שנשאו שלטי "לא בשמנו". גם בולנסיה ובברצלונה התאספו אנשים. במוסקבה צעדו כמאה אנשים, רובם אזרחי צרפת, וכמה עשרות הניחו פרחים מול השגרירות הצרפתית בעיר. התאספויות של כמה מאות אנשים היו גם בטוקיו, סידני ורמאללה. בתל אביב כמאה בני אדם התאספו מול השגרירות הצרפתית בשדרות רוטשילד. נתניהו היום בפריז לפני עלייתו לאוטובוס למקום העצרת:

מוקדם יותר היום אמר נתניהו מפריז כי ההרוגים בפיגוע בסופרמרקט יובאו לקבורה בישראל. לדברי נתניהו, הוא "הגיב לבקשת משפחותיהם של אלה שנהרגו במתקפת הטרור הרצחנית". נתניהו ביקש מהגופים הרלוונטיים בצרפת לזרז ככל הניתן את העברת הגופות. 

בין מנהיגי אירופה שהגיעו לפריז כדי להשתתף בעצרת, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי, מנהיגי איטליה, בלגיה, פורטוגל, פולין, שוודיה, דנמרק נורווגיה ואוקראינה. בנוסף, השתתפו גם ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, מלך ירדן עבדאללה, נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר ושרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, נפגש הבוקר עם נשיא קרי"ף, רוז'ה קוקרמן, ואמר לו כי בתי ספר ובתי כנסת יאובטחו על ידי צבא צרפת, בנוסף למשטרה, "אם יהיה בכך צורך". הולנד צפוי לבקר בבית הכנסת הגדול של פריז כדי להביע את תנחומיו לקהילה. טרם נמסר מועד הביקור. ראש הממשלה מנואל ואלס אמר בראיון למגזין אטלנטיק "אם מאה אלף יהודים יעזבו, צרפת לא תהיה צרפת יותר. זה יהיה כישלון הרפובליקה הצרפתית".

סוגיית הנציגות הישראלית בעצרת הפכה בסוף השבוע לפארסה: לשכת נתניהו הודיעה תחילה כי לא ייסע לעצרת משיקולי אבטחה ורק אחרי שעות ארוכות של דיונים ולחצים - ולאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט הודיעו שייצגו את ישראל בעצרת - החליט נתניהו לטוס לפריז ולהשתתף בה. 

ספי הנדלר: האם צרפת תדע לצעוק "אני יהודי"? || דב אלפון: מרין לה פן מציצה דרך סדקי האיחוד הצרפתי || ברנאר אנרי לוי: אסור לצרפת להשיב לטרור בחרדה|| אנשיל פפר: שבעה מחדלים שאפשרו את שרשרת הפיגועים || צבי בראל: למרות הפיגועים, זו לא מלחמת ציוויליזציות || אנט לוי וילארד: ראיון עם "דני האדום" בעקבות הפיגועים || שירלי סיטבון: הפחד בקהילה היהודית הגיע לשיא חדש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ