הולנד ביקש מנתניהו שלא להגיע לעצרת בפריז

רה"מ התבקש שלא להגיע כדי לא לפגום באחדות שנוצרה באירופה עם הצפת הסכסוך הישראלי פלסטיני. לאחר שהתעקש, הבהירו הצרפתים כי יזמנו גם את הנשיא הפלסטיני עבאס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא צרפת פרנסואה הולנד העביר מסר במהלך סוף השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו ביקש ממנו לא להגיע לצעדת הסולידריות עם צרפת ועם קורבנות הפיגועים בפריז אליה הוזמנו מנהיגים רבים מרחבי העולם - כך אמר ל"הארץ" מקור ישראלי שמעורה בפרטי המגעים שהתקיימו בעניין בין ארמון האליזה ללשכת ראש הממשלה בירושלים.

על המסר של הנשיא הצרפתי הולנד לראש הממשלה נתניהו דיווח לראשונה עמית סגל בערוץ 2. המקור הישראלי, שמעורה בפרטי השיחות בין הצדדים אך ביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, תיאר את השתלשלות האירועים במהלך סוף השבוע: אחרי שממשלת צרפת החלה לשלוח הזמנות למנהיגים מהעולם לצעדת הסולידריות נגד הטרור, פנה היועץ לביטחון לאומי של נשיא צרפת, ז'אק אודיבר, למקבילו בלשכת נתניהו, יוסי כהן. המקור ציין שאודיבר אמר לכהן כי הנשיא הולנד מבקש שנתניהו לא יגיע לאירוע.

המנהיגים צועדים, הערב בפריזצילום: רויטרס

הבכיר הצרפתי הסביר כי הנשיא הולנד מעוניין שהאירוע יתמקד בהפגנת סולידריות עם צרפת ומעוניין להימנע מכל דבר שעלול להסיט את תשומת הלב לנושאים אחרים שנויים במחלוקת כמו יחסי יהודים-מוסלמים או הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אודיבר הבהיר כי הנשיא הולנד מקווה שנתניהו יבין את הקשיים שהגעתו עלולה לעורר ויודיע שאינו מגיע.

המקור ציין כי אחד החששות הגדולים של הצרפתים, אותו לא ביטאו באוזני נציגי ממשלת ישראל, היה מכך שנתניהו ינצל את האירוע לצורך קמפיין הבחירות שלו ויישא נאומים והצהרות בעיקר בכל הנוגע ליהודי צרפת. הצהרות כאלה, כך חששו בארמון האליזה, עלולות לפגוע בהפגנת האחדות שמנסה הממשלה בפריז לשדר כחלק מההתמודדות עם פיגועי הטרור.

לדברי המקור, נתניהו קיבל בתחילה את הבקשה הצרפתית. הדבר גם השתלב ממילא עם מבצע האבטחה המורכב והמסובך שהיחידה לאבטחת אישים של שירות הביטחון הכללי היתה צריכה לבצע כחלק מהגעה של נתניהו לאירוע כזה. לכן, בשבת לפנות ערב הודיעו אנשי נתניהו כי בשל בעיות אבטחה הוא לא יטוס לפריז. נתניהו מצידו הודיע לצרפתים כי הוא יגיע לצרפת בהמשך השבוע - ביום שלישי - לאירוע של הקהילה היהודית.

אגב, הצרפתים העבירו ככל הנראה מסר דומה גם לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). כמו נתניהו, גם האחרון נענה לבקשה הצרפתית ואף פרסם הודעה מוזרה בערך באותו זמן כמו נתניהו על כך שלא יגיע לאירוע בשל מזג האוויר הגרוע.

אלא שאז השתנו הדברים. במוצאי שבת הודיעו שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הכלכלה נפתלי בנט על כוונתם לצאת לפריז להשתתף בצעדה ולהיפגש עם הקהילה היהודית. כשנתניהו שמע על כך הוא החליט לשנות כיוון ולהודיע לצרפתים שהוא יגיע בכל זאת לצעדת המנהיגים.

לדברי המקור, כאשר היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן הודיע על כך למקבילו בארמון האליזה, ז'אק אודיבר, היתה תגובתו של האחרון קשה במיוחד. אודיבר הביע כעס על כך שנתניהו חזר בו מהסיכומים והבהיר לכהן כי התנהלותו של נתניהו בסוגיה תשליך לרעה על היחסים בין המדינות כל עוד פרנסואה הולנד הוא נשיא צרפת ונתניהו הוא ראש ממשלת ישראל. 

אודיבר הבהיר כי לאור העובדה שנתניהו מגיע לצעדת המנהיגים, יוזמן לאירוע גם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. ואכן, כמה שעות אחרי שעבאס הודיע שלא יגיע לפריז, פרסמה לשכתו הודעה הפוכה בה נמסר כי כן ישתתף בצעדה.

את הכעס של הולנד על נתניהו ניתן היה לראות במהלך האירוע שהתקיים אתמול (ראשון) בבית הכנסת בפריז עם מאות מבני הקהילה היהודית. הולנד השתתף ברוב האירוע בבית הכנסת, אולם כאשר הגיע תורו של נתניהו לנאום, הוא קם ועזב את המקום. מעבר לכעס על נתניהו, הולנד ודאי רצה להימנע משידור חוזר של ההתרחשויות בטקס הזיכרון לנרצחים היהודים בפיגוע בטולוז בנובמבר 2012. גם אז הגיע נתניהו לצרפת כדי להשתתף בטקס הזיכרון כשהוא נמצא בתחילת קמפיין הבחירות.

השבועון הצרפתי "לה קנאר אנשנה" חשף אז כי הולנד התלונן בשיחות סגורות לאחר אותו אירוע כי חש צער שנתניהו הגיע לצרפת כדי לערוך בה "קמפיין בחירות בשני שלבים" -  תחילה באזכרה למען הנרצחים בבית הספר היהודי בטולוז, ולאחר מכן בנאומו בטקס באותו המקום. בדיווח צוטט הנשיא הצרפתי כאומר כי רק בגלל שהוא הגיע עם נתניהו לטקס, נאלץ ראש הממשלה הישראלי לעדן את תוכן דבריו.  

גורמים מדיניים אמרו בתגובה כי בתחילת המגעים עם הצרפתים על הגעת נתניהו הועבר המסר כי "הביקור עלול לעורר קשיים". לדבריהם, ההבנה בישראל היתה שהצרפתים מתכוונים בעיקר לקשיים בתחום האבטחה. הם הוסיפו כי אחרי שנפתרו סידורי האבטחה התקיימה שיחת טלפון בין הולנד לנתניהו ביום שבת בערב בה אמר הנשיא הצרפתי כי ישמח לראות את נתניהו. מקורבי נתניהו ציינו כי בשום שלב לא קשרו הצרפתים בין הגעת נתניהו להגעת אבו-מאזן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ