פרשנות || קריאה ליהודי צרפת לעלות לישראל בעקבות הפיגועים היא כניעה לטרור

כשרה"מ והשרים קוראים ליהודי צרפת לנטוש את מולדתם עוד בטרם יבש הדם על קורבנות הטרור הם תוקעים סכין בגבה של מדינה-אחות הנלחמת בטרור. מה היה קורה כאן אם ראש ממשלת צרפת היה מנצל את הפיגוע במלון פארק בנתניה כדי להודיע לאזרחי הרפובליקה שעתידם בארץ בסכנה?

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

הקריאה ליהודי צרפת לעלות לישראל בעקבות אירועי הטרור בפריז משקפת עקרונות ציוניים מוצקים. היא מביאה לידי ביטוי את שלילת הגולה העוברת כחוט השני בתולדות התנועה, ומקיימת את ייעודה של ישראל כארץ מקלט ליהודים נרדפים. גם בלי התרומה הברורה של אווירת הבחירות, סביר להניח שראש הממשלה בנימין נתניהו ואחרים היו מציעים עתה את פתרון ההגירה ההמונית לישראל כמרפא לאנטישמיות ולאווירת הפחד שנוצרו בשנים האחרונות בצרפת בפרט, ובאירופה בכלל.

ובכל זאת, התגובה האינסטינקטיבית הזאת - שלא לומר פבלובית - צריכה לעורר אי-נחת ומחשבה שניה גם אצל המסור שבציונים. שהרי בין אם ייענו היהודים לקריאה ובין אם יאמצו אותה רק בעיקרון ויהגרו בפועל למדינות אחרות, במובנים רבים מדובר בלא פחות מאשר כניעה בוטה לטרור, שעשויה להעניק למחולליו פרס שעליו לא העזו לחלום: בריחה המונית של יהודים, במקרה הטוב, או חיסול מוחלט של הנוכחות היהודית, במקרה הרע. כך יצא שבעידודה ובחסותה של ממשלת ישראל, קומץ טרוריסטים ג'יהדיסטים פנאטיים ישלימו את המלאכה בה החלו הנאצים ומשטר וישי: הפיכתה של צרפת ל"יודנריין".

שלטי "אני שארלי, אני יהודי", הערב בפריזצילום: אי־פי

כניעה כזו תגרור, כמובן, ניסיונות רבים לחיקוי, כפי שנתניהו עצמו משנן באוזני המערב מזה שלושים שנה. המחשבה שניתן לגרש את היהודים ממדינות שבהן יש קהילה מוסלמית משמעותית באמצעות הסתה אנטישמית, בתוספת מספר קטן של פעולות טרור מוצלחות, תהווה פיתוי ברור עבור ארגונים כמו אל-קאעדה והמדינה האסלאמית, גם במדינות אחרות באירופה. ישראל אולי תראה בקליטתם של יהודי אירופה משימת הצלה המחזקת את המפעל הציוני, אך העולם הג'יהאדיסטי עלול להפיק לקחים הפוכים לחלוטין: בדם ואש את היהודים נגרש, קודם מפריז, ברלין ולונדון, אחר כך מתל-אביב, חיפה וירושלים.

למקצתנו נעלמה האבחנה בין מדינות עריצות ואנטישמיות, המתעמרות ביהודיהן ושמחות בהסתלקותם, לבין אחרות שאין להן כל עניין בכך: תורמת לכך, בין היתר, התעמולה הימנית-ממשלתית האינטרסנטית היוצרת זהות בין ביקורת על מהלכיה של ישראל לבין אנטישמיות אירופית קלאסית. אבל למרות ההתלהמות - שמצליחה לשכנע בעיקר את עצמנו - צרפת אינה מרוקו, עיראק או אלג'יריה של שנות ה-50 וה-60, וגם לא רוסיה של שנות ה-70 וה-80: עם כל הביקורת רבת השנים על מהלכיה הבינלאומיים, פריז עדיין מהווה נדבך מרכזי בעולם המערבי והדמוקרטי שישראל שואפת להשתייך אליו. הפגנת ההמונים שנערכה הערב (ראשון) בפריז, סיפקה לכך תזכורת מרשימה.

>>> ביבי חולצה אפורה: כך השתחל ראש הממשלה לשורה הראשונה בעצרת בפריז | יוסי ורטר ■ הראשון לנופף: ההופעה המביכה של נתניהו בפריז | אורי משגב ■ עצרת האחדות גילתה צרפת שלא ידענו שקיימת | אנט לוי וילארד ■ בעיני הפלסטינים, הטרור בצרפת משרת את הציונות | עמירה הס

לכן, יש בקריאה המאורגנת של שרי ממשלת ישראל ובכיריה ליהודי צרפת לנטוש את מולדתם עוד בטרם יבש הדם על קורבנות הטרור משום תקיעת סכין בגבה של מדינה-אחות הנלחמת בטרור. ישראל מגבה אמנם את ממשלת צרפת בהבעות הזדהות ערטילאיות, אך מרפה את ידיה בקריאת הנטישה ליהודים: המסר הוא שצרפת איננה מסוגלת, ואולי איננה רוצה, להתגבר על סכנת הטרור האסלאמי המאיים עליה. אפשר רק לדמיין איזו מהומת אלוהים היתה מתעוררת אצלנו אם ראש ממשלת צרפת היה מנצל את הפיגוע במלון פארק בנתניה, למשל, כדי להודיע לאזרחיו בעיר שעתידם בארץ בסכנה ושהגיע הזמן לחזור הביתה, לכור מחצבתם.

לא צריך להיות ימני כדי לשאוף לכך שיהודי צרפת בפרט ויהודי התפוצות בכלל יעלו לישראל, אבל לישראל המודרנית גם לא אמור להיות כל אינטרס למחיקת הנוכחות היהודית בת 2000 שנה ביבשת האירופית. "צרפת ללא יהודיה איננה צרפת", כפי שאמר אתמול ראש ממשלתה, ואולי גם ישראל ללא גולתה לא תהיה כבר ישראל, לפחות לא זו שחלמו עליה ראשי הציונות.

כך או אחרת, בימים כתיקונם אין פסול במאמץ של הממשלה ומוסדותיה לשכנע את יהודי צרפת לעלות לישראל, מתוך בחירה ולא מפחד, אבל לא בעיתוי אומלל כמו השבוע; עדיף לנצל את שעת הכושר כדי להביא לחיזוקה, ולא להחלשתה, של הקהילה היהודית בצרפת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ