‫פרשנות: גרמניה משדרת מסר של אחדות אך נכשלת בטיפול במוסלמים קיצוניים‬‬

בעצרת סולידריות בהשתתפות קאנצלרית ונשיא גרמניה נמנעו מלדבר על נושאי הגירה רגישים. המסרים החיוביים משכיחים מלב הגרמנים את כשלי הביטחון במדינה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

קאנצלרית גרמניה, נשיא המדינה ובכירי ממשל נוספים התכנסו היום (שלישי) בכיכר פריז בברלין לצד מנהיגים מוסלמים, נוצרים ויהודים בולטים, על מנת להפגין סולידריות ואחדות מול אירועי הטרור בצרפת. בעצרת, שנערכה בסמוך לשער ברנדנבורג, דיברו נשיא גרמניה יואכים גאוק ומנהיגים משלוש הדתות על ערכים כמו חופש, צדק, כבוד וסובלנות. כותרות העיתונים שבישרו בימים האחרונים על מאות מוסלמים קיצוניים ומסוכנים המסתובבים בחופשיות על אדמת גרמניה, וכן על מחדלים במעקב אחריהם - לא הוזכרו הערב. הבעיות החברתיות והתרבותיות של חלק מחברי הקהילה המוסלמית בגרמניה, לא זכו אף הן לאיזכור על הבמה. בקהל, לעומת זאת, הן קיבלו ביטוי. אישה גרמניה ממוצא טורקי הניפה שלט שעליו קיצור תולדות ההגירה המוסלמית לגרמניה: "הסבים שלנו היו 'עובדים אורחים'. ההורים שלנו — טורקים–זרים. אני וחבריי — מוסלמים. מתי תקראו לנו גרמנים?", נכתב עליו.

אך על הבמה לא היה מקום לקולות כאלו. הנואמים בעצרת, שאורגנה על ידי המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה, העדיפו להימנע מנושאים רגישים ותחת זאת לחבק את ה"איסלאם שוחר השלום", ש"גרמניה היא ביתו", כדברי ראש העיר ברלין החדש, מיכאל מילר. הנשיא גאוק סיפר בשבחם של המהגרים המוסלמים, והוסיף כי הם תורמים לחוסנה של גרמניה והופכים אותה למגוונת יותר. "רובם מוקירים את הערכים שלנו ומרגישים טוב בחברה הפתוחה שלנו", אמר והדגיש כי ערכי החופש וזכויות האדם הם אוניברסליים ואינם מבדילים בין אמונה וצבע עור. הנציג המוסלמי הבכיר בעצרת, איימאן מזייק, אמר כי "כולנו אבלים" עם צרפת ומשפחות הקורבנות, והוסיף: "הטרוריסטים לא ניצחו ולא יינצחו... כולנו גרמניה". קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שלא נאמה בעצרה, אמרה מוקדם יותר השבוע דברים ברוח דומה: "האיסלאם שייך לגרמניה", היא הודיעה.

משתתפת בעצרת בברלין, אמשצילום: אי־אף־פי

רק נציג היהודים, אברהם להרר, קלקל במעט את ההרמוניה כשהזכיר את החמאס ואמר לנוכחים כי "עד היום קורא מצע החמאס להשמדת כל היהודים". להרר הפציר בגרמנים "לא לעצום עיניים" ולזכור כי "באיסלאם יש קיצוניות — באסיה, באפריקה ובמזרח התיכון — מוסלמים קיצוניים מפיצים אלימות, פחד ומוות". לטענת להרר על מנהיגי הקהילות והמדינות המוסלמיים לפעול נגד הקיצוניים. לקהילה המוסלמית בגרמניה הוא קרא להיאבק באנטישמיות היוצאת מפתחם של מוסלמים צעירים.

עשרת אלפים איש הגיעו לכיכר להאזין לנאומים. קבוצה זו מייצגת את אותו חלק בציבור הגרמני שתומך ברב-תרבותיות במדינה. מנגד, מפגינים ברחבי גרמניה עשרות אלפים נגד האיסלאם בשבועות האחרונים, אירועים שיוזם ארגון הימין "פטריוטים אירופאיים נגד איסלאמיזציה של המערב" (פגידה). ואולם, בעוד הדיון על אופייה של החברה הגרמנית נמשך במלוא המרץ, נחשפים עוד ועוד מחדלי אבטחה וליקויים במעקב הרשויות בגרמניה אחרי מוסלמים קיצוניים בשטחה, כשלי אבטח שמזכירים את אלה שהתגלו בעקבות התקפות הטרור על מטרות יהודיות בצרפת ב–2012 ובבלגיה ב–2014.

כמו מדינות נוספות באירופה, גם גרמניה אינה ערוכה באופן מספק למלחמה בטרור המוסלמי הקיצוני בשטחה. נראה שרבים שם שכחו כי הטרוריסטים שביצעו את פיגועי ה-11 בספטמבר במגדלי התאומים בניו יורק צמחו ב"תא המבורג" בגרמניה, בטרם נסעו לקבל הכשרה באפגניסטאן. אחרת קשה להסביר מדוע המעקב אחר גרמנים–מוסלמים שיוצאים להילחם לצד דעאש במזרח התיכון וחוזרים לאירופה, לוקה בחסר. רק השבוע דווח בתקשורת הגרמנית כי לפחות 20 מוסלמים גרמנים הצליחו לצאת מגרמניה כדי להשתתף בלחימה בסוריה ובעיראק, חרף העובדה שדרכוניהם הוחרמו על ידי הרשויות. הם עשו זאת תוך שימוש בתעודות הזהות שלהם, והצליחו לחמוק מתחת לרדאר של שירותי הביטחון במדינה. רק כעת דנים בממשלה הגרמנית בשינוי החוק, כך שחשודים בטרור יחויבו להפקיד את תעודות הזהות שלהם בידי הרשויות, על מנת שלא יתאפשר להם לצאת את גבולות המדינה. כך או כך, מתוך 500 מוסלמים שיצאו מגרמניה לעיראק ולסוריה, שבו עד כה לפחות 150 חזרה לביתם באירופה. במקביל, דיווח הצהובון הגרמני "בילד" כי 260 "מוסלמים מסוכנים וקיצוניים" גרים היום בשטחה של גרמניה.

בעצרת הערב. משמאל לימין: נשיא הבונדסטאג נורברט לאמרט, הקאנצלרית אנגלה מרקל, נשיא גרמניה יואכים גאוק, יו"ר המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה איימן מאזייק, סגן הקאנצלרית זיגמר גבריאלצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ