נאום היסטורי

ראש ממשלת צרפת: "לא עשינו מספיק כדי לעצור את האנטישמיות החדשה״

מנואל ואלס זכה לתשואות כפיים סוערות כשגינה את תקיפת היהודים בארצו, אמר כי צרפת נלחמת בטרור, לא באיסלאם, והבטיח להפעיל "אמצעים יוצאי דופן" במאבק

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס נשא אתמול (שלישי) נאום יוצא דופן בן 50 דקות בכינוס מיוחד של הפלרמנט הצרפתי לזכר קורבנות מתקפת הטרור בשבוע שעבר. בנאום, שנקטע שוב ושוב במחיאות כפיים של כל חברי הפרלמנט, האשים ואלס כי צרפת לא עשתה מספיק כדי להילחם באנטישמיות החדשה והתייחס בהרחבה לקהילה היהודית במדינה.

הנאום (כאן למטה. עם תרגום סימולטני בסוף הכתבה) הוגדר בתקשורת כ"היסטורי" ובתחילתו נעמדו חברי הפרלמנט ופצחו בשירת ההמנון הצרפתי, המרסייז, לראשונה מאז סוף מלחמת העולם הראשונה שההמנון הושר בידי חברי הפרלמנט. פרשנים אף העריכו כי בנאום זה סלל ואלס את דרכו להיות מועמד מוביל לנשיא צרפת הבא.

לאחר שהזכיר את רצח אילן חלימי בפריז ב-2006, את הפיגוע בבית הספר אוצר התורה בטולוז ב-2012, את התקיפות האנטישמיות בעיירה קרטיי בשנה שעברה והרצח במרכול הכשר בשבוע שעבר, אמר ואלס "לקהילה הבינלאומית ולאחינו היהודים - לא נקבל זאת עוד".

"הפעם צריך לעשות את הדיאגנוזה הנכונה: יש אנטישמיות היסטורית, אבל יש בעיקר את האנטישמיות החדשה הזו, שנולדה באינטרנט, בשכונות שלנו, על בסיס שנאת היהודים ושנאת ישראל שקוראת לשנוא את היהודים באשר הם", אמר ואלס. "צריך לומר זאת, יש לומר את המלים כדי להילחם באנטישמיות הבלתי מקובלת הזאת. לא אמרנו זאת, לא גינינו מספיק. איך קורה שיש בתי ספר שלא יכולים ללמד על השואה? איך קורה היום שילדים אומרים למורה שלהם שהאויב שלהם הוא היהודי?". ראש הממשלה הוסיף כי "תקיפת יהודים היא תקיפת צרפת כולה והמוסר האוניברסלי״. לאחר שסיים את דבריו בגנות האנטישמיות בצרפת נעמדו כלל חברי הפרלמנט על רגליהם ומחאו לו כפיים. 

ראש הממשלה הדגיש עוד את החשיבות שיש בהגנה על קהילת המוסלמים של צרפת. "האיסלאם היא הדת השנייה של צרפת", אמר ואלס והוסיף כי המלחמה היא נגד הטרור, ולא מופנית כלפי "הדת, האיסלאם או המוסלמים".

ואלס דיבר על הצורך לחזק את מעמדה של החילוניות בבתי הספר, היכן שלטענתו "נתנו לכמה דברים להחליק". בשבוע שעבר, כלי תקשורת בצרפת דיווחו כי ילדים מוסלמים במספר בתי ספר ברחבי המדינה סירבו להשתתף בדקת הדומיה לזכר קורבנות הטרור מהשבוע שעבר. "חילוניות, חילוניות, חילוניות", אמר. "זה לבה של מערכת החינוך ושל הרפובליקה הצרפתית". ראש הממשלה הוסיף כי הפגנות האחדות בהם השתתפו מיליונים ברחבי צרפת ביום ראשון, היו "תגובה מפוארת" לפעולות הטרור.

בדבריו, התייחס ראש הממשלה גם לצדדים המעשיים של המלחמה בטרור, והבטיח "אמצעים יוצאי דופן ותגובה בלתי מתפשרת". "ללא תגבור משמעותי בכוח אדם ומשאבים, שירותי הביון של צרפת עלולים למצוא עצמם המומים", הצהיר והוסיף כי "אנחנו לא יכולים לבזבז עוד זמן". "סיכונים גדולים וחמורים מאוד", עדיין עומדים בפני צרפת הזהיר ראש הממשלה. ואלס הודה גם כי בתי הכלא בצרפת הפכו ל"חממות לטרור" והודיע כי עד סוף השנה יהיו אגפים נפרדים בבתי הכלא למורשעים בפעילות טרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ