התנפלות על דוכנים בצרפת: מהדורת "שארלי הבדו" אזלה בתוך דקות

משעות הבוקר המוקדמות השתרכו תורים ארוכים מחוץ לדוכני העיתונים לקראת צאתו של גיליון הזיכרון להרוגי הטבח במערכת השבועון, שהודפס בשלושה מיליון עותקים

יאיר אטינגר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
רויטרס

מהדורה מיוחדת של "שארלי הבדו" התפרסמה היום (רביעי) בתפוצת ענק, שבוע לאחר בפריז. בתוך דקות ספורות, אזלו כל גיליונות העיתון, שהודפס בשלושה מיליון עותקים. בשל הביקוש הגבוה, הוחלט היום להוציא מהדורה נוספת של שני מיליון עותקים.

תורים ארוכים השתרכו עוד משעת החשיכה לפני דוכני העיתונים בבירת צרפת. המלה הנפוצה בדוכנים האלה היתה - לא. אין שארלי הבדו, ולא יועילו תחנונים. בחלק מהדוכנים יש עותקים של המגזין, אבל אלה ניתנים רק למי שהזמין מראש. בדוכנים אחרים אזלו כל העותקים או עדיין לא הגיעו.

בחנויות ובדוכני עיתונים רבים בפריז מתנהלת הרשמה לגיליונות שיסופקו בימים הקרובים. חלק מהמוכרים דורשים תשלום מראש. מתי מקבלים את הגיליון, שאלנו מוכר בדוכן בפלאס נאסיון. "לא יודע, כנראה מחר. היום אתה יכול לשכוח מזה".

הנהלת העיתון, שהוציאה את הגיליון המיוחד בשיתוף ובסיוע של העיתון "ליברסיון", הודיעה כי ההפצה של הגיליון המיוחד תימשך לאורך שבועיים. מהדורות דיגיטליות יתפרסמו באנגלית, ספרדית וערבית, והמהדורה המודפסת תופיע גם באיטלקית וטורקית. הרווחים ממכירת העיתון יועברו למשפחות ההרוגים.

תור מחוץ לדוכן עיתונים בפריזצילום: אי־אף־פי
ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, מחזיק בגיליון החדש של שארלי הבדו מחוץ לארמון האליזהצילום: אי־אף־פי
תור מחוץ לדוכן עיתונים, בעיר דנקרקצילום: אי־אף־פי
מוכרת תולה שלט "שארלי הבדו - אזל", בדנקרקצילום: אי־אף־פי
שלט "אין עוד שארלי הבדו" בדוכן בפריזצילום: אי־פי

על שער הגיליון מופיעה דמותו של הנביא מוחמד בוכה ומחזיק בשלט "אני שארלי", ומעליון הכיתוב: "הכל נמחל". עמוד השער התפרסם באופן נרחב בתקשורת הצרפתית ביומיים האחרונים. מחוץ לצרפת, עיתונים כמו הוושינגטון פוסט, הפרנקפורטר אלגמיינה הגרמני, הקוריירה דלה סרה האיטלקי והגרדיאן הבריטי, פרסמו את הקריקטורה. אולם כלי תקשורת אחרים, בהם סי-אן-אן, הציגו את שער העיתון כשהוא מטושטש.

המהדורה החדשה של העיתון ממשיכה בקו הבוטה שאפיין אותו עד כה. שני העמודים הראשונים כוללים איורים שציירו הקריקטוריסטים שנהרגו. באחד מהם, נראים מנהיגים מוסלמים, נוצרים ויהודים מחלקים את העולם. בהמשך העיתון, מופיעה קריקטורה של טרוריסטים בגן עדן, שאומרים: "אסור להפוך את אלו משארלי לקדושים מעונים, הם עוד יגיעו לגן עדן ויקחו לנו את כל הבתולות".

מאמר המערכת הוא כתב הגנה על החילוניות, ועל זכותו של העיתון ללעוג לדתות ולהטיל אחריות על מנהיגיהם - ומסתיים בביקורת על האפיפיור. הוא מודה למיליוני בני האדם שהכריזו "אני שארלי" בימים האחרונים - אך אומר כי הוא לא רוצה עוד מהרמיזות כי באמצעות התגרות במוסלמים, העיתון הביא את הצרות על עצמו.

קריקטורות של הנביא מוחמד שפרסם העיתון בעבר, היו ככל הנראה המניע לפעולתם של המחבלים האיסלאמיסטים שפרצו למשרדיו בשבוע שעבר. כמה עדי ראייה דיווחו כי התוקפים צעקו "נקמנו את נקמתו של מוחמד". 17 בני אדם מתו במתקפה של שלושת המחבלים, בהם ארבעה קונים יהודים במרכול כשר בפריז, ושלושה שוטרים. ארבעת הנרצחים היהודים הובאו אתמול למנוחות בירושלים.

"כתבתי 'הכל נמחל' ואז בכיתי", סיפר אתמול המאייר של קריקטורת השער לוז, ששמו האמיתי הוא רנאלד לוזיאר, במסיבת עיתונאים שנערכה במערכת העיתון "ליברסיון", ממנו עבדו אנשי הצוות של שארלי הבדו. "זהו עמוד השער שלנו... זה לא העמוד שטרוריסטים היו רוצים שנצייר", הוסיף. "אני לא מודאג כלל... אני סומך על האינטיליגנציה של האנשים, על האינטיליגנציה של ההומור".

בתדרוך עיתונאים, התייחסה דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף, לפרסום הגיליון. "אנו תומכים לחלוטין בזכותו של שארלי הבדו לפרסם דברים כאלה. פעם נוספת, זה מה שקורה בדמוקרטיה. נקודה". המופתי הגדול של מצרים הזהיר את העיתון מפני פרסום קריקטורה חדשה של מוחמד, ואמר כי זהו מעשה גזעני שיצית שנאה ויפגע במוסלמים ברחבי העולם. מנהיגים מוסלמים בצרפת קראו לקהילה לשמור על השקט ולכבד את חופש הביטוי.

"מה שלא נוח עבורנו, הוא הייצוג של הנביא", אמר עבדל-באקי עטף, שהשתתף בהלוויית אחמד מורבאט, השוטר המוסלמי שנורה למוות כשניסה להגן על עובדי שארלי הבדו, בפרבר צפונית לפריז. "כל מוסלמי אחראי יתקשה להתמודד עם זה. אך אסור לנו להחרים את זה", הוסיף עטף, העובד במסגד סמוך, אותו נהג לפקוד שריף קוואשי, אחד משני המחבלים שביצעו את הפיגוע בשארלי הבדו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ