54 עצורים בצרפת בחשד לתמיכה בטרור מאז הפיגועים בשבוע שעבר

בין העצורים גם הבדרן השנוי במחלוקת דיודונה שפרסם הודעה בפייסבוק "אני מרגיש שארלי קוליבאלי"; הממשלה הנחתה לפעול בתקיפות נגד אנטישמיות ותמיכה בטרור

אי-פי והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי והארץ

ממשלת צרפת הנחתה את התובעים ברחבי המדינה לפעול בתקיפות נגד ביטויי שנאה, אנטישמיות והאדרת הטרור. בהודעה שהופצה היום (רביעי) לתובעים ולשופטים ברחבי צרפת, הניח משרד המשפטים את התשתית החוקית למעצר אנשים המביעים תמיכה בפיגועי הטרור בפריז, וכן העומדים מאחורי התבטאויות או מעשים אנטישמיים. ההודעה, אשר לא התייחסה לאיסלאם או כל דת אחרת באופן פרטני, התפרסמה דקות לאחר שהממשלה הודיעה כי לפחות 54 בני אדם נעצרו בצרפת בחשד לטרור מאז הפיגועים בשבוע שעבר.

ההודעה החדשה היא חלק מניסיונה של צרפת להדק את הביטחון בתחומה, ומדיניות היד הקשה נגד הטרור אותה אימצה צרפת בעקבות הפיגועים. על פי משרד המשפטים הצרפתי, בין 54 העצורים ארבעה קטינים, וחלקם הורשעו בעבר תחת נסיבות מיוחדות. עם זאת, אף אחד מהעצורים אינו חשוד בקשר להתקפות בפריז. עובדה זו עוררה ביקורת, על פיה ממשלתו של הנשיא פרנסואה הולנד פוגעת באותו חופש הביטוי עליו היא מגנה בחירוף נפש כאשר העניין נוגע לשבועון "שארלי הבדו". 

דיודונהצילום: אי־אף־פי

בין העצורים נמצא הבדרן השנוי במחלוקת דיודונה. הבדרן נעצר בעקבות דברים שפרסם אמש בדף הפייסבוק שלו, בהם הביע לכאורה הזדהות עם אמדי קוליבאלי, הטרוריסט שהתבצר ביום שישי בשבוע שעבר במרכול יהודי בפריז והרג ארבעה מבני הערובה שהחזיק במקום. "תדעו לכם שהערב אני מרגיש שארלי קוליבאלי", כתב דיודונה בתום צעדת הסולידריות הגדולה שנערכה בפריז — פרפרזה על סיסמת ההזדהות של צרפת עם הרוגי "שארלי הבדו".

אתמול נידון בצפון צרפת אדם לארבע שנות מאסר לאחר שגרם ביום שבת לתאונת דרכים בעקבות נהיגה תחת שיכרות. כשניסו השוטרים לעוצרו לאחר התאונה, הוא צעק אליהם "צריכים להיות עוד הרבה האחים קוואשי", בהתייחסות לשני האחים שירו בעובדי מערכת השבועון "שארלי הבדו" ונהרגו ביום שישי על ידי המשטרה. בנוסף, בית משפט בטולוז דן אתמול אדם לעשרה חודשי מאסר על תמיכה בפיגועים בשבוע שעבר.

לטענת ממשלת צרפת, מטרת המדיניות החדשה להגן על חופש הביטוי מתגובות שמסיתות לאלימות או שנאה. כמו מדינות רבות באירופה, לצרפת חוקים נוקשים נגד ביטויי שנאה ואנטישמיות ועידוד טרור בתחומה יכול לגרור עונש של עד חמש שנים בבית הסוהר. עוד נאמר בהודעה כי לאף אדם אין הזכות להשתמש בדתו להצדקת ביטויי שנאה. ההודעה קראה לרשויות לתת תשומת לב מיוחדת לכל תקרית שעלולה לעורר מהומות בתוך הערים או אלימות כלפי כוחות המשטרה. פרט זה מצביע על כך שהממשלה חוששת מגל אלימות חדש, הדומה באופיו לאירועים שהתרחשו בשכונות המוזנחות וקהילות המהגרים של צרפת לפני עשור. 

במקביל, מקדמת ממשלת צרפת אמצעים מודיעיניים חדשים נגד הטרור, בהם ציתות טלפוני, ובכוונתה להנהיג אותם כבר בשבוע הבא, כך אמר היום דובר הממשלה. עוד יושק פרויקט למחשבה על חינוך, מדיניות עירונית ואינטגרציה, במה שנראה כהכרה של הממשלה בבעיות אי השוויון החברתי העמוק שנחשפו בעקבות התקפת הטרור. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ