זרוע אל-קאעדה בתימן לקחה אחריות על הפיגוע בשארלי הבדו

בסרטון שפרסם הארגון, הנחשב לזרוע המסוכנת ביותר של אל-קאעדה, אומר מפקד בכיר כי המתקפה התבצעה כנקמה בשם הנביא מוחמד

אי-פי ושלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ושלמה פפירבלט

זרוע אל־קאעדה בתימן לקחה היום (רביעי) אחריות על הפיגוע במערכת העיתון "שארלי הבדו" בשבוע שעבר, שלדברי אחד ממפקדיה הבכירים בוצע כנקמה על פרסום קריקטורות של הנביא מוחמד. בסרטון וידאו בן 11 דקות אומר נאסר אל־אנסי, בכיר באל־קאעדה בחצי האי ערב, כי המתקפה על שארלי הבדו, בה נהרגו 12 בני אדם — בהם עורכים, קריקטוריסטים, עיתונאים וכן שני שוטרים, היתה "נקמה בשם הנביא".

לדבריו, הארגון "בחר את המטרה, הניח את התוכנית ומימן את המבצע" נגד השבועון, אך הוא לא הציג עדויות שיתמכו בטענה. הפיגוע במערכת העיתון היה תחילתה של מתקפת טרור בצרפת, בה נהרגו 17 בני אדם, בהם ארבעה יהודים שנרצחו במרכול כשר בפריז. אל־אנסי אמר כי האחים סעיד ושריף קוואשי, שביצעו את הפיגוע בשארלי הבדו, היו "גיבורים". "ברכות לך, אומת האיסלאם, על הנקמה הזאת שהקלה על כאבנו", המשיך אל־אנסי. "ברכות על הגברים האמיצים הללו, שפיזרו את אבק הבושה והציתו את לפיד התהילה בחשכת התבוסה והיגון".

אל־אנסי האשים את צרפת בהשתייכות ל"מפלגתו של השטן", ואמר כי המדינה "חולקת את כל פשעי אמריקה" נגד המוסלמים, בהתייחסו למתקפה של צרפת נגד המורדים במאלי. הוא גם הזהיר מפני "טרגדיות וטרור" נוספים בהמשך.

וושינגטון מחשיבה את אל־קאעדה בחצי האי ערב את לזרוע המסוכנת ביותר של הארגון. לפחות שניים מבין האחים המעורבים במתקפה נסע לתימן ב–2011, ועבר אימונים או לחם לצד הקבוצה, כך אומרות הרשויות. הערכת המודיעין האמריקאי היא כי סעיד קוואשי, בן 34, עבר אימונים כהכנה לביצוע הפיגוע בארצו.

במקביל נודע כי מקור כלי הנשק של המחבלים היה בבריסל. המשטרה הפדרלית בבלגיה עצרה סוחר נשק, ובחיפוש בדירתו נמצאו מסמכים הקושרים אותו לעסקה עם אמדי קוליבאלי – המחבל שרצח והחזיק בני ערובה במרכול הכשר בפורט דה וינסן.

לפי דיווחים בעיתונות המקומית האיש, דמות מוכרת בעולם התחתון של בריסל, מכר לקוליבאלי את כלי הנשק האוטומטי מסוג "סקורפיו", כמו גם את מטול הרקטות שהחזיקו האחים קוואשי ואת רובי הקלשניקוב, בעסקה שהגיעה לסכום של מעט פחות מ-5,000 אירו.

סעיד ושריף קוואשי חוזרים למכוניתם לאחר הפיגוע בשארלי הבדוצילום: רויטרס

אתמול הגיע האיש, המוכר כמבריח וכסוחר נשק של העולם התחתון, לתחנת משטרה בעיר שרלרואה, וביקש מרצונו להתוודות באזני השוטרים כי היה בקשר עם קוליבאלי בחודשים האחרונים וזאת "לאחר שזה פנה אליו וביקש לקנות מכונית". לדבריו, מאז שהבין כי האיש ביצע את הפיגוע בצרפת הוא חושש שהחוקרים יגיעו אליו.

חוקרי המשטרה החזירו את האיש במעצר, ומיהרו לערוך חיפוש בדירה שבבעלותו באזור תחנת הרכבת "מידי" בבריסל. הם מצאו מסמכים המעידים על עסקת מכירת המכונית – אולם החיפוש העלה גם הוכחות לעסקאות אחרות עם קוליבלי – לאספקת נשק ותחמושת. במסמכים שנתפסו בדירה מופיע גם לדברי מקור שצוטט בעיתון "לה ליברה" – כלי הנשק האוטומטי מסוג "טוקרב" בעל קליבר 7.62 שקוליבאלי החזיק בידיו בעת שפרץ למרכול הכשר בפריז.

בתקשורת בצרפת דווח הבוקר כי "מקור המימון" לרכישת הנשק היה הלוואה רגילה של 6,000 אירו, אשר קוליבאלי לקח ב-4 בדצמבר מחברת האשראי "קופידיס" - בזהותו האמיתית אך על בסיס הצהרה כוזבת בדבר הכנסתו החודשית. הצהרה שלא טרחו לבדוק בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ