בית המשפט העליון בספרד ידון בתביעת אבהות נגד מלך ספרד לשעבר, חואן קרלוס

אזרחית בלגית טוענת שהמלך, בן 77, הוא אביה הביולוגי ודורשת מבית המשפט לחייב אותו לעבור בדיקת אבהות. התביעה התאפשרה לאחר שחואן קרלוס ויתר על הכתר ועקב כך על חסינותו המשפטית

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון של ספרד הסכים אתמול (רביעי) לדון בתביעת אבהות נגד המלך חואן קרלוס, שהוגשה בידי אזרחית בלגית הטוענת שהיא פרי רומן שהיה לו עם אמה. התביעה עולה לדיון בתקופה שבה בית המלוכה בספרד שקוע בפרשת הונאה חמורה, וזמן קצר אחרי שהמלך בן ה־77 ויתר על הכתר לטובת בנו, פליפה ה־6, בחודש יוני. עם הוויתור על הכתר איבד חואן קרלוס את חסינותו המשפטית המלאה, עובדה המאפשרת למי שהגישו נגדו תביעות אבהות בעבר בלא הצלחה לנסות שוב את מזלם.

התובעת הבלגית, אינגריד סארטיו, טוענת שאמה נכנסה להיריון זמן קצר אחרי הרומן שהיה לה עם חואן קרלוס בשנות השישים, לפני תום משטרו הרודני של פרנקו וכינונה מחדש של המלוכה בספרד ב־1975. עם זאת, בית המשפט דחה אתמול תביעת אבהות דומה של אלברט סולה חימנס, מלצר קטלוני הטוען שנמסר לאימוץ למשפחת חקלאים אחרי רומן שהיה לחואן קרלוס עם אישה ממשפחה קטולונית אמידה. שתי התביעות הוגשו בעבר, בשנת 2012, אך לא ניתן היה לדון בהם מאחר שחואן קרלוס עדיין ישב על כס המלוכה ועל כן היתה לו חסינות משפטית. 

מלך ספרד לשעבר, חואן קרלוס, ב-2013צילום: אי־אף־פי

אף ששני המתלוננים הגישו תביעות נפרדות בשנה שעברה זמן קצר אחרי שהמלך ויתר על כסאו, הם שיתפו תחילה פעולה ביניהם ואף עברו בדיקת ד־נ־א שתוצאותיה מצביעות, לדבריהם, שיש 91% סיכוי שהם חצי אחים. סארטיו דורשת בתביעתה שגם המלך לשעבר יעבור בדיקה דומה. דובר בית המלוכה אמר שהוא מכבד את עצמאות בית המשפט, בלי למסור תגובה נוספת. לחואן קרלוס יש כעת 20 ימים להגיב על התביעה שהתקבלה לדיון. 

התביעות נגד חואן קרלוס עולות לכותרות בימים שבהם מתנהלת חקירה נגד אחת מבנותיו, הנסיכה כריסטינה, האמורה להופיע השנה בבית המשפט עקב אישומים בעבירות מס בפרשת שחיתות שבמרכזה עומדים עסקי בעלה, אינאקי אורדנגרין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ