מכה לגוש האירו: מפלגת השמאל המתנגדת לצנע ניצחה בבחירות ביוון

לאחר ספירת 99% מהקולות, מפלגת סיריזה מובילה עם 36.3%, אך עדיין לא ברור אם יש לה רוב מוחלט. עלייתו של אלכסיס ציפראס לשלטון צפויה לאתגר את גישתן של ממשלות אירופה למשבר הכלכלי

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

מפלגת השמאל ביוון, המתנגדת למדיניות הצנע, צפויה לנצח ברוב גדול בבחירות הבזק שנערכו אתמול (ראשון) במדינה, זאת על פי מדגמים עדכניים ולאחר ש-99% מקולות הבוחרים כבר נספרו.

מפלגת "סיריזה" מהאופוזיציה גרפה עד כה 36.3 מכלל הקולות, והביסה את מפלגת המרכז-ימין של ראש הממשלה אנטוניס סמאראס, שעל פי הספירה הנוכחית קיבלה 27.8% מהקולות.

על סמך הקולות שנספרו עד כה סיריזה זוכה ב-149 מושבים בפרלמנט, מתוך 300. הותצאות הסופיות הצפויות להתפרסם הבוקר יבהירו אם המפלגה הצליחה לזכות ב-151 מושבים, רוב שיאפשר לה לשלוט לבדה, גם ללא שותפות קואליציוניות. 

ציפראס, לאחר היוודע תוצאות המדגמים, אמש באתונהצילום: בלומברג

"הקול של העם היווני הביא לסיום מעגל הקסמים של הצנע", אמר אמש מנהיג "סיריזה", אלכסיס ציפראס, בנאום שנשא בפני אלפי תומכים, שנופפו בדגלים האדומים-לבנים של המפלגה בבניין האוניברסיטה באתונה. ציפראס הכריז כי תוכנית החילוץ של האיחוד האירופי בסכום של 240 מיליון אירו היא "נחלת העבר", והבטיח "לנסות לנהל משא ומתן עם שותפינו הבינלאומיים" כדי למצוא פתרונות בני-קיימא מוסכמים".

ראש הממשלה סמאראס הודה אמש בתבוסת מפלגתו ובירך בשיחת טלפון את ציפראס על ניצחונו. "לקחתי את ההנהגה כשהמדינה היתה על סף אסון", אמר. "הצלחנו למנוע את הגרוע מכל ושיקמנו את האמינות של המדינה".

סיריזה, שבראשה עומד ציפראס, בן 40, קוראת לביטול כמה מהגזירות המרכזיות במתווה החילוץ ולמשא ומתן מחודש עם הנושים. ניצחונה הוא אבן דרך משמעותית על רקע התחזקותן של מפלגות פופוליסטיות ברחבי היבשת, מצרפת ועד לספרד ואיטליה, בעקבות המשבר הכלכלי. סיריזה תהיה המפלגה הראשונה המתנגדת למדיניות הצנע שעולה לשלטון במדינות גוש האירו, והיא עשויה לגרור את יוון לעימות מול ברלין, העומדת על כך שמתווה החילוץ יכובד במלואו.

ציפראס אחרי שהצביע באתונהצילום: רויטרס

"זהו ניצחון היסטורי, השולח מסר נגד הצנע ובעד הכבוד והדמוקרטיה", אמר אמש  דובר המפלגה, פאנוס סקורלטיס. "הוא מעביר מסר הנוגע לא רק לעם היווני, אלא לכל תושבי אירופה". מפלגת השלטון "דמוקרטיה חדשה", המחזיקה בעמדות שמרניות, הודתה הערב בתבוסתה. 

בפני ציפראס יעמדו אתגרים מיידיים, שכן יוון ממתינה לתשלום של שבעה מיליארד דולר במסגרת מתווה החילוץ, לו היא זקוק על מנת להמשיך לקיים את כלכלתה. ציפראס התחייב לפתוח מחדש את ההסכם שכפו על יוון האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, ולמחוק חלק נכבד מהחוק של ארצו, העומד על 320 מיליארד אירו. לטענתו, הדבר יעניק למדינה מרחב נשימה שיאפשר לה להעניק תמריצים לעידוד הוצאות, שיחיו את הכלכלה ויביאו להפחתת האבטלה, העומדת על 26%.

יריבתה העיקרית של סיריזה היא מפלגת המרכז־ימין "דמוקרטיה חדשה", בהובלת ראש הממשלה אנטוניס סמאראס. המפלגה מחזיקה בעמדות שמרניות וקוראת להמשך ביצוע קפדני של מתווה החילוץ. על המקום השלישי צפויות להתמודד מפלגה הניאו־נאצית "השחר הזהוב", ומפלגת המרכז החדשה "טו פוטאמי". לפי תוצאות המדגמים, "השחר הזהוב" מסתמנת כמי שתזכה במקום השלישי.

תומכי סיריזה מגיבים לפרסום המדגמים, בסאלוניקיצילום: אי־פי

על פי השיטה הנהוגה ביוון, המפלגה הגדולה ביותר בבחירות זוכה לבונוס של 50 מחוקקים בפרלמנט, מתוך 300, על מנת לשפר את סיכויה להקים ממשלה יציבה. אם המפלגה לא תזכה ברוב מוחלט, יצטרך ציפראס להרכיב קואליציה עם מפלגות קטנות יותר, או להגיע עמן להסכם שיאפשר לו להקים ממשלת מיעוט.

מהמדגמים עולה עוד כי מפלגת המרכז החדשה "טו פוטאמי" (הנהר) והמפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב", נמצאות במירוץ צמוד על המקום השלישי, עם 6% עד 7% מהקולות. בבחירות הקודמות לפרלמנט, שנערכו ב-2012, סיימה השחר הזהוב עם 6.9%. בסך הכל, צפויות להיכנס לפרלמנט שבע עד שמונה מפלגות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ