פרשנות || ניצחון מתנגדי הצנע ביוון מעורר חששות כבדים בלב מנהיגי האיחוד האירופי

מפלגת סיריזה, שניצחה בבחירות ביוון, מתכוונת לדרוש מהאיחוד האירופי להיכנס עמה למשא ומתן על ביטול הסכמי הצנע והרפורמות, צעד לו גרמניה ושותפותיה צפויות להתנגד

אריה מקל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה מקל

מהמדגמים שהתפרסמו אמש ביוון, עולה כי מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" ניצחה בבחירות, בהפרש גדול יותר מזה שניבאו הסקרים. סיריזה (ביוונית, ראשי תיבות של קואליציית השמאל הרדיקאלי), קיבלה 36% עד 40% מהקולות, שיתבטאו ב–146 עד 158 חברי פרלמנט, מתוך 300. מספר זה כולל בונוס של 50 חברי פרלמנט, שהחוקה היוונית מעניקה למפלגה הזוכה בבחירות כדי להבטיח יציבות שלטונית.

על פי התוצאות, ייתכן כי סיריזה תוכל להקים בכוחות עצמה, ללא שותפים קואליציוניים. עם זאת, נראה כי היא תחפש שותפים בכל מקרה, על מנת לחזק את הממשלה והתמיכה הציבורית בה.

מפלגת השלטון הנוכחית, "הדמוקרטיה החדשה", בראשותו של ראש הממשלה סמאראס, מקבלת לפי המדגמים 23% עד 27% בלבד, שפירושם רק 65 עד 75 חברי פרלמנט. על המקום השלישי מתחרות עתה שתי מפלגות: "טו פוטאמי" (הנהר), מפלגת מרכז חדשה בראשותו של העיתונאי ואיש הטלוויזיה סטברוס תאודוראקיס, ו"השחר הזהוב" הניאו־נאצית. שתיהן מקבלות 6% עד 8%, שהם 17 עד 22 חברי פרלמנט.

אלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת סיריזה שזכתה בבחירות, אתמול צילום: בלומברג

עבור שתי המפלגות זהו הישג גדול, אך מסיבות שונות: לטו פוטאמי משום שהיא מפלגה חדשה, ולשחר הזהוב מאחר שיו"ר המפלגה וכמה מחברי הפרלמנט שלה נמצאים כבר כמעט שנה בבית כלא, וכמעט שלא ניהלו תעמולת בחירות. מתברר איפוא שוב, שלמרבה הצער המפלגה הניאו־נאצית היוונית מצמיחה שורשים ארוכים בקרב הציבור בארצה.

למקום החמישי הגיעו הקומוניסטים ואילו פאסוק, המפלגה הסוציאליסטית שהיתה שנים רבות בשלטון, הגיעה רק למקום השישי עם 4% עד 6% מהקולות, שהם 12 עד 15 חברי פרלמנט בלבד. את הרשימה סוגרת המפלגה הלאומנית הימנית, היוונים העצמאיים. מפלגה חדשה בשם תנועת הסוציאליסטים הדמוקרטיים, שהקים לפני כשלושה שבועות ראש הממשלה לשעבר ג'ורג' פפנדראו, עומדת על סף אחוז החסימה.

ניצחונה של סיריזה ירעיד את השווקים הפיננסיים באירופה ויעורר חששות כבדים בלב מנהיגי האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, שכבר העבירו ליוון יותר מ–300 מיליארד אירו, בתקווה שתיחלץ מהמשבר הכלכלי החמור בתולדותיה.

סיריזה דורשת עתה לבטל את תוכניות הצנע והרפורמות שנכפו על יוון והיא רוצה להיטיב מיידית עם העם על ידי העלאת שכר המינימום, החזרת משכורת 13 למגזרים רחבים, חלוקת קופונים למזון וחשמל לנזקקים, טיפול רפואי חינם ועוד. לא ברור מה יהיו מקורות המימון של כל ההטבות האלה.

סיריזה הודיעה עוד לפני הבחירות כי תדרוש מהאיחוד האירופי להיכנס איתה למשא ומתן על ביטול הסכמי הצנע והרפורמות, ועל הכנת תוכנית חילוץ חדשה עם הקלות רבות מאוד עד הקיץ. נכון לעכשיו עומדים הגרמנים ושותפיהם באיחוד על כך שיוון תמשיך לעמוד בהתחייבויות כלפיהם.

ראש הממשלה המיועד הוא אלכסיס ציפראס, בן 40, שאין לו כל ניסיון ניהולי קודם. ציפראס הוא מנהיג כריזמטי שכמעט אינו יודע אנגלית, ושנוהג להסתובב ללא עניבה ובקיץ גם בלי גרביים.

לחילופי השלטון ביוון צפויה גם להיות השפעה על יחסי המדינה עם ישראל, ששופרו לבלי הכר בשנים האחרונות. סיריזה איננה עשויה מעור אחד אך חלק מחבריה היו מעורבים בארגון הפגנות אנטי-ישראליות, כולל בתקופת צוק איתן, ולפחות חבר פרלמנט בכיר אחד שלה, תיאודוריס דריצאס, שעשוי להיות המועמד לשר ההגנה, השתתף אישית באחד המשטים לעזה. זה לא יקרה מיד, אך היחסים ההדוקים הנוכחיים עם ישראל, שחלקם ביטחוניים, עלולים בהחלט להיפגע.

לציפראס היתה רק פגישה משמעותית אחת עם מנהיג ישראלי. לפני כשנתיים ביקר באתונה הנשיא שמעון פרס. הפגשתי אותו אז עם ציפראס שאך זה הפך לראש האופוזיציה. הפגישה היתה טובה מאד וציפראס, שצעיר מפרס ב–50 שנה, האזין לו כתלמיד בפני רבו, ונמנע מכל ביקורת על ישראל. בהמשך נפגשתי עם חברי פרלמנט אחרים של סיריזה שהדגישו שהם ביקורתיים כלפי ישראל, אך מתנגדים בתוקף לאנטישמיות.

הכותב כיהן כשגריר ישראל באתונה בשנים 2010 עד 2014. כיום הוא עמית בכיר במכון בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר־אילן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ