הבחירות ביוון: מפלגת השמאל סיריזה תקים ממשלה עם מפלגת היוונים העצמאים הימנית

סיריזה שניצחה בבחירות הבזק לא הצליחה לגרוף מספיק מושבים שיאפשרו לה להקים ממשלה יציבה ללא צורך במפלגות נוספות. היום יגיע מנהיגה ציפראס לנשיא במטרה לקבל את המנדט להקמת הממשלה החדשה

ד־פ־א וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א וגרדיאן

מפלגת השמאל ביוון, "סיריזה", שניצחה בבחירות הבזק שנערכו אתמול (ראשון) במדינה, הודיעה כי הגיעה להסכמות עם מפלגת היוונים העצמאים הימנית במטרה להרכיב ממשלה. על פי ספירת כמעט 100% מהקולות גרפה מפלגת סיריזה מהאופוזיציה עד כה 36.3 מכלל הקולות, והביסה את מפלגת המרכז-ימין של ראש הממשלה אנטוניס סמאראס, שעל פי הספירה הנוכחית קיבלה 27.8% מהקולות.

"אני מודיע כי מרגע זה ואילך יש לנו ממשלה", אמר יו"ר מפלגת היוונים העצמאים, פאנוס קמנוס. "המפלגה נתנה את המלה שלה לראש הממשלה אלכסיס ציפראס והוא יגיע בהמשך היום לנשיא כדי לקבל את האישור להרכיב יחד את הממשלה", הוא הוסיף.

המפלגה הימנית נוקטת במדיניות נוקשה נגד מדיניות הצנע שנכפתה על יוון על ידי האיחוד האירופי והבטיחה להציב תנאים קשים במשא ומתן על חוב המדינה מול נציגי האיחוד. עם זאת, בתחומים אחרים המדיניות שלה שונה מאוד מזו של סיריזה, בעיקר בנושאי הגירה.

מנהיג סיריזה, ציפראס (מימין) ויו"ר היוונים העצמאיים, קמנוס, היוםצילום: רויטרס

למרות ניצחונה של סיריזה בבחירות וזכייתה בבונוס של 50 מושבים, היא לא הצליחה להגיע לרוב שיאפשר לה להקים ממשלה יציבה ללא הזדקקות למפלגות נוספות. סיריזה אומנם גרפה 149 מושבים בפרלמנט, אך לשם כך היא היתה זקוקה לפחות ל-40% מהקולות, שהיו מעניקים לה 151 מושבים או יותר. מפלגת היוונים העצמאים השיגה 4.7% מהקולות וגרפה 13 כיסאות, ולכן יחד עם המושבים שהשיגה סיריזה, יוכלו שתי המפלגות להקים קואליציה יציבה. קמנוס סירב לגלות כמה שרים מטעם מפלגתו ימונו בממשלה החדשה.

הגרדיאן דיווח כי בהמשך היום ייפגש מנהיג סיריזה ציפראס עם מנהיגי מפלגות נוספות כדי להגיע עימן להסכמים קואליציוניים נוספים.

אתמול הודיע ציפראס, כי "המעגל האכזרי של הצנע, בו שרויה יוון, הסתיים". הוא הבטיח למחוק את החוב הלאומי העצום שבו שרויה יוון ולגלגל חזרה חלק מהקיצוצים והגזירות שהטילה הממשלה היוצאת. "נשיב את הכבוד ליוון, נחזיר משרות וגמלאות שקוצצו", הוסיף. מחוקק בכיר בגרמניה אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארצו לא תהיה מוכנה להוריד עוד מהחוב של המדינה לאיחוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ