ראשי פרלמנטים אירופיים קוראים לתוכנית כוללת למאבק באנטישמיות

יו"ר הכנסת והרב הראשי לשעבר לאו ביקרו באתר מחנה טרזין בפראג לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. אדלשטיין: "מהמקום הזה מבינים עד כמה נחוצה מדינת ישראל"

עופר אדרת
פראג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
פראג

ראשי פרלמנטים מרחבי אירופה קראו אתמול לאיחוד האירופי לאמץ תוכנית כוללת למאבק באנטישמיות ולגבש חקיקה בנושא. המנהיגים נפגשו בפראג בחסות הקונגרס היהודי האירופי לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שעמד השנה בסימן 70 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. הם קראו לפרלמנטים, לממשלות ולארגונים בינלאומיים לאמץ מדיניות של "אפס סובלנות" כלפי אנטישמיות, וקראו לנקוט צעדים בתחומי החינוך, החקיקה ואכיפת החוק למניעת פשעי שנאה. קונקרטית, הם קראו להקמתה של קבוצת עבודה בין-פרלמנטרית שתכין הצעות חוק לחיזוק הסובלנות ולמאבק בשנאה ובהסתה.

במסגרת אירועי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שנערכו אתמול בפראג, ביקרו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הרב הראשי לשעבר ישראל לאו, ומנהיגים רבים נוספים מאירופה באתר מחנה הריכוז טרזין בצ'כיה. הם השתתפו בחנוכת אנדרטה חדשה בשטח המחנה ובטקס זיכרון, בו לקחו חלק גם ניצולי שואה. אדלשטיין אמר בטקס כי רק בזכות הניצולים קיימת מדינת ישראל, והתייחס להוריהם של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הרמטכ"ל בני גנץ והרב הראשי לשעבר, הרב לאו. "מהמקום הזה מבינים עד כמה נחוצה מדינת ישראל וכי היא ההוכחה הטובה ביותר לניצחון העם היהודי, שכן רבים מהניצולים ומבניהם זוכים להתקיים בה ותפסו בה עמדות מפתח", אמר אדלשטיין.

גם נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור, התייחס למדינת ישראל, כשנשאל ביום שני אם הגירה לישראל היא הפיתרון לאנטישמיות באירופה. הוא השיב: "ישראל היא לא מקום רע. אתם חופשיים ללכת, אבל תחשבו טוב לפני כן. אתם חיים באירופה, בבית שלכם, כבר 3,000 שנה - זה כנראה (גם) לא כל כך רע". קנטור הוסיף: "אנחנו יהודים חדשים עכשיו, יהודים חזקים, ולא נוותר כדי להגן על הקהילה שלנו".

בנאום הפתיחה של פורום בשם "LET MY PEOPLE LIVE", שכינס הקונגרס היהודי האירופי, אמר קנטור כי ההגירה של יהודים מאירופה, בימים אלה, מתקרבת לזו של אמצע שנות ה-30, באופן יחסי. "היום היהודים הם המיעוט היחיד באירופה שמפחד לשלוח את ילדיו לבית הספר. עובי הברזל של הדלת בבית הספר של הילדים שלי הוא 20 ס"מ. לא כל אמא יכולה לפתוח אותה ללא עזרה", אמר.

בנאומו הזהיר קנטור כי אירופה נמצאת על סף "ימי ביניים חדשים", בעודה עוצמת עיניים נוכח האיסלאם הקיצוני מחד והימין הניאו-נאצי מאידך: "בכמה מובנים, הג'יהאדיזם קרוב לנאציזם. אפשר לומר שהם שני פנים של אותו שטן". הוא מתח ביקורת על השאננות האירופית, ואמר: "האירופאים נשארים בזחיחות הנוחה שלהם... אנחנו צריכים היום לדבר באופן ברור מאוד, ולדון בנושאים עמוקים בלי לחשוב על 'תקינות פוליטית' ועל איך זה יישמע". לדבריו, "סולידריות לבדה אינה מספיקה. ההיסטוריה לימדה אותנו שמי שמתחילים לרדוף ולהרוג יהודים, ממשיכים ברצח של כל מי שלא מסכים עם המשטר שלהם".

יו"ר הקונגרס היהודי האירופי משה קנטור נואם בפראג, שלשוםצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ