פורטוגל החלה בהליך שיאפשר לצאצאים של מגורשיה היהודים לקבל אזרחות

ממשלת פורטוגל אישרה את החוק, אולם טרם ידוע מתי ייכנס לתוקף. התנאים לקבלת האזרחות: הוכחת "קשר מסורתי" ליהודי ספרד הפורטוגלים, באמצעות שם משפחה או ידיעת השפה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

520 שנה אחרי גירוש יהודי פורטוגל, אישרה הממשלה בפורטוגל את החוק שמעניק אזרחות לצאצאיהם של היהודים שגורשו ממנה. לפי הדיווח בסוכנות אי-פי, התנאים לקבלת האזרחות הינם הוכחת "קשר מסורתי" ליהודי ספרד הפורטוגלים, בין היתר באמצעות שם משפחה, ידיעת השפה או עץ משפחה המצביע על קשר ישיר או עקיף לקהילה הוותיקה.

עם זאת, בשלב זה טרם פורסמו הדרישות המלאות, לא דווח מה כולל הליך הבקשה לאזרחות ומול מי הוא מתבצע. "קשה לי לומר כמה אנשים בסוף יעמדו בדרישות שתציג פורטוגל, ולכמה מהם החוק החדש יהיה רלוונטי", אמרה ל"הארץ" עורכת הדין מאיה וייס טמיר, מומחית לאזרחות זרה. "עוד לא ברור מה האותיות הקטנות, החוק עוד לא תקף וכל ההליך הביורוקרטי עוד לו בערפל ולחלוטין לא ברור", הוסיפה.

צילום: ויקיפדיה

אישור החוק הפורטוגלי בוצע במקביל להליך חקיקה דומה שמתנהל בימים אלה בספרד. גם שם הכריזו הרשויות על כוונה להעניק אזרחות לצאצאי המגורשים, אך טרם פורסמו הדרישות והכללים שיסללו את הדרך לקבלת דרכון הכניסה לאירופה. "גם במקרה הספרדי, עדיין לא פורסם הטופס שצריך להגיש, הדרך בה יש לאשר אותו. צריך להבין שהדרך עוד ארוכה. זה נחמד כסיסמא, אבל חסרות לנו הפרקטיקה והביורוקרטיה", אמרה עו"ד וייס טמיר.

במאה ה-15 חיו בפורטוגל עשרות אלפי יהודים. היום יש שם רק קרוב לאלף. אחרי גירוש ספרד, ב-1492, עברו עשרות אלפי יהודים מספרד לפורטוגל השכנה. ואולם, גם שם הם נרדפו: מי שלא גורש ב-1496, נאלץ להמיר את דתו ולחיות כיהודי בסתר. רבים מהם היו קורבנות לרדיפות ולמעשי רצח, כמו אלה שאירעו ב-1506, אז נרצחו יותר מ-2,000 יהודים בליסבון. עשרות אלפים אחרים נרדפו ונרצחו בידי האינקוויזיציזה של פורטוגל.

"אני לא רואה בכך תיקון היסטורי, כי אני לא חושבת שאפשר לתקן את מה שנעשה", אמרה שרת המשפטים של פורטוגל, פאולה טישיירה דה קרוס. בשנת 1988 נפגש נשיא פורטוגל דאז, מריו סוארש, עם נציגי הקהילה היהודית במדינה והתנצל רשמית על האינקוויזיציה. בשנת 2000 התנצל ראש הכנסייה הקתולית בפורטוגל על הסבל שגרמה הכנסייה הקתולית ליהודים. בשנת 2008 הוקמה אנדרטה לנרצחים מחוץ לכנסיית סאו דומינגו, שם החל טבח של אלפי יהודים בחג הפסחא של שנת 1506. 

חוזה ריביירו א קסטרו, חבר בית המחוקקים שנטל חלק בניסוח הצעת החוק, רואה ברדיפת היהודים "כתם על עברה של פורטוגל", ואומר שיהודים ספרדים מחוץ למדינה יצרו אתו קשר ברשתות החברתיות והציעו שיוענקו זכויות אזרחיות לצאצאי אבותיהם שנרדפו. "הלוואי והדבר לא היה קורה", אמר ריביירו דה קסטרו, "אבל היות שהוא קרה והוא בר תיקון, החלטנו כי מן הראוי שנעשה זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ