נשיא איטליה החדש: משפטן הידוע בניקיון כפיו שלא חפץ ביקרו של ברלוסקוני

עם השבעתו של סרג'ו מטארלה לנשיא עלול לבוא הקץ לברית בין ראש הממשלה רנצי ומפלגתו של ברלוסקוני, הנחוצה להעברת רפורמות במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרג'ו מטארלה, שיושבע היום לנשיאהּ ה–12 של איטליה, ידוע כאדם שתקן ונחבא אל הכלים, המבלה את זמנו הפנוי עם בני משפחתו, מעדיף ספרים על זרקורים ומקפיד ללכת מדי יום ראשון לכנסייה.

מטארלה בן ה–74, אב לשלושה ילדים שהתאלמן לפני שנתיים, ידוע כמשפטן נקי כפיים שנכנס לפוליטיקה בעקבות רצח אחיו בידי הקוזה נוסטרה בעיר הולדתו פאלרמו ב–1980, וכשר שהתפטר לפני 25 שנה מתפקידו במחאה על הענקת זכויות גורפות לחברת התקשורת של מי שהיה אז איש העסקים סילוויו ברלוסקוני.

אחיו, פיירסנטי מטארלה, שהיה מושל סיציליה, נרצח על רקע מאבקיו בקשרים ההדוקים בין מפלגתו המרכז-הימנית לפשע המאורגן. סרג'ו היה הראשון שהגיע לזירת הרצח, וצולם כשהוא מחזיק באחיו לאחר שזה נורה בדרכו לבית החולים.

לא במקרה, המקום הראשון שבחר ללכת אליו לאחר שנבחר לפני שלושה ימים לנשיא על ידי בית הנבחרים היה יד הזיכרון בפוסה ארדיאטינה – סמל המאבק בנאצים מאז הם ירו שם למוות ב–335 איטלקים. "הברית בין האומות הצליחה להכניע את השנאה הנאצית, הגזעית והאנטישמית", אמר מטארלה והוסיף: "אחדות דומה באירופה ובעולם תצליח להכניע את מי שרוצים לגרור אותנו לעונה חדשה של טרור".

בנאום השבעתו בפרלמנט הבוקר, הבטיח מטארלה להיות בורר חסר פניות וקרא לאיטלקים לסייע לו בתפקידו לללכד את העם. "האחדות עלולה להיות קשה, שברירית ורחוקה" אמר. הוא התייחס למצוקות האזרחים במשבר הכלכלי הממושך, הדגיש את הצורך הדחוף לבצע רפורמות חוקתיות וכלכליות ואת הבהילות למגר את נגעי החברה. "המאבק במאפיה ובשחיתות צריך לעמוד בראש סדר העדיפות. התפוצה של המאפיות הישנות והחדשות מבהילה, זה סרטן שהורס תקוות ורומס זכויות" אמר מטארלה.

סרג'ו מטארלה, בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

הנשיא הנכנס גם הקדיש חלק משמעותי מנאומו למכת הטרור. "סכנות אחרות  אורבות לקיומנו המשותף. הטרור הבינלאומי פתח במסע עקוב מדם וזרע אבל וטרגדיה בכל חלק של העולם". מטארלה התייחס מפורשות בדבריו ל"מעשי עריפת הראשים הברבריים, מעשי הטבח במזרח התיכון ובאפריקה, ועד אלה שבפריז", ונקב מפורשות בשמו של הילד סטפאנו טאקה בן השנתיים,  שנהרג ב-1982 בפיגוע נגד בית הכנסת הגדול ברומא שעשו מחבלים פלסטיני.

בחירתו של הפוליטיקאי חמור הסבר, שצמח בתוך המפלגה הנוצרית דמוקרטית של אלדו מורו וג'וליו אנדראוטי וכיהן עד אתמול כשופט בית הדין לחוקה, התקבלה בקורת רוח רבה בתקשורת, בציבור ובמרבית החוגים הפוליטיים, למעט מפלגת הליגה הצפונית הבדלנית ומפלגת פורצה איטליה (FI) של ברלוסקוני.

את ניצחונו של מטארלה יש לזקוף לא רק לאישיותו ולשמו הטוב, אלא גם למיומנותו הפוליטית של ראש הממשלה, מתיאו רנצי, ששלף מהכובע מועמד אולטימטיבי שאיש לא יכול להטיל בו דופי. בכך לא רק הביא למשכן הנשיא אדם ראוי, אלא גם ליכד את השורות במפלגתו המסוכסכת, חיזק את הקואליציה שלו עם המרכז־ימין והעלה את קרנו כראש ממשלה. "מהלך שחמט מבריק", אמרו פרשנים.

המערכה הגלויה על בחירת הנשיא החלה לפני חודש, לאחר שהנשיא היוצא ג'ורג'ו נפוליטאנו, בן 89, הודיע על כוונתו לפרוש לפני תום כהונתו. הודעתו של נפוליטאנו הציבה את רנצי בן ה–39 בפני בעיה לא פשוטה: איתור דמות שתיכנס לנעליו הגדולות של אחד הנשיאים האהובים והפופולריים של איטליה, ושתיהנה מאותה סמכות מוסרית כמו קודמו.

במקביל נדרש רנצי לתמרן כדי לא לרסק את ההסכמות לביצוע הרפורמות החוקתיות והכלכליות שאליהן הגיע עם ברלוסקוני. ראש הממשלה לשעבר משפיע עדיין על הפוליטיקה באיטליה, חרף הרשעתו, ורנצי ידע שהעלאת שמו של מטארלה תהיה בבחינת הנפת סדין אדום לפני ברלוסקוני. אף על פי כן הוא החליט לדחוף לבחירתו בתמיכת בעלי ברית מהמרכז־ימין החדש והשמאל הרדיקלי. הבחירה עוררה את זעמו של ברלוסקוני, שהודיע שנסתם הגולל על ההסכמות בין רנצי למפלגתו FI, הנחוצות לממשלה להעברת רפורמות. ראש הממשלה, עם זאת, לא מודאג: "עכשיו נתקדם בטורבו לביצוע הרפורמות, עם או בלי פורצה איטליה", הכריז אתמול בהתרסה.

ברלוסקוני, שהוזמן להשתתף בטקס ההשבעה של המועמד שהתנגד לו, ייאלץ להסתפק לפי שעה שעה בפרס הניחומים שקיבל אתמול: קיצור העונש שהוטל עליו בגין הרשעתו בפלילים במשפט מדיה סט ב-45 ימים. החל ב-8 במארס, יום האישה הבנלאומי, הוא יהיה פטור מעבודות השירות שביצע בשנה האחרונה בקרב חולי אלצהיימר בבית אבות ויוסרו מגבלות התנועה שהוטלו עליו. אבל על פי החוק, הדרך חזרה לפוליטיקה תישאר עדיין חסומה לפניו עד 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ