בריטניה אישרה חוק המאפשר הפריית עוברים מדנ"א של שלושה הורים

חברי הפרלמנט הצביעו בעד הליך של שילוב שתי ביציות, במטרה למנוע העברת מחלות גנטיות קשות מאם לבנה. מוקדם יותר קראו מדענים בכירים מרחבי העולם לתמוך בהליך

אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ו"הארץ"

חברי הפרלמנט בבריטניה הצביעו היום (שלישי) בעד הליך שיאפשר הולדת תינוקות מגנים של שלושה הורים ביולוגיים. בכך הפכה בריטניה למדינה הראשונה שמתירה בחוק את ההליך, שמטרתו מניעת העברת מחלות גנטיות קשות מאם לבנה.

בי-בי-סי דיווח כי במסגרת ההליך, משלבים את הדנ"א של שני ההורים עם זה של אשה נוספת. השיטה אמורה למנוע העברה של מוטציות במיטוכונדריה - המצויה בכל תא, והופכת חמצן וחומרים מזינים לאנרגיה. מוטציות בדנ"א המיטוכונדרי יכולות לגרום למחלות קטלניות, הקשורות ברובן לפגיעה בייצור אנרגיה בתאים.

המדענים מזריקים מיטוכונדריה מהאשה התורמת אל ביצית של האשה המטופלת. כתוצאה מההליך, 0.1% מהדנ"א של התינוק הנולד מגיעים מהאשה התורמת. שינויים גנטיים אלה קבועים, ובתורם יעברו לצאצאי התינוקות.

ביציות בהפריה חוץ גופית במעבדה בקליפורניה, 2009צילום: בלומברג

חברי הפרלמנט הצביעו באופן חופשי משום שמדובר בסוגייה מצפונית, ולא חויבו להצביע על פי החלטה מפלגתית. בעקבות ההצבעה הרגולטור על הפוריות בבריטניה צפוי להעניק לאוניברסיטת ניוקאסל רישיון לבצע את ההליך, וההפריה הראשונה בהתאם לשיטה יכולה להתבצע כבר השנה.

פרופ' דאג טרנבול, העומד בראש מרכז קרן וולקאם למחקר מיטוכונדרי בניוקאסל, קרא לחברי הפרלמנט לתמוך בהחלטה. "זה מחקר שהוצע על ידי מטופלים, שנתמך על ידי מטופלים ומיועד עבור מטופלים. זהו מסר חשוב", אמר לבי-בי-סי. מדענים בריטים זוכי פרס נובל ו-40 חוקרים מובילים מ-14 מדינות הביעו גם הם תמיכה באישור ההחלטה.

הסוגייה עוררה דיון אתי נוקב בבריטניה, ובשבוע שעבר קראו הכנסיות הקתולית והאנגליקנית באנגליה שלא לאשר את ההליך, בטענה כי הוא אינו בטוח או אתי. קבוצות אחרות, בהן "Human Genetics Alert", טוענות כי הצעד יסלול את הדרך להתערבות גנטית נוספת בעתיד - כולל "תינוקות לפי הזמנה", עם מראה או אינטיליגנציה המותאמים מראש לפי רצון ההורים.

"ברגע שנחצה את הקו האתי, יהיה קשה מאוד שלא להגיע לשלב הבא של תינוקות לפי הזמנה", אמר דיוויד קינג, חבר הקבוצה. "כל ניסיונינו מצביע על כך שאנו נדחפים במורד, על ידי אלפי אנשים המקבלים תשלום כדי לוודא שנלך בדרך הזאת".

ד"ר ג'יליאן לוקווד, מומחית לאתיקה של רבייה, אמרה לבי-בי-סי כי מדובר ב"שינוי קטן" בחקיקה. "הבעיה הגדולה ביותר היא שההליך מתואר כהפריה חוץ גופית משלושה הורים. למעשה, זאת הפריה חוץ גופית של 2.001 הורים", אמרה. "פחות מעשירית מאחוז מהגנום מושפע מכך. זה אינו החלק שהופך אותנו גנטית למי שאנחנו. הוא לא משפיע על הגובה, צבע העיניים, האינטיליגנציה או המוזיקליות. הוא פשוט מאפשר לסוללות לפעול כמו שצריך".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ