ביהמ"ש הבינלאומי לצדק: סרביה וקרואטיה לא ביצעו רצח עם זו נגד זו

השופטים קבעו כי אף שכוחותיהן של שתי המדינות ביצעו פשעים זו נגד זו במהלך מלחמות הבלקן בשנות ה-90, לא ניתן להוכיח כוונה לביצוע רצח עם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית המשפט הגבוה של האו"ם, קבע היום (שלישי) כי סרביה וקרואטיה לא ביצעו רצח עם זו נגד זו, במהלך המלחמות שליוו את התפרקותה של יוגוסלביה בשנות ה–90. שתי מדינות הבלקן הביעו תקווה כי הפסיקה תסמן את קו פרשת המים ביחסיהן, שהשתפרו מאז אך עדיין מתוחים מדי פעם.

פיטר טומקה, נשיא בית הדין הבינלאומי לצדק, אמר כי כוחותיהן של שתי המדינות ביצעו פשעים אלימים במהלך המלחמה, אולם בשני המקרים אין ראיות מספקות המוכיחות כוונה לבצע רצח עם, באמצעות "השמדת האוכלוסיה בחלקה או בשלמותה". השופט, שקבע כי אף אחת מהמדינות לא הפרה את אמנת רצח העם מ–1948, קרא לשתי היריבות לשעבר להמשיך בשיתוף הפעולה לפיצוי הקורבנות, במטרה "לקדם את השלום והיציבות באזור".

התיקים הם חלק מהמאבק המשפטי המתמשך שבא בעקבות התפרקותה של יוגוסלביה לשבע מדינות, במלחמות שנמשכו שמונה שנים והותירו 130 אלף הרוגים. ממשלת קרואטיה הגישה ב–1999 תביעה בטענה כי סרביה ביצעה רצח עם בעיירה ווקובר ובמקומות נוספים. ב–2010 הגישה סרביה תביעה נגדית, בנוגע לגירוש יותר מ–200 אלף סרבים מחבל קרג'ינה בקרואטיה.

יום השנה ה-20 לנפילת ווקובר בקרואטיה, ב-2011צילום: אי־פי

"מה שמכונה בדרך כלל טיהור אתני אינו מהווה רצח עם", אמר השופט. "פעולות של טיהור אתני יכולות להיות חלק מתוכנית של רצח עם, אך רק אם ישנה כוונה להשמיד פיזית את הקבוצה". חבר השופטים בבית הדין בהאג דחה את טענתה של קרואטיה ברוב של 15 מול שניים. תביעת הנגד של סרביה נדחתה בפה אחד.

שתי המדינות הביעו אכזבה מהחלטת בית המשפט, אך מסרו כי הגיעה העת להמשיך הלאה. "איננו שמחים, אך אנחנו מקבלים את הפסיקה", אמר ראש ממשלת קרואטיה, זוראן מילנוביץ'. "עברו יותר מ–20 שנה. קרואטיה היא כיום חברה באיחוד האירופי, ויכולה לבנות את עתידה". שרת החוץ של קרואטיה, וסנה פוסיץ', אמרה כי היא מקווה שהפסיקה תתרום ל"סגירת הפרק ההיסטורי הזה, והתקדמות לתקופה טובה ובטוחה יותר עבור האנשים בחלק הזה של אירופה".

בסרביה, הנשיא טומיסלב ניקוליץ' אמר כי אף שבית המשפט לא תמך בטענה לרצח עם נגד הסרבים, הוא "הפך כמה סטריאוטיפים" לפיהם הסרבים הם הנאשמים היחידים במלחמה. "למרות חוסר הצדק, נעשה צעד מעודד", אמר ניקוליץ' בהצהרה. הוא ביטא תקווה כי סרביה וקרואטיה יצעדו קדימה" בכוונה טובה.

התיק שהגישה קרואטיה אינו הפעם הראשונה בה סרביה עמדה בפני האשמות לרצח בבית הדין הבינלאומי. בפסיקה היסטורית ב–2007, קבע בית הדין כי אף שסרביה אינה אחראית לרצח עם במובלעת הבוסנית סרברניצה, היא הפרה את אמנת רצח העם בכך שלא מנעה את הטבח. יותר מ–8,000 גברים וילדים בוסנים מוסלמים נרצחו בסרברניצה, אף שזו הוכרזה "אזור בטוח" של האו"ם, כשנפלה בידי הכוחות הסרבים ב–1995.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ