נשיא רוסיה פוטין: הושגה הפסקת אש בין הצדדים באוקראינה

לדברי פוטין, שנמצא במינסק בשיחות השלום, הפסקת האש תיכנס לתוקפה ב-15 בפברואר בחצות. הוא הוסיף כי הצדדים הסכימו להסיג את כלי הנשק הכבדים מהאזור

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע היום (חמישי) במינסק כי הבדלנים הפרו-רוסים והממשלה באוקראינה הסכימו על הפסקת אש במזרח המדינה שתחל ב-15 בפברואר בחצות, בלילה שבין שבת לראשון. פוטין הוסיף כי הצדדים הסכימו להסיג את כל כלי הנשק הכבדים מהאזור.

פוטין הבהיר כי על אוקראינה לערוך רפורמות חוקתיות כדי לכבד את זכויות האזרחים במזרח המדינה וכדי לתת סטטוס מיוחד לאזורים ספציפיים בדונייצק ולוהאנסק. לדבריו "למרות כל הקשיים הצלחנו להסכים על העיקר. לטעמי ההסכם התעכב רק משום שהרשויות בקייב מסרבות להידבר באופן ישיר עם נציגי דונייצק ולוהאנסק. לטעמי אם רוצים להגיע להסכם ארוך טווח הם צריכים לשוחח איתם באופן ישיר".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד שנמצא אף הוא במינסק אמר כי "הצלחנו להגיע להסכם בינלאומי על הפסקת אש ולפתרון מדיני למשבר במזרח אוקראינה". הולנד אמר כי צרפת וגרמניה יבקשו מהאיחוד האירופי לתמוך בהסכם.

פוטין היום במינסקצילום: אי־פי

בהצהרה משותפת של ארבעת המנהיגים שנועדו במינסק uשדלפה לכלי התקשורת, נאמר כי הם בטוחים שאין אלטרנטיבה אחרת חוץ מהסכם שלום והם יתמכו בשורה של צעדים. כמו כן גרמניה וצרפת הבטיחו להעניק עזרה בשיקום המערכת הבנקאית באזורי הסכסוך במזרח המדינה.

לפי עיקרי ההסכם שנקרא "שורה של צעדים למימוש הסכם מינסק"' מלבד הפסקת האש והסגת כלי הנשק הכבדים, יוקם אזור חיץ מפורז בגודל של לפחות 50 ק"מ. כמו כן הכוחות האוקראינים יידרשו לסגת מנקודות עימות עם הבדלנים ואלה יצטרכו לסגת עד קו הגבול בין הצדדים שנקבע בהסכם מינסק בספטמבר. זה יתבצע לא מאוחר מיומיים אחרי תחילת הפסקת האש ויושלם בתוך 14 ימים. לאחר מכן יתחיל משא ומתן על עריכת בחירות מקומיות על "ממשל זמני" בהתאם לחוק האוקראיני באזורים מסוימים במחוזות דונייצק ולוהנסק.

נוסח ההסכם, שדלף אף הוא לתקשורת, קובע עוד כי תינתן חנינה לאזרחים במזרח המדינה שהיו מעורבים באירועים אלימים, יתבצע חילופי שבויים שיושלם עד חמישה ימים אחרי הסגת הכוחות ויוגש סיוע הומניטארי לתושבים. כמו כן לממשלת אוקראינה תהיה שליטה על גבולות המדינה, גם באזור שנמצא בשליטת המורדים וכל הכוחות וכלי הנשק הזרים במדינה ייסוגו מהאזור. הארגונים הלא חוקיים במזרח אוקראינה ימסרו את נשקם.

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו אמר כי כל הצדדים חתמו על ההסכם וכי במסגרתו גם תשוחרר בקרוב הטייסת האוקראינית נדיה סבצ'נקו שנמצאת בכלא הרוסי. היום הודיע דובר הצבא האוקראיני כי בטרם נחתם ההסכם חצו הלילה כ-50 טנקים, 40 מערכות טילים ו-40 רכבים משוריינים את הגבול מרוסיה למזרח אוקראינה דרך מעבר הגבול איזבארין שבמחוז לוהאנסק. "האויב ממשיך לחזק את כוחותיו באזורים המסוכנים ביותר, במיוחד בצפון מזרח לוהאנסק, ובדרכים המובילות לדבלצבה", אמר הדובר.

מנהיגי צרפת, גרמניה, רוסיה ואוקראינה המשיכו היום את הדיונים בוועידה בבירת בלארוס, מינסק, שנמשכו כמעט 16 שעות ברציפות בניסיון להביא לסיומו את המשבר במזרח המדינה. מוקדם יותר דווח כי ארבעת המנהיגים עזבו הבוקר את חדר הדיונים לאחר שהגיעו ליד הסכם, אך סוכנות הידיעות הרוסית טאס דיווחה כי הם נאלצו לחזור אליו אחרי שמנהיגי הבדלנים סירבו לחתום עליו.

סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה הבוקר כי לדברי נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, העמדה שמציגה רוסיה בשיחות לא היתה מקובלת עליו.

הקנצלרית מרקל והנשיא הולנד בדיונים במינסק, היוםצילום: רויטרס

מקור במשלחת האוקראינית לשיחות השלום במינסק אמר אמש במהלך הוועידה כי מנהיגי צרפת, גרמניה, רוסיה ואוקראינה הודיעו שיחתמו על הצהרה משותפת שמכירה בשלמותה ובריבונותה של אוקראינה. לדברי המקור הצדדים יכינו מסמך נוסף שיחייב את אוקראינה, רוסיה והארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה להצהיר על מחויבותן להסכם הפסקת האש שנחתם במינסק בחודש ספטמבר ושעליו חתמו גם הבדלנים הפרו-רוסים. 

קייב מסרה אתמול כי 19 מחייליה נהרגו בהתקפות קרקעיות והפצצות של המורדים סמוך לצומת הרכבות דבלצבה, אחת הפגיעות הקשות ביותר שספגו כוחות הממשלה בעשרת חודשי הקרבות. המורדים, שחידשו את הלחימה בינואר אחרי חמישה חודשי הפסקת אש, מנסים לכתר את כוחות הממשלה בדבלצבה, עיר הנמצאת במיקום אסטרטגי בין שני המחוזות שבשליטתם.

ייתכן כי החרפת הלחימה ב-24 השעות שקדמו לפגישת המנהיגים, כולל התקפת טיל שהרגה 11 בני אדם בעיר קרמטורסק שבעומק השטח שבשליטת הממשלה אתמול, נועדה לאלץ את פורושנקו לקבל הסכם המכיר בהישגי המורדים. 

יותר מ-5,000 בני אדם נהרגו בסכסוך במזרח אוקראינה, בו מאשימה קייב כי רוסיה שולחת לוחמים ותחמושת על מנת לסייע לבדלנים. בעוד מנהיגי גרמניה וצרפת מקווים כי יוזמת השלום תתבטא בצעדים פיוס על הקרקע, נראה כי לשיחות השפעה הפוכה, מאחר שהמורדים נחושים להגביר את יתרונם בשטח. 

ארה"ב דנה בגלוי על חימוש הכוחות האוקראינים, צעד לו מתנגדות בעלות בריתה האירופאיות שטוענות כי הדבר יביא להסלמה בסכסוך. נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא עוד לא הכריע בשאלת העברת הנשק. במהלך הלילה שוחח אובמה עם פוטין, ומהבית הלבן נמסר כי הוא הזהיר את נשיא רוסיה כי המחיר שתשלם ארצו יגבר אם מוסקבה תמשיך לסייע לבדלנים.

במקביל, מפקד צבא ארה"ב באירופה בן הודג'ס אמר אתמול כי צבא ארה"ב יאמן חיילים אוקראינים הנלחמים בבדלנים. משימת האימון תחל במארס, כשגדוד אחד של צבא ארה"ב יאמן שלושה גדודים אוקראינים, כך אמר במהלך ביקור בבסיס נאט"ו בצפון-מערב פולין. "נאמן אותם למשימות ביטחוניות, רפואיות, כיצד לפעול באווירה בה הרוסים משבשים את התקשורת, ואיך להגן על עצמם מהארטילריה של רוסיה והבדלנים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ