רויטרס

מנהיגי רוסיה, אוקראינה, צרפת וגרמניה נפגשים במינסק לדון בהסכם הפסקת אש במזרח אוקראינה, במה שהגדיר נשיא אוקראינה כ"הזדמנות אחרונה" לעצור את המשבר בארצו. על פי דיווחים, מתכוונים המנהיגים לחתום על הצהרה משותפת התומכת בעצמאותה וכבודה של אוקראינה. על פי המקור, מסמך נוסף יחובר על ידי רוסיה, אוקראינה והארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, בו תובטח מחויבותם של הצדדים הלוחמים להפסקת האש, עליה הסכימו הצדדים הלוחמים במינסק בספטמבר האחרון.

השיחות בין הצדדים נמשכים גם בשעה זו.
 יועץ לנשיא אוקראינה כתב בעמוד הפייסבוק שלו בשעה 3 לפנות בוקר כי השיחות עלולות להימשך עוד שעות ארוכות. "יש לפנינו לפחות עוד 5 – 6 שעות של עבודה. אך אסור לנו לעזוב פה ללא הסכמה על הפסקת אש חסרת תנאים. מלחמת העצבים עוד נמשכת", כתב היועץ ואלרי צ'אלי.

בתוך כך, קרבות עזים בין צבא אוקראינה והבדלנים הפרו־רוסים מאיימים על הסיכויים להגיע להסדר. במקביל לשיחות מסרה קייב כי 19 מחייליה נהרגו בהתקפות קרקעיות והפצצות של הבדלנים הפרו־רוסים סמוך לצומת מסילות הרכבת בעיר דבאלצבה. זוהי אחת הפגיעות הקשות ביותר שספג הצבא בעשרת החודשים בהם נמשכים הקרבות.

נשיאי בלארוס, אוקראינה וגרמניה מגיעים לוועידה במינסק, אתמולצילום: רויטרס

הפסגה נערכה בבלארוס השכנה, על מנת לדון בהצעה לפתרון הסכסוך שהציגו קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד. השניים נפגשו עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. למרות ההודעה בדבר ההצהרה המשותפת, מקורות רשמיים באירופה הכירו בכך שאין סיכויים גבוהים שהמורדים יסכימו לעצור את התקדמותם ולשוב לעמדות שהחזיקו בספטמבר.

ייתכן כי החרפת הלחימה ב-24 השעות שקדמו לפגישת המנהיגים, ובכללה ירי טיל שהרג 11 בני אדם בעיר קרמטורסק שבעומק השטח שבשליטת הממשלה, נועדה לאלץ את פורושנקו לקבל הסכם המכיר בהישגי המורדים. פורושנקו, שביקר במטה הצבאי בקרמטורסק, כינה את ההתקפה "פשע נגד האנושות". "יש להעניש את האחראים לפשעים הללו", אמר והוסיף "אנו דורשים הפסקת אש מיידית, סגירה של הגבול והסגת כל הכוחות הזרים ממזרח אוקראינה".

שעות לפני שהחלו השיחות, לא היה ברור אם הן אכן יתקיימו. שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר כי נעשתה "התקדמות משמעותית" בהכנות לוועידה, אך ציין כי ישנן סוגיות לא פתורות הנוגעות לשליטה בגבול. לברוב ביקר את מה שכינה כדרישות "לא ריאליות" של אוקראינה, לפיהן כל הסכם יתבסס על השבת השליטה על הגבול עם רוסיה לממשלה. לברוב אמר כי כל הסכם הנוגע לגבול צריך להתבצע בהסכמת הבדלנים, השולטים בחלקים ממנו.

יותר מ-5,000 בני אדם נהרגו בסכסוך במזרח אוקראינה, בו טוענת קייב כי רוסיה שולחת לוחמים ותחמושת על מנת לסייע לבדלנים. בעוד מנהיגי גרמניה וצרפת מקווים כי יוזמת השלום תתבטא בצעדים על הקרקע, בטרם נפתחו, נראה כי לשיחות השפעה הפוכה בדמות ניסיונות המורדים לכבוש שטחים נוספים.

ארה"ב דנה בגלוי באפשרות שתחמש את הכוחות האוקראינים, צעד לו מתנגדות בעלות בריתה האירופאיות, שטוענות כי הצעד יביא להסלמה בסכסוך. נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא לא הכריע בשאלת העברת הנשק לאוקראינה. שלשום שוחח אובמה עם פוטין, ומהבית הלבן נמסר כי הנשיא האמריקאי הזהיר את נשיא רוסיה כי המחיר שתשלם ארצו יגדל אם תמשיך מוסקבה לסייע לבדלנים.

במקביל, מפקד צבא ארה"ב באירופה בן הודג'ס אמר אתמול כי צבא ארה"ב יאמן חיילים אוקראינים הנלחמים בבדלנים. האימונים יחלו במארס, אז יאמן גדוד של צבא ארה"ב שלושה גדודים אוקראינים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ