מנהיגי אירופה דנו באמצעים מרחיקי לכת להגברת הביטחון ולמאבק בטרור

על רקע התקפות הטרור בצרפת, שוקלים באיחוד האירופי צעדים להגברת הביטחון, בהם שיתוף רשימות נוסעים בטיסות, החמרת אמצעי הפיקוח בגבולות ומלחמה בביטויי קיצוניות באינטרנט

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

על רקע התקפות הטרור בצרפת, התכנסו אתמול מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל על מנת לדון בנקיטת צעדים שאפתניים לשיפור ההגנה על 28 מדינותיהם, בהם שיתוף רשימות נוסעים בטיסות, החמרת אמצעי הפיקוח בגבולות ומלחמה בביטויי קיצוניות באינטרנט. נשיא האיחוד האירופי, דונלד טוסק, אמר כי הוא יבקש להעביר הסכם על "תוכנית עבודה להאיץ את המאבק נגד הטרור".

בחודש שעבר הזהיר מתאם המלחמה נגד הטרור באיחוד האירופי, ז'יל דה קרשוב, כי "אירופה עומדת בפני איום טרור שונה, חמור וחסר תקדים", בדו"ח שהגיש לחברי ממשלות האיחוד. מדיניות המאבק בטרור עלתה לראש סדר היום של מדינות אירופה בעקבות התקפת הטרור בפריז בחודש שעבר, בה נהרגו 17 בני אדם. ההתקפה גרמה לצרפת ולמדינות אחרות באיחוד האירופי לחפש דרכים יעילות יותר להתמודד עם פעילים איסלאמיסטים, ובעיקר מוסלמים ילידי אירופה שהקצינו ונסעו להילחם בסוריה או בעיראק, ולאחר מכן שבו לארצותיהם.

אולם בעוד המנהיגים נפגשו, כמה מהם קראו לפעול בזהירות. ראש ממשלת פינלנד, אלכסנדר סטאב, אמר כי חשוב למצוא את "האיזון הזהיר בין חירויות אזרחיות לביטחון". נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, שדיבר בפני המנהיגים, אמר במסיבת עיתונאים כי הגבלה נמהרת של זכויות הפרט בשם הגברת ביטחון הציבור, תשחק לידיהם של הטרוריסטים על ידי פגיעה בדמוקרטיה המערבית.

נשיא האיחוד האירופי דונלד טוסק (מימין) ונשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, אתמול בבריסלצילום: אי־פי

אחד הצעדים עליהם דנו המנהיגים, הוא רישום נרחב של נוסעים באיחוד האירופי ושיתוף המידע בין המדינות. ניסיון קודם לאשר החלפת מידע בין חברות האיחוד על המשתמשים בתעבורה האווירית סוכל בפרלמנט האירופי ב-2013, לאחר שוועדה דחתה את ההצעה בטענה שהיא פוגעת בחירויות הפרט. השבוע הצביעו 532 חברי הפרלמנט האירופי בעד ההחלטה לעומת 136, והתחייבו לפעול ליישום תוכנית  רישום של שמות הנוסעים, שתיכנס לפעולה עד סוף 2015. יחד עם זאת, הם עמדו על כך שהאיחוד ישכתב את כלליו בעניין איסוף מידע ושיתופו כדי להבטיח הגנה מחייבת על פי החוק.

עוד דנו המנהיגים על הידוק ביקורת הגבולות במדינותיהם. 26 מדינות באירופה, 22 מתוכן חברות באיחוד, ביטלו את ביקורת הגבולות והמכס ביניהן במה שקרוי "אזור שנגן". מקורות באיחוד אומרים כי בדיקות הזיהוי הנוכחיות של נוסעים אירופים היוצאים מהאזור או נכנסים אליו שטחיות לרוב. דה קרשוב קרא ליישום מהיר של מערכת סריקה חדשה לגילוי נסיעות מעוררות חדש, ואמר כי הגיעה העת לשנות כמה מהכללים הנהוגים באזור שנגן.

הטיוטה שהוכנה לקראת הפסגה שנערכה אתמול, קוראת גם לנקוט אמצעים "לגילוי וסילוק תוכן אלקטרוני המעודד טרור וקיצוניות", כולל שיתוף פעולה מוגבר בין המגזר הציבורי לפרטי והעברת האחריות על התיאום לאירופול, סוכנות האכיפה של חוקי האיחוד האירופי. "מניעת הקצנה היא מרכיב מרכזי במלחמה נגד הטרור", נכתב בטיוטה.

הטיוטה קוראת גם לפיתוח אסטרטגיות תקשורת לעידוד הסובלנות, אי־אפליה, חירויות בסיסיות וסולידריות ברחבי האיחוד, וכן שימוש בחינוך, הכשרה מקצועית ושיקום כדי להגביל את הפיתוי שבהקצנה, בין היתר בקרב אסירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ