ההרוג בירי בבית הכנסת בקופנהאגן: דן אוזן, מאבטח יהודי שמנע מהמחבל להיכנס לאולם

אוזן, בן 37, יהודי תושב העיר, התנדב בכוח השמירה העצמאי שמפעילה הקהילה היהודית בקופנהאגן. ההרוג בפיגוע בבית הקפה הוא פין נורגארד, בן 55, יוצר סרטים דני

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

דן אוזן, בן 37, נהרג אמש (שבת) בפיגוע הירי בכניסה לבית הכנסת המרכזי בבירת דנמרק, קופנהאגן. אוזן, יהודי תושב העיר, התנדב בכוח השמירה העצמאי שמפעילה הקהילה היהודית בקופנהאגן סביב המוסדות היהודיים. הוא מנע מהמחבל להיכנס לאולם בבית הכנסת, בו התקיימה באותה שעה חגיגת בת מצווה בהשתתפות כ-80 נוכחים. בפיגוע בבית הכנסת "דט מוסייסקה טרוסאמפונדס" נפצעו גם שני שוטרים. 

הרב הראשי של דנמרק, יאיר מלכיאור, סיפר על אוזן כי היה שחקן כדורסל מצטיין, בעל תואר בממשל, והתגורר תקופה מסוימת בישראל, במהלכה למד עברית. מגיל צעיר, סיפר מלכיאור לסוכנות אי-פי טרם עלייתו לטיסה לקופנהאגן מנתב"ג, אוזן לקח חלק באבטחת מוסדות הקהילה היהודית בעיר. מלכיאור אמר כי אוזן היה מאבטח שאין לו תחליף, והוסיף כי "הוא תמיד רצה לעזור, איש מדהים".

משפחתו של אוזן פעילה בקהילה היהודית בדנמרק, הכוללת כ-7,000-6,000 יהודים. מלכיאור ציין כי הקהילה היהודית ביקשה בעבר מהמשטרה לתגבר את האבטחה באותם מוסדות, וכי בעקבות הפיגוע במרכול הכשר בפריז המשטרה החלה לבחון מחדש את הסדרי הביטחון. 

דן אוזן, בן 37, נהרג בפיגוע בבית הכנסת המרכזי 

בפיגוע הירי בבית הקפה "קרודטנדן" בעיר, שקדם לאירוע בבית הכנסת, נהרג פין נורגארד, בן 55, יוצר סרטים תעודיים. נורגארד למד תקשורת וקולנוע באוניברסיטת קופנהאגן, והיה בעלים שותף בחברת הפקות סרטים. בבית הקפה התקיים אירוע למען חופש הביטוי בעקבות אירועי הטרור בפריס, ובין הדוברים באירוע היה גם האמן השוודי לארס וילקס שאייר את הנביא מוחמד ככלב ב-2007. מהירי נפצעו שלושה שוטרים. 

פין נורגארד, בן 55, נהרג בפיגוע בבית הקפה "קרודטנדן" 

המחבל שעומד מאחורי שני הפיגועים, ושזהותו טרם הותרה לפרסום, נמלט ככל הנראה במונית מבית הכנסת והמשיך לביתו סמוך לתחנת הרכבת נורברו. המשטרה ארבה לו ובמקום התפתחו חילופי אש מהם נהרג המחבל. בצהריים דיווחה המשטרה על מעצרו של חשוד במעורבות בשני הפיגועים. במקביל, פשטה המשטרה על ביתו של המחבל בבירה הדנית ומצאה בו רובה ובגדים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה הבוקר את הפיגועים בדנמרק, וקרא ליהודי אירופה לעלות לישראל. "יהודים נרצחו על אדמת אירופה רק בשל היותם יהודים", אמר נתניהו בישיבת הממשלה, והוסיף "אני אומר ליהודי אירופה - ישראל היא הבית שלכם". הרב מלכיאור, אמר מנגד, כי הוא מאוכזב מקריאתו של ראש הממשלה ליהודי דנמרק לעלות לישראל בעקבות הפיגועים, והדגיש כי "טרור אינו סיבה לעלות לישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ