אחרי הפיגוע נגד הקהילה

יהודי קופנהאגן לא מוותרים על השגרה: בבית הכנסת הגדול מתוכננת בת מצווה בשבת

"נחגוג, אבל באיפוק", אומר רב הקהילה מלכיאור. לאורך כל יום אתמול נדחקו אלפי דנים לרחוב הצר שלפני בית הכנסת, עמדו כמה דקות בשקט, הניחו פרחים או הדליקו נר זיכרון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
קופנהאגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר
קופנהאגן

בשבת הקרובה מתוכננת חגיגת בר מצווה בבית הכנסת הגדול של קופנהאגן. בקהילה מבטיחים שלמרות הפיגוע אתמול לפנות בוקר במסיבת הבת מצווה, שבו נהרג דן אוזן — מתנדב של הקהילה שסייע באבטחה יחד עם שני שוטרים שנפצעו — אין כוונה לשנות את התוכנית. גם הבוקר (שני) התקיימה תפילת שחרית כרגיל. אתמול שבת בית הכנסת מפעילות למשך יממה, בשל מחסומי המשטרה.

"נחגוג, אבל באיפוק", אומר הרב הראשי יאיר מלכיאור. כמו רבים מהיהודים בקופנהאגן, ולמעשה באירופה כולה, גם הוא מהלך על חבל דק מאוד בין אזהרה מפני תקיפות אנטישמיות נוספות והתעקשות על כך שהחיים היהודים יימשכו כרגיל. זה ניכר גם בניסיון להישמע מעודד ממאמצי השלטונות להגן על הילדים, ובה בעת להדגיש את הצורך להגביר את העירנות. "דן היה אדם נפלא שהקדיש את כל עתותיו לקהילה", הוא אומר על המתנדב אוזן שנהרג. "אם הוא לא היה עומד שם בכניסה, יחד עם השוטרים, מי יודע כמה גרוע זה היה יכול להיות. אבל בסופו של דבר השמירה הזאת לא מונעת פיגועים. ראינו את זה גם בארץ. הם מסוגלים לתקוף גם כשיש משטרה. צריך למנוע את זה באמצעים אחרים".

בכיר בקהילה, שביקש לא להזדהות, אמר אתמול ש"פנינו למשטרה עוד בשבת אחר הצהריים, מיד לאחר הירי בבית הקפה, והם שלחו לכאן שוטרים נוספים. הבעיה היא שהם הבטיחו להעריך מחדש את רמת הסיכון לקהילה בעקבות הפיגועים בפריז, עבר יותר מחודש מאז והם לא סיימו עם זה". דובר הקהילה סמואל צולבה אמר ש"אנחנו המומים אבל אי אפשר לומר שאנחנו מופתעים".

בית הכנסת הגדול בקופנהאגן, אתמולצילום: אנשיל פפר

בינתיים נמתחת ביקורת קשה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל קריאתו ליהודים באירופה לעלות לישראל. "אני לא רוצה עימות עם נתניהו", אומר מלכיאור, אזרח ישראלי שאביו, מנהיג מפלגת מימד לשעבר, היה שר בממשלות העבודה. "אבל אמירות כאלה בהחלט לא מועילות. צריך לשנות את הנרטיב הזה. אירופה לא בוערת והיהודים לא בורחים. בישראל היו פיגועים קשים יותר והמשכתי לנסוע באוטובוס בירושלים".

יש גם יהודים ששאבו עידוד מסוים מדברי נתניהו. "ארץ ישראל תמיד תהיה הבית שלנו וטוב שכך", אומרת נדיה קלבובודניה, רופאה יהודייה מקופנהאגן. "אני תמיד יוצאת מהנחה שיקבלו אותנו שם בשמחה אם נצטרך. זה באוויר, כי כל אירופה משתנה. הבוקר, כששמעתי על הירי, עוד קיוויתי שזה לא מישהו בקהילה, כי חשבנו שאם זה קרה בשעה אחת בלילה, מי כבר יכול היה להיות שם. אז בעלי הזכיר לי שחברים שלנו חגגו שם בת מצווה. מאז אנחנו צמודים לחדשות".

כמו יהודים רבים אחרים באירופה, גם קלבובודניה חושבת כרגע ש"אם לעזוב, אז רק מרצון, לא כי מישהו מכריח אותנו. אבל אני לא יכולה לומר שלא עלתה בראש השאלה אם אני לא כמו אותם היהודים בשנות השלושים באירופה שלא קלטו שהדברים השתנו ושצריך לעזוב. אולי עכשיו אני הטפשה".

אתמול, לאורך כל היום והערב, נדחקו אלפי אזרחים דנים לרחוב הצר שלפני בית הכנסת, רובם הגדול לא יהודים, עמדו כמה דקות בשקט, הניחו פרחים או טרחו עם מצית עד שהצליחו להדליק נר זיכרון בצנצנת זכוכית. היו מעט מאוד שיחות, איש לא הרים קול.

כמה תושבים ניסו למצוא מעט היגיון במה שאירע. שתי סטודנטיות לאנתרופולוגיה מאוניברסיטת קופנהאגן, איזבלה כריטנסן ורוניה גרון, הניחו במקום עציץ קטן עם פרחים סגולים. קריסטנסן הסבירה ש"מה שקרה היה כל כך נורא שהיינו חייבות לבוא כאן ולחלוק כבוד. המחשבה שמישהו שגר בעיר שלנו עשה את זה בלתי נתפסת כמעט. אני לא רוצה בשום דרך להצדיק, אבל אני חושבת שלא רק אבטחה יכולה למנוע דברים כאלה, אלא גם שהחברה בדנמרק תתייחס ברצינות לתחושת ההדרה של המוסלמים".

"זה קשור גם לתסכול של הרבה מוסלמים ממה שקורה בעזה", אמרה גרון. "לא שזה מצדיק את זה, אבל יש מי שלא מבחין בין היהודים לישראל. הייתי בהפגנות נגד המלחמה בעזה, כאן בעיר בקיץ, ואף אחד שם לא היה עושה פיגוע, אני בטוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ