דו"ח הפרלמנט הבריטי: אירופה שגתה "באופן קטסטרופלי" בקריאת כוונות רוסיה באוקראינה

ועדה בבית הלורדים קבעה כי באירופה לא הבינו את עומק העוינות הרוסית. בקייב מציינים שנה להתקוממות שהחלה את המלחמה ומאשימים: טנקים רוסים נכנסו לשטחנו חרף הפסקת האש

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

דו"ח חריף של הפרלמנט בבריטניה שפורסם היום (שישי) קובע כי בלונדון ובאירופה "שגו באופן קטסטרופלי" בקריאת כוונות הקרמלין בתקופה שקדמה למשבר באוקראינה. ועדת האיחוד האירופי בבית הלורדים קבעה בדו"ח כי אירופה "הלכה מתוך שינה" אל המשבר במזרח המדינה. האיחוד האירופי לא הבין את עומק העוינות של רוסיה או את תוכניותיה להדק את היחסים עם אוקראינה, נכתב.

דו"ח הוועדה קובע כי בריטניה לא היתה "פעילה או נוכחת מספיק" בהתמודדותה עם המצב באוקראינה. בין היתר, הוועדה מציינת כי קיצוצים במשרד החוץ הביאו להפחתת מספר המומחים לרוסיה שעבדו שם, ולהמעטה בחשיבות ניתוח כוונותיה של מוסקבה. עוד צויין כי שרי החוץ של האיחוד האירופי לא היו מצוידים על מנת לגבש "תגובה סמכותית" למשבר, ובמשך זמן רב מדי האמינו "בהבטחה האופטימית" כי רוסיה בדרכה להפוך למדינה דמוקרטית.

גם בארצות הברית התייחסו היום למצב הביטחוני באוקראינה. בשיחות טלפוניות עם מנהיגים באוקראינה, סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן גינה נחרצות את המתקפות הצבאיות של הבדלנים, המקבלים את תמיכתה של רוסיה, ודן עמם בדרכים "להשגיח ביעילות" על מימוש הסכמי הפסקת האש. ביידן הסכים כי רוסיה לא יכולה להמשיך ולהתחבא מאחורי "הטענות השקריות" לפיהן הבדלנים פועלים לבדם.

חיילי בדלנים בדבאלצבה שבאוקראינה, היוםצילום: אי־פי

 שר החוץ ג'ון קרי אמר כי ארה"ב ובעלות בריתה לא מוכנות לשחק משחקים עם רוסיה ודנות על הטלת סנקציות נוספות נגד מוסקבה בשל מעורבותה במזרח אוקראינה. לדבריו, "רוסיה מתנהלת בימים האחרונים באופן ציני וחסר בושה".

מוקדם יותר הערב דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי אמרה כי ארה"ב "מודאגת מאוד" מהמתקפות של הבדלנים ומתריעה כי אם רוסיה תמשיך בתמיכתה יהיו לכך "השלכות נוספות". לדבריה מעורבותה של רוסיה "מערערת את הסדר העולמי". "אנחנו קוראים לרוסיה לכבד את ההסכמות שהושגו באופן מיידי ונחרץ לפני שנראה עוד ערים נהרסות ואנשים מתים", אמרה סאקי. "אנחנו נשארים ממוקדים ביישום ההסכמים אבל אנחנו משגיחים מקרוב על המצב". 

מחוקקים דמוקרטים ורפובליקאים בכירים הפצירו במשרד החוץ האמריקאי להגביר את הסנקציות על רוסיה. במכתב שהועבר לשר החוץ ג'ון קרי ועליו חתומים בין היתר הסנאטור הדמוקרטי ריצ'רד דרבין והסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, קראו החותמים לספק נשק לצבא בקייב. הם הזהירו כי כוונתו של פוטין היא להשתלט על שטחים נרחבים באוקראינה וכי ללא תמיכה מערבית נרחבת הסכסוך הצבאי שמובל על ידי רוסיה יימשך.

כלי תקשורת באוקראינה דיווחו כי הבדלנים והממשלה בקייב שחררו באופן הדדי אסירים שנשבו על ידיהם במזרח המדינה. על פי הדיווחים, הממשלה שחררה  52 מורדים תמורת 139 חיילים אוקראינים. עוד דווח כי שיירה של משאיות אספקה רוסיות הגיעו לעיירה דבלצבה, שם שולטים הבדלנים לאחר שהצבא האוקראיני הסיג את כוחותיו.

קייב האשימה היום את רוסיה בשליחת טנקים וחיילים נוספים אל מזרח אוקראינה, ומסרה כי הם נראו בדרך המובילה לעיירה נובואזובסק שבשליטת הבדלנים הפרו-רוסים, השוכנת בחוף הדרום-מזרחי של המדינה. רוסיה לא הגיבה להאשמות, שאם יתבררו כנכונות עלולות להביא לקריסת הפסקת האש שנכנסה לתוקף ביום ראשון ומאז הופרה על ידי התקדמות מתמדת של המורדים.

מוסקבה הכחישה בעבר את טענות המערב וקייב כי חייליה נלחמים לצד הבדלנים במזרח אוקראינה. נובואזובסק שוכנת על חופי ים אזוב, כ-40 קילומטרים מזרחית לעיר הנמל המרכזית מריופול. היא נכבשה על ידי המורדים בשנה שעברה, ובקייב חוששים כי היא עלולה להוות נקודת מוצא להתקפות על מריופול, בה חיים חצי מיליון תושבים, החולשת על נתיבים מרכזיים לדרום אוקראינה ולחצי האי קרים שסופח לרוסיה לפני כשנה.

"בימים האחרונים, למרות הסכמי מינסק, נצפתה העברת ציוד צבאי ותחמושת מרוסיה אל אוקראינה", מסר דובר צבא אוקראינה אנדי ליסנקו. לדבריו יותר מ-20 טנקים רוסים, עשר מערכות לשיגור טילים ואוטובוסים עמוסים בחיילים חצו את הגבול אל אוקראינה. ארה"ב מסרה גם היא כי הבחינה בתגבור רוסי של כוחות המורדים.

קייב מסרה כי המורדים ביצעו 49 התקפות ביממה החולפת, המהוות לטענת הממשלה הוכחה לכך שהם ממשיכים להתעלם מהפסקת האש, אף שהשיגו את מטרתם המרכזית השבוע כשהשתלטו על העיירה דבאלצבה המצויה בצומת רכבות חשוב. מהמורדים נמסר כי גם כוחות הצבא ירו לעברם.

מעצמות המערב ממשיכות להביע תקווה כי ניתן יהיה לקיים את הסכמים שהושגו בתיווך צרפת וגרמניה בבירת בלארוס בשבוע שעבר, אף שהמורדים התעלמו ממנה כשהשתלטו על דבאלצבה, והנחילו לכוחות הממשלה את אחת התבוסות הקשות במלחמה. "אנו משוכנעים יותר מתמיד כי יש ליישם את כל ההסכמים", אמר היום נשיא צרפת פרנסואה הולנד במסיבת עיתונאים בפריז לצד קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

בקייב מציינים שנה להתקוממות

בבירה קייב, התבוסות הצבאיות העיבו על האווירה כשקהל נאסף לציין את יום השנה הראשון להתקוממות שהביאה להדחת הנשיא הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ', אך גם הציתה את המלחמה במזרח המדינה. אזרחים רבים נאספו בכיכר העצמאות בלב הבירה, הידועה כ"כיכר מיידאן", שהפכה לסמל ההפיכה שהרחיקה את אוקראינה מרוסיה וקירבה אותה אל אירופה.

"הראנו לעולם שאנו יכולים לעמוד מול המשטר ללא כלי נשק, שאנו אנשים חופשיים ושנלחם עד הסוף, עד לניצחון", אמר מיקולה טוקאר, שבא מאזור לבוב שבמערב המדינה כדי להשתתף בטקסים במיידאן. כמה משתתפים לבשו מדי מלחמה כהבעת הזדהות עם המיליציות תומכות הממשלה הנלחמות לצד הצבא נגד הבדלנים.

נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, האשים עוזר בכיר של נשיא רוסיה פוטין באחריות לירי הצלפים שגרם למותם של כמאה מפגינים אוקראינים ברחובות קייב במהלך ההתקוממות לפני שנה. "לפני כמה ימים עדכן אותי ראש הביטחון הלאומי, כי כוחות מיוחדים העידו שעוזרו של נשיא רוסיה, ולדיסלב סורקוב, ארגן קבוצות של צלפים זרים במיידאן", אמר פורושנקו לקרובי ההרוגים עמם נפגש, כך דווח באתר הנשיא. משרד החוץ של רוסיה כינה את ההאשמות "טירוף".

בתוך כך הודיע אתמול ינוקוביץ' שנמלט לרוסיה, כי הוא מוכן לחזור לאוקראינה אם תהיה לו הזדמנות. "אני אחזור ואני אעשה הכל כדי להקל את החיים במדינה", אמר בריאיון לערוץ טלוויזיה רוסי. במרכז מוסקבה צעדו אתמול כ–35 אלף בני אדם שגינו את מה שהם כינו "ההפיכה באוקראינה".  בי־בי־סי דיווח כי ההפגנה היתה מאורגנת מאוד, המפגינים הוסעו למקום באוטובוסים מיוחדים. כמה מהם, שהיו לבושים במדים צעקו "מיידן היא מחלה ואנחנו נרפא אותה" ו"המרוויחים הגדולים ממיידן הם האויבים של רוסיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ