קרי וזריף נועדו בז'נבה בניסיון לעמוד בתאריך היעד להסכם מסגרת

בפתח סבב שיחות הגרעין אמר שר החוץ האיראני כי השיחות בדרג הבינוני יצרו "כוונות טובות אבל לא הסכמים" וכי נותרו חילוקי דעות בין הצדדים. "לפנינו עדיין דרך ארוכה", אמר קרי שלשום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף עשו אתמול (ראשון) מאמצים לצמצום הפערים ביניהם במסגרת סבב שיחות גרעין נוסף שהתקיים בז'נבה, כדי לעמוד בתאריך היעד 31 במארס להשגת הסכם מסגרת. לפני בואו של קרי לז'נבה אמר זריף בטלוויזיה האיראנית כי השיחות בדרג הבינוני יצרו "כוונות טובות אבל לא הסכמים" וכי נותרו חילוקי דעות בין שני הצדדים. "הפער הבסיסי הוא לדעתי פסיכולוגי", אמר שר החוץ האיראני. "אחדות ממדינות המערב, ובמיוחד ארצות הברית, רואות בסנקציות נכס, אמצעי להפעלת לחצים על איראן. כל עוד החשיבה הזאת נשארת בעינה, יהיה קשה מאוד להגיע להסכם".

קרי לא דיבר עם עיתונאים בהגיעו לז'נבה. הוא נפגש עם חברי המשלחת האמריקאית לפני פגישתו עם זריף. לשיחות הצטרפו גם שר האנרגיה האמריקאי ארנסט מוניז, ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, וכן אחיו ואחד מעוזריו הקרובים של הנשיא חסן רוחאני, חוסיין פריידון.

זריף אמר כי השתתפות הבכירים האלה משקפת את הצורך "באנשים רמי דרג, בעלי שליטה בכל הנושאים", ואילו פריידון הצטרף לדבריו לשיחות כדי "לתאם טוב יותר עם הנשיא".

קרי בז'נבה, אתמולצילום: אי־אף־פי

קרי אמר שלשום כי נוכחות מוניז משקפת את אופיין הטכני של השיחות הנוכחיות, אולם אין זה אומר "שהחלטה כלשהי עומדת להתקבל. לפנינו עדיין דרך ארוכה", אמר קרי בלונדון, שם נפגש עם שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד.

קרי ציין כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה אינו נוטה להמשיך בשיחות מעבר לתאריך היעד הנוכחי, מאחר שתאריך יעד אחד להשגת הסכם, בנובמבר 2014, כבר חלף. לדברי קרי, אובמה סבור כי "חיוני להסכים על ראשי פרקים בסיסיים ועל הסכם במסגרת הזמן שנותר לנו".

זריף אמר כי רוחאני לא יסכים להסכם קטן וקצר מועד וגם לא להסכם רחב שישאיר מקום לפירושים שונים. היחסים בין איראן לבין שש המעצמות — ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין — הגיעו לשלב רגיש שבו על הצדדים לקבל החלטות, בעיקר בסוגיית העשרת האורניום וקצב ביטול הסנקציות.

בדו"ח של האו"ם שהתפרסם באחרונה נאמר כי איראן נמנעת מהרחבת הניסויים בדגמים יעילים יותר של המערך המשמש לזיקוק אורניום, בהתאם להסכם עם שש המעצמות. המעצמות חוששות שמא פיתוח צנטריפוגות מתקדמות יביא ליצירת חומר שיתאים לייצור פצצות גרעיניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ