קשיש גרמני מואשם בסיוע לרצח 3,681 איש באושוויץ

האיש, בן 94, שירת בצוות רפואי של האס-אס במחנה. התביעה בגרמניה מייחסת לו סיוע למעשי הרצח שבוצעו במחנה בתקופה זו, בשל העובדה שסייע לתפקוד המחנה. שמו לא פורסם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

גרמני בן 94 הואשם היום (שני) בבית משפט בגרמניה בסיוע לרצח 3,681 בני אדם במחנה ההשמדה אושוויץ. האיש ששמו לא פורסם בהתאם לחוק הגרמני להגנת הפרט, תושב העיר שוורין בצפון המדינה, שירת כחבר צוות רפואי של הס"ס באושוויץ מאמצע אוגוסט 1944 ועד אמצע ספטמבר של אותה השנה. דובר מטעם התביעה מסר היום לתקשורת הגרמנית כי האיש סייע לתפקודו של המחנה ולכן אפשר להעמידו לדין בגין סיוע למעשי רצח שבוצעו במקום ב-1944.

עורך דינו של הנאשם, פיטר־מיכאל דיסטל, אמר לעיתון הגרמני "בילד" כי אין הוכחה ל"מעשה פלילי קונקרטי" שבו היה מעורב האיש. עם זאת, בגרמניה לא נדרשת הוכחה מסוג זה מאז התקדים שנרשם במשפטו של ג'ון דמיאניוק, שהורשע ב-2011 בסיוע לרצח המוני. למרות שלא היו ראיות שקשרו אותו למעשי הרצח, הורשע דמיאניוק על סמך העובדה שמילא תפקיד במחנה ההשמדה בשעה שהתרחשו בו הפשעים.

השלט "העבודה משחררת" בכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ, בינוארצילום: אי־פי

הנאשם משוורין שייך לקבוצה של עשרות בעלי תפקידים זוטרים ששירתו במחנות ההשמדה אושוויץ ומיידנק, שנגדם מתנהלת בחודשים האחרונים חקירה בניסיון אחרון להעמידם לדין לפני שימותו. אך למרות המאמצים, נתקלת גרמניה בקשיים בניסיונה לעמיד לדין נאצים זקנים. חלק מהחשודים או הנאשמים אינם כשירים לעמוד לדין ונגד אחרים אין ראיות מספיקות.

בדצמבר האחרון זוכה איש אס־אס לשעבר, שהואשם בהשתתפות בטבח בכפר צרפתי במלחמת העולם השנייה שבו נרצחו מאות אזרחים. בית המשפט בגרמניה קבע כי אין מספיק ראיות להוכיח את מעורבותו באירוע, אף כי ידוע שהיה פעיל באס־אס ושירת בכפר שבו בוצע הטבח. במקרה אחר שנידון בשנה שעברה, שוחרר לביתו פושע המלחמה הקשיש סירט בראונס, שהועמד לדין בגרמניה באשמת רצח לוחם מחתרת הולנדי, מחוסר ראיות. זמן קצר לפני כן, בדצמבר 2013, שוחרר לביתו בשל מחלה איש האס-אס האנס ליפשיץ, בטרם נפתח משפטו.

מאז 1958 פועלת בגרמניה יחידה מיוחדת שמקדישה את זמנה לחקירת פשעי מלחמה שבוצעו על ידי הנאצים. "המשרד הגרמני המרכזי לחקירת פשעי הנאצים", שבראשו עומד "צייד הנאצים" קורט שרים, מעביר חומרי חקירה לתובעים במדינות שונות ברחבי גרמניה. הרשעתו של דמיאניוק בבית משפט במינכן נחשבת לאחת מהצלחותיו הגדולות של המשרד, זאת לאחר שזוכה בשנות ה–80 בישראל. עם זאת, דמיאניוק לא ריצה את העונש שנגזר עליו בגרמניה, חמש שנות מאסר, משום שמת בעודו ממתין לערעור במשפטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ