נערי צפון לונדון בשירות הג'יהאדיסטים מהמזרח התיכון

פעיל דאעש מוחמד אמוואזי, הידוע לשמצה בתור "ג'ון הג'יהאדיסט", שזהותו נחשפה בשבוע שעבר, היה אחד מקבוצת נערים בלונדון שעברה תהליך של הקצנה

קתרין בנהולד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון הג'יהאדיסט בהוצתו להורג של ג'יימס פוליצילום: רויטרס

כשמוחמד אמוואזי היה יוצא אל המסגד, במרחק הליכה קצר משכונת נוטינג היל בלונדון, הוא נתקל לעתים בבילאל אל־ברג'אווי, צעיר מוסלמי כמוהו משכונת השיכונים שבה התגורר בצפון־מערב העיר. במחצית העשור הראשון של שנות ה-2000 היו השניים חברים ברשת רופפת של צעירים מוסלמים שמשפחותיהם הגיעו ברובן מפקיסטאן. חלקם היו חברי ילדות, אחרים מצאו שפה משותפת בזכות מורשתם הערבית והאפריקאית, שבידלה אותם ממוסלמים בריטים אחרים. עם הזמן הלכו כמה מהצעירים, אמוואזי וברג'אווי בראשם, והתרחקו מבריטניה ומהחברה המערבית.


בשבוע שעבר פורסם כי אמוואזי הוא "ג'ון הג'יהאדיסט", הדמות רעולת הפנים הנראית עורפת את ראשיהם של בני ערובה ברבים מהסרטונים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ואחד הג'יהאדיסטים הנודעים ביותר לשמצה בעולם. בעקבות הפרסום התברר כי רשת החברים הרופפת מלונדון היא הדוגמה האחרונה לקרקע פורייה לגידול קיצונים איסלאמיים באירופה.

מהרשת המכונה לעתים "הנערים מצפון לונדון" יצאו עשרות צעירים להילחם בשורות הג'יהאדיסטים, תחילה בסומליה ולאחרונה בסוריה. ברג'אווי, שהוכשר בשורות אל־קאעדה במזרח אפריקה ועלה בסולם הדרגות של שלוחתו בסומליה, ארגון א־שבאב, נהרג בהתקפה אמריקאית בסומליה ב–2012 לאחר שבוטלה אזרחותו הבריטית. זה היה גם גורלו של מוחמד סאכר, אחיו של אחד מחבריו לכיתה של אמוואזי.

מדהים לראות את רשימת הפעילים שגדלו באזור זה בצפון־מערב לונדון. שני סומלים שהורשעו בתכנון פיגוע במערכת התחבורה הציבורית בלנודון ב–21 ביולי 2005 גרו במרחק שלושה קילומטרים מאמוואזי. גבר ששוחרר על תנאי ונמלט לסוריה ב–2012, היכן שנהרג כעבור שנה, התגורר במרחק קילומטר וחצי משם.

שאלות רבות הנוגעות לתהליך ההקצנה שעברו אמוואזי וחבריו בחלק זה של לונדון נותרו ללא מענה. תרבות כנופיות אלימה, שלא אחת מעמתת בני מיעוטים שונים אלה מול אלה, היתה נפוצה במערב לונדון בשנות ה–90, ולטענת מומחים, האיצה את תהליך ההקצנה שעברו הצעירים באזור. ברג'אווי השתייך לכנופיה כזו בנערותו, אומר המומחה למלחמה בטרור רפאלו פנטוצ'י, אך לאמוואזי לא היה עבר כזה.

קיימים קווים מקבילים רבים בחייהם של נערי צפון לונדון. הן ברג'אווי, שהגיע עם משפחתו לבריטניה מלבנון כשהיה תינוק, והן אמוואזי, שעשה את שש שנות חייו הראשונות בכווית, ניסו בשלבים שונים בחייהם לחזור לארץ מוצאם. אך שניהם לא הורשו לשוב אליה לאחר שעוררו את תשומת לבם של שירותי הביטחון במערב.

ב–2013, בערך באותו זמן שאמוואזי נעלם, נסע ראפר חובב שגדל במרחק כמה רחובות מביתו להילחם בסוריה. האיש הוא עבד אל־מג'יד עבד אל־בארי, בנו של עאדל עבד אל־בארי, מצרי שהודה אשתקד בניו יורק בקשר לפיגועי אל־קאעדה במזרח אפריקה והיה דוברו של אוסמה בן לאדן בשנות ה–90 בלונדון. באוגוסט בשנה שעברה העלה הבן לרשת תצלום של עצמו בסוריה ובידו ראש כרות. תחתיו הופיע הכיתוב: "נרגע עם חבר מהבית, או מה שנשאר ממנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ