לנוכח המשבר, פוטין הוריד לעצמו ולפקידי השלטון 10% מהשכר

בניסיון לרכך את הביקורת הציבורית על האמרת מחירי המזון והאינפלציה הדוהרת, מוביל הנשיא מהלך בפרלמנט, שייכנס לתוקף ב-1 במאי. הפיחות בשער המטבע הרוסי בחודשים האחרונים חתך במשכורתו הרבה יותר

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס

על רקע הביקורת שמשמיע הציבור הרוסי על הזינוק החד במחירי המזון ברחבי המדינה, הודיע היום (שישי) הנשיא ולדימיר פוטין, בצעד פופוליסטי, על הפחתת שכרו ב-10% החל מ-1 במאי. גם שכרם של בכירי הפוליטיקאים ברוסיה, החל מראש הממשלה דמיטרי מדבדב ועד אחרון חברי הפרלמנט, וכן שכרם של התובע הכללי והפקידות בקרמלין, יופחת באותו שיעור.

רוסיה מתמודדת זה כמה חודשים עם משבר כלכלי עמוק לנוכח הצניחה הדרמטית במחירי הנפט, הסנקציות שמטיל המערב על מוסקבה בגלל המשבר באוקראינה, והפיחות המהיר בשער הרובל. האינפלציה זינקה החודש ל-16.7% בחישוב שנתי, הגבוהה ביותר שידעה רוסיה מאז מארס 2002. מחיר מוצרי מזון בסיסיים וירקות כמו גזר וכרוב עלו ב-22% בחודש ינואר לבדו, ומחיר הסוכר גבוה ב-68% ממחירו לפני שנה. בנוסף, מוסקבה אסרה על ייבוא בשר, חלב ומוצרים נוספים ממדינות המערב כתגמול לסנקציות שהן מטילות עליה.

סופרמרקט במוסקבה, בחודש שעבר. מחיר הסוכר עלה ב-68% לעומת לפני שנהצילום: בלומברג

אבל בכל לא נגמרות בעיותיה של רוסיה, שסובלת גם ממשבר אשראי קשה. חברות רוסיות שאינן יכולות ללוות עוד כספים בבנקים מערביים, מקבלות הקצבות מהממשלה על מנת שיוכלו לפרוע השנה חובות הנאמדים ב-100 מיליארד דולר. קיצוצי השכר בצמרת הרוסית נתפסים כמחווה לאלו שנושאים בנטל המשבר. הבית העליון של הפרלמנט הסכים השבוע לקיצוץ בשכר המחוקקים אם חברי הממשלה יספגו גם הם קיצוץ. הבית התחתון (הדומא) צפוי לקבל החלטה דומה.

השאלה האם פוטין ואנשיו יחושו בקיצוץ בשכרם נוגעת לעניין אחר. נשיא רוסיה אמר בדצמבר במסיבת עיתונאים כי הוא אינו לגמרי מודע לשכר שלו ורק מעביר את המשכורות לבנק. אתרים רשמיים ברוסיה מעריכים כי שכרו השנתי של פוטין ב-2013 היה 3.7 מיליון רובל (90 אלף דולר), אלא שמאז צנח הרובל וכעת נאמד הסכום ב-62 אלף דולר בלבד. רבים מהעוקבים אחר הנעשה בקרמלין מטילים ספק באפשרות שפוטין חי רק משכרו. ההערכה היא שלאורך 15 שנות שלטונו רכש הנשיא נכסים והעביר סכומים גדולים ליעדים שונים. פרסומים שונים העריכו את הונו של הנשיא ב-40 מיליארד דולר, אך לא הציגו ראיות חותכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ