ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון באיטליה יפסוק אם להותיר על כנה את הרשעתה של אמנדה נוקס ובן זוגה לשעבר רפאלה סולצ’יטו ברצח הסטודנטית הבריטית מרדית קרצ’ר ב-2007. אם ירשיע בית המשפט את השניים, עשוי הדבר להביא לבקשת הסגרה נגד נוקס, ששבה לביתה במדינת וושינגטון שבארה"ב בעקבות זיכויה ב–2014 אחרי ארבע שנות מאסר ואמרה כי לא תחזור לאיטליה במידה ותורשע.

נוקס, בת 27, וסולצ'יטו, בן 30, הורשעו בפעם השנייה בשנה שעברה ברצח קרצ'ר, אז בת 21, שנמצאה כשגרונה משוסף בבית בו חלקה עם נוקס בפרוג'ה, עיירת אוניברסיטה במרכז איטליה. סולצ'יטו, שדרכונו הוחרם ושהגיע היום אל בית המשפט, ייעצר באופן מיידי אם יורשע. בית המשפט, שהחל היום (רביעי) בשימוע ויכריז על החלטתו ביום שישי, יכול גם להפוך את ההרשעה, ולהורות על משפט חוזר או לזכות את השניים - אך מומחים אומרים כי אפשרות זו אינה סבירה.

אמנדה נוקס בראיון לאי-בי-סי בינואר 2014צילום: רויטרס

השניים הורשעו בתחילה ב-2009, אך הפסיקה בוטלה בבית משפט לערעורים ב-2011 והם שוחררו מבית הכלא. נוקס עזבה את איטליה לעירה סיאטל. מאוחר יותר מצא בית המשפט העליון פגמים במשפטים הקודמים והורה על משפט חדש. השניים הורשעו מחדש בשנה שעברה על ידי בית משפט בפירנצה, שגזר על נוקס וסולצ'יטו 28 וחצי ו-25 שנות מאסר בהתאמה. אדם שלישי, רודי גואדה מחוף השנהב, הורשע גם הוא ברצח וריצה עד כה מחצית מ–16 שנות המאסר שנגזרו עליו.

עשרות אתרי אינטרנט הוקדשו לניתוח אובססיבי של פרטי הפרשה, בהם המניעים, הראיות הפליליות והעדויות. התביעה תיארה את נוקס בתחילה כצעירה פרועה שהרגה את קרצ'ר במהלך משחק מיני שהשתבש. פסיקת בית המשפט בפירנצה קבעה כי סביר להניח שהרצח התבצע בשל סכסוך בין השתיים. עבור אחרים, בעיקר תומכיה בארה"ב, נוקס נראית כקורבן תמים של מערכת המשפט האיטלקית הסבוכה.

סולצ’יטו מגיע לבית המשפט ברומא, היוםצילום: אי־פי

אם בית המשפט יאשר את ההרשעה, תשומת הלב תעבור מהפרוצדורות המשפטיות באיטליה אל השדה הדיפלומטי. בקשת הסגרה, במידה ואיטליה תגיש כזאת, צפויה להתקבל על ידי ארה"ב, אומר ג'וליאן קו, פרופסור לחוק בינלאומי באוניברסיטת הופסטרה בניו יורק. "במקרים כאלה, ארה"ב לרוב מבצעת את ההסגרה משום שהיא מבקשת פעמים רבות ממדינות אחרות להסגיר אליה פושעים", אמר. עם זאת, הוא הוסיף כי הסגרה "תהיה צעד לא פופולארי מבחינה פוליטית בשל הפופולאריות של נוקס ותשומת הלב הרבה שהיא מקבלת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ