ההתרסקות באלפים: טייס המשנה טופל בעבר בשל נטיות אובדניות

שנים לפני שקיבל את רישיון הטיס, טופל אנדראס לוביץ במשך תקופה ממושכת בשל נטיות אובדניות, כך מסרה התביעה בדיסלדורף

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי האזור ועובדי הצלב האדום עומדים מול אנדרטה שהוקמה סמוך לזירת ההתרסקות, שלשוםצילום: אי־אף־פי

טייס המשנה שהביא ככל הנראה להתרסקות מטוס ג'רמן ווינגס בהרי האלפים בשבוע שעבר טופל בעבר בשל נטיות אובדניות, כך מסרה היום (שני) התביעה בגרמניה. כמה שנים לפני שקיבל את רישיון הטיסה שלו, אנדראס לוביץ היה "בתקופה ארוכה של טיפול פסיכותרפי עם נטיות אובדניות מובחנות", נמסר ממשרד התובע בדיסלדורף, שם התגורר לוביץ ושם היתה אמורה לנחות הטיסה שהמריאה מברצלונה.

התביעה מסרה עוד כי בביקוריו אצל רופאים מאז אותו התקופה לוביץ לא הראה כל סימן להתנהגות אובדנית או נטיות אגרסיביות כלפי אחרים. עוד נמסר כי רישומיו הרפואיים אינם מצביעים על כל מחלה פיזית. לוביץ סבל בעבר מדיכאון והסתיר זאת ממעסיקיו ושותפיו לעבודה, כך אמרו התובעים בשבוע שעבר.

לוביץ במירוץ בהמבורג ב-2009 צילום: אי־אף־פי

לוביץ, בן 27, ריסק לדברי החוקרים את מטוס האיירבוס A320 כשעליו 150 נוסעים ואנשי צוות, על צלע הר בדרום-מזרח צרפת. מהקלטות תא הטייס עולה כי לוביץ נעל מחוץ לתא את קברניט המטוס לאחר שזה יצא לשירותים, התעלם מקריאותיו לפתוח את הדלת וכיוון ידנית את הטייס האוטומטי כך שהמטוס יאבד גובה.

החוקרים תשאלו רבים מחבריו ועמיתיו לעבודה של לוביץ, אך לא מצאו עד כה שום מניע אפשרי למעשיו. "לא נמצאה עד כה ראיה חד משמעית לכך שהכריז על כוונותו לבצע מעשה כזה", נמסר בהצהרת התביעה. איש מהמקורבים אליו, בין אם אישית או מקצועית, לא היה יכול להעיד על "מצב מסויים שיכול להוות עדות מוצקה למניע אפשרי".

מומחי זיהוי פלילי מצרפת עובדים באוהל שהוקם ליד זירת האסוןצילום: אי־אף־פי

בשבוע שעבר נפוצו בתקשורת דיווחים הנוגעים לחייו הרומנטיים של לוביץ. בדיווח אחד שלא אושר על ידי מקור רשמי נאמר כי בת זוגו הנוכחית נמצאת בהריון, בעוד חברתו הקודמת טענה כי לוביץ אמר בשנה שעברה שבכוונתו לעשות מעשה "שישנה את כל המערכת, ויגרום לכולם לדעת את שמי ולזכור אותי".

צוותים הפועלים בשטח ההתרסקות עדיין לא מצאו את הקופסה השחורה השנייה - זו הכוללת את נתוני המטוס, בהם מהירותו, גובהו וכיוונו. חבר מועצת המנהלים של לופטהנזה, חברת האם של ג'רמן ווינגס, קיי קרטקי, הזהיר היום כי ייתכן שהקופסה נפגעה ואינה שולחת אותות.

תנאי מזג אוויר מונעים את הגעתם של מסוקים לזירה והחוקרים צריכים להגיע למקום בדרכים רגליות. בולדוזר חופר דרכי גישה לאתר הנידח כך שמכוניות שטח יוכלו להגיע למקום. מרכז תמיכה למשפחות ההרוגים נפתח בבית מלון במרסיי. במקביל הוקם בגרמניה כוח משימה בן מאה בני אדם על מנת לחקור את נסיבות ההתרסקות ולזהות את גופות הקורבנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ