האפיפיור: מקווה שההסכם עם איראן יהיה "צעד לקראת עולם בטוח יותר"

בברכת חג הפסחא בוותיקאן, התמקד האפיפיור בטבח באוניברסיטה בקניה וקרא לעולם לא לעמוד מנגד מול "הטרגדיה ההומניטארית" בעיראק ובסוריה

רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור מנופף לקהל בכיכר פטרוסצילום: אי־פי

האפיפיור פרנסיסקוס קרא היום (ראשון) לשים סוף "לאלימות האבסורדית" באזורי סכסוך ברחבי העולם ואמר כי הקהילה הבינלאומית אינה יכולה לעמוד מנגד מול "הטרגדיה ההומניטארית העצומה" בסוריה ובעיראק. בדרשת חג הפסחא, אמר האפיפיור כי הוא מתפלל עבור אלה שנהרגו בסכסוכים אלימים, בהם הסטודנטים שנטבחו על ידי חמושים באוניברסיטה בקניה בשבוע שעבר.

האפיפיור בן ה-78, שזהו חג הפסחא השלישי שלו בתפקיד, נשא את דרשת "לעיר ולעולם" המסורתית בפני עשרות אלפי מאמינים שהתקהלו בכיכר פטרוס הקדוש תחת מטריות בשל הגשם השוטף. קודם לכן העביר מיסה, שכללה גם תפילות בערבית ובסינית. הוא קרא "להפסקת שאגת כלי הנשק" בסוריה ובעיראק, ואמר כי לקהילה הבינלאומית אסור "לעמוד מנגד מול הטרגדיה ההומניטארית העצומה המתפתחת במדינות הללו, והדרמה של הפליטים הרבים" בשתי המדינות.

פרנסיסקוס התפלל עוד למען קורבנות הטבח בקניה ביום חמישי, בו נהרגו 148 בני אדם, שם סיפרו הניצולים כי המחבלים מארגון א־שבאב הפרידו את הסטודנטים המוסלמים לפני שהרגו את הנוצרים. "מי יתן ותפילה מתמדת תשמע מפי כל מי שרצונו טוב, עבור אלה שאיבדו את חייהם. אני חושב במיוחד על האנשים הצעירים שנהרגו ביום חמישי באוניברסיטת גאריסה בקניה", אמר.

האפיפיור עובר בקהל בסיום מיסת הפסחא בכיכר פטרוסצילום: רויטרס
מאמינים משתתפים בטקס עם האפיפיור לציון יום שישי הטוב, שלשום בקולוסיאום ברומאצילום: רויטרס

האפיפיור התייחס האפיפיור להסכם המסגרת שהושג עם איראן על תוכנית הגרעין, ואמר כי הוא מקווה שההסכם יהווה "צעד מכריע לקראת עולם בטוח יותר, עם יותר אחווה". הוא קרא לעצירת "כל מעשי שפיכות הדמים והאלימות הברברית" בלוב, שם ערפו לוחמי המדינה האיסלאמית בפברואר את ראשיהם של 21 נוצרים קופטים, וקרא "לשלום עבור כל האנשים" בתימן ובאוקראינה בהם מתחוללים סכסוכים אלימים. מבלי להתייחס לאזור מסויים, אמר פרנסיסקוס כי "כל אלה הנושאים עמם את כוחו של האל, אהבתו וצדקתו, אינם צריכים לפעול באלימות".

פרנסיסקוס התפלל עוד עבור "כל אלה שנחטפו, שאולצו לעזוב את בתיהם ויקיריהם" כתוצאה מסכסוכים אלימים והתקפות חמושים בניגריה ובדרום סודאן, וכן באזורים בסודאן וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. בנוסף, הוא קרא "לשלום וחירות עבור הגברים והנשים הרבים הנתונים לצורות ישנות וחדשות של שיעבוד מצד קבוצות וארגונים פליליים, ולקורבנות סחר בסמים... ואנו מבקשים שלום עבור אלה הנתונים למרותם של סוחרי נשק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ