האפיפיור: הטבח בארמניה הוא "רצח העם הראשון במאה ה-20"

הצהרתו של האפיפיור במיסה לציון מאה שנה להרג ההמוני עוררה זעם בטורקיה, אשר זימנה את שגריר הוותיקאן במדינה לשיחה והחזירה את שגרירה בוותיקאן להתייעצויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האפיפיור פרנסיסקוס ציין היום (ראשון) את יום השנה המאה לטבח בארמניה וכינה אותו "רצח העם הראשון של המאה ה-20" - זו הצהרה בעלת רגישות פוליטית שצפויה לקומם את טורקיה. פרנסיסקוס, לו קשרים קרובים לקהילה הארמנית מאז ימיו בארגנטינה, אמר כי זוהי מחויבותו לכבד את זכרם של גברים, נשים, ילדים, כמרים ובישופים חפים מפשע, שנרצחו "ללא כל טעם" על ידי הטורקים העותמנים. הסתרה או הכחשה של רוע היא כמו לאפשר לפצע להמשיך לדמם מבלי לחבוש אותו", אמר האפיפיור בתחילתה של מיסה בכנסיית פטרוס לציון מאה שנה לאירועים האלימים.

בתגובה להצהרתו של האפיפיור זימנה אנקרה את שליח הוותיקאן לטורקיה לשיחה. גורם רשמי בטורקיה אמר כי בשיחה עם השגריר הבהירה טורקיה כי היא מצרה מאוד ומאוכזבת מאמירותיו של האפיפיור וכי הממשלה נדהמה שהאפיפיור קרא למעשי הרצח של הארמנים טבח עם מאחר שמעשים אלה לא מוכרים בצורה דומה על ידי בתי המשפט הבינלאומיים. טורקיה הבהירה עוד כי התבטאויותיו של האפיפיור גרמו לבעיה של אמון ביחסים עם הוותיקאן. בנוסף, שר החוץ הטורקי הודיע כי הוא מחזיר את שגריר טורקיה בוותיקאן לאנקרה להתייעצויות. השר הוסיף כי דבריו של האפיפיור הם חסרי השפעה ואינם תקפים עבור העם הטורקי.

היסטוריונים מעריכים כי עד 1.5 מיליון ארמנים נהרגו על ידי הטורקים העותמנים במלחמת העולם הראשונה, ומומחים רבים מציינים את האירועים באותם שנים כרצח העם הראשון במאה ה-20. עם זאת טורקיה מתנגדת לשימוש במונח "רצח עם" ועומדת על כך שמספר ההרוגים היה נמוך בהרבה, וכי אלה שנהרגו היו קורבנות בנסיבות של מלחמת אזרחים. שגרירות טורקיה בוותיקאן ביטלה מסיבת עיתונאים שתוכננה להיום, לפי הערכות לאחר שהבינה כי האפיפיור ישתמש במלים "רצח עם" בדבריו.

כמה מדינות אירופאיות מכירות ברצח העם, אף שאיטליה וארה"ב, למשל, נמנעות משימוש במונח זה באופן רשמי בשל חשיבותה של טורקיה כבעלת בריתן. פרנסיסקוס אינו האפיפיור הראשון המכנה את ההרג בארמניה רצח עם. בדבריו היום הוא ציטט הצהרה מ-2001 עליה חתומים האפיפיור יוחנן פאולוס השני וראש הכנסיה הארמנית קארקין השני, בה נכתב כי האירועים היו רצח העם הראשון במאה ה-20. האפיפיור אמריטוס בנדיקטוס ה-16, שיחסיו עם טורקיה והעולם המוסלמי היו מתוחים מלכתחילה, נמנע משימוש במונח.

ראש הכנסיה הארמנית קארקין השני (משמאל) במיסה בוותיקאן, היוםצילום: רויטרס

פרנסיסקוס הוסיף כי ההרג בארמניה היה הראשון מבין מקרי רצח עם "גדולים וחסרי תקדים" שאחריו באו השואה והסטאליניזם, וציין כי לאחריהם התרחש רצח עם גם בקמבודיה, רואנדה, בורונדי ובוסניה. "נראה כי משפחת האדם מסרבת ללמוד מטעויותיה הנגרמות על ידי שלטון הטרור, כך שגם היום ישנם אלה המנסים לחסל אחרים, בסיוע מעטים ותוך שתיקתם של אחרים שפשוט עומדים מנגד".

פרנסיסקוס הוקיע פעמים רבות את מה שהגדיר כ"עמידה מנגד" של העולם אל מול הטבח של נוצרים ומיעוטים דתיים אחרים על ידי קיצוניים איסלאמיסטים. כששימש כארכיבישוף של בואנוס איירס, הוא התייחס ל"רצח העם" הארמני בכמה מקרים, כולל שלושה ציטוטים נפרדים בספרו מ-2010 .

האפיפיור במיסה לציון מאה שנה לטבח הארמנים בוותיקאן, היוםצילום: רויטרס

הארמנים פועלים למען הכרה רחבה יותר ברצח העם בעולם לקראת יום השנה לתחילתו, שמצויין באופן רשמי ב-24 באפריל. במיסה שנערכה בוותיקאן השתתף גם פטריארך הכנסיה הקתולית הארמנית, מנהיגי כנסיה ארמנים ונשיא ארמניה סרז' סרקזיאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ