לוגו גרדיאן
גרדיאן

רק בנסיעה במכונית, דרך הכבישים המאובקים וסחופי הרוח של קרואטיה אפשר להגיע לגורניה סיגה, שאוכלוסייתה מונה בינתיים אפס תושבים. זהו אזור מבודד שבו יער ירוק פוגש את החול הלבן שעל הגדה המערבית של הדנובה. סימני החיים היחידים כאן הם בניין הרוס שמעליו מתנופף דגל מוזר, פסיונים, אילים, לעתים איזה חזיר בר ועיטים ובזים הדואים במרומים. קשה לחשוב על המקום הזה — הנמצא בין קרואטיה וסרביה ולאף אחת מהשתיים מעולם לא היתה ריבונות מלאה עליו — כעל המגרש שבו נבחנת תוכנית לעיצוב העתיד המדיני של העולם.

עם זאת, ביום שני שעבר הכריזו הפוליטיקאי הצ'כי ויט ידליצקה, התומך בהתנתקות מהאיחוד האירופי, ושני ליברטריאנים אחרים על שבעה קילומטרים מרובעים אלה של שטח הפקר, כעל מדינה ריבונית חדשה בעולם — ושמה ליברלנד. למרות הימנעותו של ידליצקה מהצבעה בבחירות הראשונות לנשיאות המדינה, הוא בכל זאת ניצח בהן בזכות קולו של האב המייסד האחר וקולה של האם המייסדת (שהיא גם חברתו של ידליצקה וכעת גם הגברת הראשונה). ואז הדברים נעשו מוזרים באמת.

בשבוע שחלף מאז הכריזה ליברלנד על היווסדה והזמינה תושבים אפשריים להצטרף למיזם, התקבלו 200 אלף בקשות אזרחות — אחת כל שלוש שניות — כמעט מכל מדינה בעולם.

מבקשי האזרחות מציעים לליברלנד את מומחיותם בתחומים שונים, החל מאנרגיית השמש וטלקומוניקציה ועד תכנון ערים והטבעת מטבעות. "נוצר סדר ספונטני", אומר ידליצקה. "אנשים מתכננים עיר שלמה בשלושה ימים ואחרים באמת רוצים לעבור הנה ולהשקיע... מה שהיה בגדר חלום, כעת נראה כבר-הגשמה".

דגל ליברלנדצילום: מתוך דף הפייסבוק של המיזם

הדרישות היחידות שמציגה ליברלנד למבקשי האזרחות הן כבוד לזכויות הפרט, לדעות אחרות ולרכוש הפרטי ושלא יהיה להם תיק פלילי, רקע נאצי או קומוניסטי.

ידליצקה הצהיר כי "המודל לאזרח של ליברלנד הוא תומס ג'פרסון (מאבות האומה האמריקאית), לכן הכרזנו על הקמת המדינה ביום הולדתו. לאזרחים תעמוד זכות החתירה לאושר, וכאן המקום שבו אפשר יהיה להגשים את זה".

ליברלנד היא חלומו של אדם שהיה חבר במפלגה האזרחית הדמוקרטית הצ'כית וכיום נאמן למפלגת האזרחים החופשיים, מה שמעמיד אותו בצד ימין של המפה הפוליטית.

ידליצקה, המתנגד בחריפות לאיחוד האירופי, טוען שהוא מקיים "יחסים קרובים למדי" עם מפלגת העם בשווייץ ושהוא "ייפגש עם פוליטיקאים בריטים כדי לדון בתוכניותיו של נייג'ל פראג' לניתוק בריטניה מהאיחוד האירופי".

"המסוי יהיה אופציונלי, והאנשים יממנו מיזמי פיתוח ספציפיים", אומר ידליצקה. "עלינו לראות כיצד יגיבו משרדי החוץ ולהציג לפניהם את השגשוג שאנחנו מסוגלים להביא לאזור. המיזם יזרים כסף מכל העולם: לא רק לליברלנד, שתהיה מקלט מס, אלא לכל האזור. אנחנו מסוגלים להפוך את האזור הזה למונקו, ליכטנשנטיין או הונג קונג".

ידליצקה מוסיף שהרעיון גם יוכיח עד כמה "יש צורך מועט במדינה כדי שהחברה תצליח. התקשורת מכנה אותנו אנשי ימין, אבל אנחנו לא כאלה. לא באנו הנה למען העשירים, לא באנו הנה למען העניים, באנו הנה למען כולם. במיזם הזה יש משהו לכל אחד, ולכן הוא מדהים כל כך".

"אנחנו אומה של בני אדם שלא מרוצים מהסטטוס קוו הנוכחי, של התערבות המדינה ושל מסוי גבוה", הוא מבהיר. "ומהו הדבר שבאמת יוצר אומה, אם לא תחושת שותפות לדרך כדי להגיע למשהו?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ