"הארץ"

איסלנד נשלטת בידי פיראטים, או לפחות כך זה נראה לפי הסקרים האחרונים המעניקים תמיכה מוחצת ובלתי צפויה למפלגת הפיראטים ומציבים אותה כמפלגה הגדולה ביותר במדינה. המפלגה, שמפלגות דומות לה קמו ביותר מ–60 מדינות נוספות, פועלת למען חופש המידע והאינטרנט.

"האינדיפנדנט" הבריטי מדווח כי בסקר האחרון זוכה מפלגת הפיראטים ל–23.9% תמיכה, כשבחודש פברואר זכתה ל–12.8% בלבד. יריבתה מפלגת העצמאות צנחה בסקרים מ–25.5% תמיכה בסקר הקודם ל–23.4% בלבד בסקר הנוכחי. אם היו מתקיימות היום בחירות במדינה ותוצאות האמת היו דומות לאחוזי תמיכה אלו, היתה יכולה המפלגה לקבל 16 מושבים בפרלמנט.

בבחירות שנערכו ב–2013, זכתה מפלגת הפיראטים בשלושה מושבים, והיא ניצלה גם את כוחה בפרלמנט האירופי כדי ללחוץ על האיחוד האירופי לתקן חוקים לשמירה על זכויות יוצרים. הבחירות הבאות באיסלנד ייערכו ב-2017.

תומכי מפלגת הפיראטים בגרמניה, ב-2012צילום: רויטרס

מנהיגת מפלגת הפיראטים באיסלנד, בירג'יטה ג'ונסדוטיר, היא חברת פרלמנט לשעבר ממפלגת "תנועת האזרחים", שהוקמה על רקע המשבר הכלכלי שפגע באי. ג'ונסדוטיר הודתה כי היא לא יודעת למה מפלגתה זוכה לכל כך הרבה אמון. "אנחנו מאוד מופתעים ומודים לתומכים בנו. אנחנו לוקחים את זה כסימן לאי־אמון של האנשים בפוליטיקה הקיימת במדינה", אמרה.

ל"פיראטים" ישנן תנועות חזקות גם בארה"ב ובגרמניה. בבריטניה זכתה מפלגת הפיראטים ב–1,348 קולות בבחירות הכלליות ב–2010. "הפוליטיקה המסורתית לא סייעה להתקדם ולאנשים נמאס לחכות לשינוי. זה טוב שהציבור דוחה מעליו שחיתות וגאוותנות", אמר הלגי הראפן גונרסון, חבר פרלמנט מטעם המפלגה. בישראל מתמודדת מפלגה דומה מדי מערכת בחירות, אולם עד היום לא זכתה לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ