לוגו אי-פי
אי-פי

איאן רובינסון, בעליה של חברת השקעות קטנה בלונדון, חושש מתוצאות הבחירות שייערכו מחר בבריטניה. ניצחון המפלגה השמרנית של ראש הממשלה דייוויד קמרון עשוי לקרב את בריטניה צעד נוסף לעבר פרישה מהאיחוד האירופי, מהלך שלהערכת חברות רבות עלול להגדיל את עלויות העסקים ביבשת ולשחוק את מעמדה של לונדון כמרכז פיננסי עולמי.

לדברי רובינסון, פרישה מהאיחוד תייקר גם את הפעולות הבסיסיות ביותר עבור העסקים בבריטניה, ותיאלץ אותו להגיש בקשה לרישיון עסק בכל מדינה שבה הוא פועל, במקום לקבל רישיון כולל מהרגולטורים הבריטים. "פרישה מהאיחוד תהיה אסון", הוא אומר במשרדי חברתו קינסון קפיטל בע"מ, המנהלת נכסים ונותנת שירותי ייעוץ לבנקים וקרנות גידור. "שירותים פיננסיים ועסקים רבים פועלים עם דרכון אירופי", הוא מציין.

קמרון הבטיח לערוך ב–2017 משאל עם בשאלת חברותה של בריטניה באיחוד האירופי, על רקע מאמציו לבלום את התחזקות מפלגת העצמאות הבריטית (UKIP), הקוראת לפרישה מהאיחוד כדי להגביל את גלי ההגירה מהיבשת. מערכת הבחירות התמקדה בעיקר בענייני כלכלה וביטוח בריאות, וחוסר הוודאות ביחס לפרישה של בריטניה מהאיחוד מאיים לצמצם את ההשקעות ולטלטל את השווקים עד להכרעה. "זהו מקור חוסר הוודאות הגדול ביותר למשקיעים בבריטניה", אומר דניאל ורנצה, כלכלן ב–UniCredit Bank. "השמרנים התחייבו לערוך משאל בסוף 2017 וזו עלולה להיות תקופת אי ודאות של כמה שנים".

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, השבוע בעצרת בחירות צילום: אי־פי

לקראת בחירות בבריטניה: המאבקים הפנימיים בבחירות מבליטים עד כמה התערערו זהותה ואחדותה של הממלכה מורה נבוכים: כיצד יוכרעו הבחירות ומה הסיכוי למהפך |עליית המפלגות הקטנות מאיימת על ההגמוניה המסורתית | מעמד הממלכה בזירה העולמית לא ממלא תפקיד בבחירות | יהודי בריטניה בורחים מהלייבור בהמוניהם | עלייתו ונפילתו של ניק קלג | השמרנים מזהירים מסקוטים הנעים בכמויות אדירות לקלפי | המועמדים מתגייסים להצלת מערכת הבריאות החורקת

בסקר שערך בעניין מכון איפסוס באוקטובר האחרון השיבו 56% מהנשאלים כי יצביעו בעד ההישארות באיחוד, לעומת 36% שאמרו שיתמכו בפרישה.

על אף שלחברות באיחוד יש יתרונות — דוגמת גישה חופשית לשוק המגלגל 13.9 מיליארד אירו בשנה — היא גם כוללת תנאים הנראים כיום לבריטים רבים כמכבידים. אחד מהם, המהווה חלק מקווי היסוד של האיחוד, קובע שאזרחים מכל מדינה אירופית מורשים לחיות ולעבוד במדינה אחרת באיחוד. אחרי התרחבות הגוש למדינות הקומוניסטיות לשעבר ב–2004, היתה עלייה חדה במספר מהגרי העבודה בבריטניה.

קמרון אומר שהוא מצדד בהישארות באיחוד, אבל רק אם תתבצע בו רפומה שתגביל את תנועת מהגרי העבודה כך שתהיה להם זכות לעבוד במדינות החברות, אבל לא זכות אוטומטית להטבות סוציאליות. לפי שעה ההצעות לרפורמה לא זכו לתמיכה מרובה מצד מנהיגים אירופאים אחרים, בהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

גם לאירופה יש מה להפסיד אם בריטניה תפרוש, היות שלונדון היא היום הלב הפיננסי של אירופה והכלכלה השנייה בגודלה ביבשת, אחרי גרמניה.

בלונדון, רובינסון אומר שאינו מתנגד עקרונית לרעיון משאל העם, אבל חושש שפוליטיקאים ינסו לעשות ממנו הון פוליטי לטווח קצר, תוך שימוש בסוגיות פופוליסטיות כהגירה והתעלמות מהנזק ארוך הטווח שעלול להיות לפרישה. "אם פותחים את הנושא למשאל", אמר, "המפלגות השונות ישתמשו בו בשביל משהו אחר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ