אי־פי והגרדיאן

תושבי בריטניה החלו להצביע הבוקר (חמישי) בבחירות הכלליות שבסיומן ייקבע מי ירכיב את הקואליציה הבאה במדינה. מערכת הבחירות הנוכחית היתה מתעתעת במיוחד נוכח המרוץ הצמוד בין מפלגת הלייבור למפלגה השמרנית שלאורך הזמן שמרו על פער קטן עד אפסי ביניהן בסקרים.

ראש הממשלה ומנהיג המפלגה השמרנית, דיוויד קמרון, ויו"ר האופוזיציה ומנהיג מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, רצים ראש בראש ולפי ההערכות אף אחד מהם לא יצליח להשיג רוב בפרלמנט והם יאלצו לשתף פעולה עם המפלגות הקטנות כדי לנסות להקים ממשלה יציבה. אם לא תהיה הכרעה מוחצת בסיום ההצבעה, ייתכן וייקח כמה ימים או אף שבועות של משא ומתן כדי שמישהו מהצדדים יוכל להקים ממשלה מתפקדת.

בחירות בבריטניה: המאבקים הפנימיים בבחירות מבליטים עד כמה התערערו זהותה ואחדותה של הממלכה | מורה נבוכים: כיצד יוכרעו הבחירות ומה הסיכוי למהפך | עליית המפלגות הקטנות מאיימת על ההגמוניה המסורתית מעמד הממלכה בזירה העולמית לא ממלא תפקיד בבחירות | יהודי בריטניה בורחים מהלייבור בהמוניהם | עלייתו ונפילתו של ניק קלג | השמרנים מזהירים מסקוטים הנעים בכמויות אדירות לקלפי | המועמדים מתגייסים להצלת מערכת הבריאות החורקת | נפתחו הקלפיות בבריטניה: הקרב על המנדט הבריטי צמוד מתמיד | מוריסי ופאלפ בדרך לקלפי: פסקול הבחירות בבריטניה

תור בקלפי צפונית ללונדוןצילום: אי־אף־פי
מנהיג מפלגת הלייבור, אד מיליבנד, ורעייתו אחרי שהצביעו בקלפי, היוםצילום: אי־פי
דיוויד קמרון ורעייתו סמנתה יוצאים מהקלפיצילום: רויטרס

כבר בשעות הראשונות של ההצבעה דווח על תורים ארוכים בכניסה לקלפיות ברחבי המדינה. בבחירות בשנת 2010, עמד שיעור ההצבעה על 65.1% ורבים סבורים כי שיעור ההצבעה היום יהיה גדול עוד יותר.

בסקר האחרון שפרסם היום הגרדיאן עולה כי מפלגת הלייבור מובילה באחוז אחד על פני השמרנים והיא זוכה ל-35% תמיכה בעוד השמרנים זוכים ל-34%. הלייבור, בראשות אד מיליבנד, מצליחה לסגור את הפער מהסקר הקודם ולהתחזק בשלושה אחוזים בעוד שהשמרנים יורדים באחוז אחד. מפלגת העצמאות זוכה ל-11% תמיכה ומפלגת הירוקים לשלושה אחוזים, ירידה של שני אחוזים מהסקר הקודם.

מנהיגת המפלגה הסקוטית SNP, ניקולה סטרג'ן, מצביעה בקלפיצילום: אי־אף־פי
מנהיג מפלגת העצמאות, נייג'ל פרג', היוםצילום: אי־פי
מצביעים בצ'לסי צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־אף־פי

"אני לא מבקש מכם פשוט להצביע ללייבור", כתב מיליבנד בחשבון הטוויטר שלו, אחרי שהצביע מוקדם בבוקר בקלפי בצפון אנגליה ביחד עם רעייתו ג'סטין. "אני מבקש מכם לבנות עתיד לכל צעירינו. היום הוא היום בו אנו יכולים לשנות את בריטניה". קמרון, שהצביע באוקספורדשייר שבדרום־מזרח אנגליה יחד עם אשתו סמנתה, כתב בטוויטר: "היום, אתם יכולים להצביע עבור ממשלה יציבה וכלכלה חזקה. אל תפספסו את ההזדמנות לעשות זאת". מנהיג מפלגת העצמאות (UKIP) הימנית־קיצונית, נייג'ל פרג', שהצביע במחוז בחירתו בדרום תאנט, מצא זמן להתבדח כשכתב בטוויטר: "אני לא באמת יכול להגיד לכם למי הצבעתי".

לא הרחק מבניין הפרלמנט במרכז לונדון, החלו להתאסף המצביעים בקלפיות, שם גם זכו לאבטחה הדוקה. הסימנים לדרמה הפוליטית שנמצאת בפתח מורגשים בכל מקום והכיכרות מסביב לפרלמנט מלאים בכלי תקשורת ובאולפני חדשות זמניים שהוקמו במיוחד לרגל הבחירות.

"יש לבחירות משמעות גדולה מאוד לחמש השנים הבאות של בריטניה", אמר גרי מקואילאן, בן 61 שהצביע ללייבור, "אנחנו יוצאים מתקופת צנע כלכלית, אבל אנחנו חייבים להשיג את הממשלה הנכונה לחמש השנים הבאות". אלכסיס תומאס, רופאה בת 34, מקווה שקולה יישמע: "בגלל שהמירוץ כל כך צמוד, אני סבורה שאם לא אצא להצביע לא אקבל את התוצאה שאני רוצה שתהיה, ואז לא יהיה לי את מי להאשים אלא את עצמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ