הקרב הצמוד בבחירות בבריטניה עשוי לחייב את המלכה להתערב בסדרי השלטון

הסוקרים תמימי דעים בכך שאין כמעט סיכוי שאחת משתי המפלגות הגדולות תחזיק ברוב המושבים בפרלמנט וגם הסיכוי להקמת קואליציה יציבה נראה קלוש. כל התרחישים ליום שאחרי ההצבעה

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

כשתסתיים ספירת הקולות בבחירות בבריטניה בשעות הקטנות של הבוקר (שישי), צופים בממלכה תסבוכת חוקתית שעלולה להוביל להתערבות משמעותית של המלכה אליזבת השנייה בסדרי השלטון, בפעם הראשונה ב-62 שנות מלכותה.

הסוקרים תמימי דעים בכך שאין כמעט סיכוי שאחת משתי המפלגות הגדולות - הלייבור והשמרנים - תחזיק ברוב המושבים בפרלמנט. אבל גם הסיכוי להקמת קואליציה יציבה, כמו זו שקיימת מ-2010 עם השמרנים והליברל־דמוקרטים, נראה קלוש, לפחות לפי הסקרים.

הסקרים האחרונים שנערכו הבוקר, יום הבחירות, הראו התאוששות קלה של הלייבור, שסגרה את הפער בינה לבין השמרנים שבכל מקרה היה קטן למדי. בפילוח התוצאות לפי אזורי בחירה מתקבל יתרון קל של כ-20 מושבים לשמרנים, בעיקר בגלל אובדן צפוי של עשרות מחוזות בסקוטלנד המצביעים באופן מסורתי ללייבור.

הקואליציות המסתמנות בסקרים האחרונים הם של שני גושים, שווים בגודלם: הראשון מורכב מהשמרנים, שותפיהם הליברל־דמוקרטים ורסיסי מפלגות ימין כמו מפלגת העצמאות UKIP ומפלגות של הקהילה הפרוטסטנטית בצפון אירלנד; הגוש השני, של הלייבור, צפוי לקבל את תמיכת המפלגה הסקוטית־לאומית SNP, הירוקים והמפלגה הוולשית.

בחירות בבריטניה: המאבקים הפנימיים בבחירות מבליטים עד כמה התערערו זהותה ואחדותה של הממלכה | מורה נבוכים: כיצד יוכרעו הבחירות ומה הסיכוי למהפך | עליית המפלגות הקטנות מאיימת על ההגמוניה המסורתית מעמד הממלכה בזירה העולמית לא ממלא תפקיד בבחירות | יהודי בריטניה בורחים מהלייבור בהמוניהם | עלייתו ונפילתו של ניק קלג | השמרנים מזהירים מסקוטים הנעים בכמויות אדירות לקלפי | המועמדים מתגייסים להצלת מערכת הבריאות החורקת | נפתחו הקלפיות בבריטניה: הקרב על המנדט הבריטי צמוד מתמיד | מוריסי ופאלפ בדרך לקלפי: פסקול הבחירות בבריטניה

הזוג מיליבנד לאחר הצבעתם, היוםצילום: אי־אף־פי

אלה הם כמה תרחישים אפשריים ליום שאחרי הבחירות:

ממשלה שמרנית (סבירות נמוכה) - מפלה בלתי צפויה של מפלגת העצמאות והליברל־דמוקרטים מסייעת לשמרנים להפתיע, להשיג את רוב המושבים ולהרכיב ממשלה. ראש הממשלה הנוכחי, דיוויד קמרון, נשאר בשלטון.

ממשלת לייבור (סבירות נמוכה) - עלייה במספר המצביעים למפלגת הלייבור יחד עם שיעור הצבעה נמוך מהצפוי למפלגה הסקוטית־לאומית מאפשרים לאד מיליבנד להגיע לדאונינג סטריט 10.

הקואליציה שורדת (סבירות נמוכה־בינונית) - הליברל־דמוקרטים מצליחים להציל את מרבית המושבים שלהם והשמרנים בולמים את עליית UKIP, וכך השותפות מצליחות לשחזר את הקואליציה הנוכחית.

ממשלת מיעוט בראשות קמרון (סבירות נמוכה־בינונית) - מכיוון שהוא כבר מכהן כראש ממשלה, את קמרון יכול להחליף רק מנהיג מפלגה שיזכה להצבעת אמון בפרלמנט. במצב בו למיליבנד אין מספיק מושבים של הלייבור ומפלגות אחרות כדי להרכיב קואליציה, קמרון יישאר בתפקידו גם אם הוא לא מחזיק ברוב.

עם זאת, לצורך כך הוא יצטרך לעבור שתי הצבעות קריטיות. ההצבעה הראשונה תהיה על "נאום המלכה", אותו תשא אליזבת השנייה באירוע פתיחת הפרלמנט ובו תציג את מדיניות הממשלה. אם קמרון ייכשל בהצבעה על הנאום, הפרלמנט יערוך הצבעת אמון. אם ייפול גם בה, יתקיימו בחירות נוספות.

לפי מקורות בארמון בקינגהאם, המלכה נתונה בדילמה: האם להופיע או לא להופיע בפני הפרלמנט במצב שבו לקמרון אין ממשלת רוב. כל החלטה שלה עלולה להתפרש כהתערבות לטובת אחד הצדדים, אבל לפי הערכות בשלב זה, אם ראש הממשלה יחליט להציג את המדיניות שלו לפרלמנט החדש, היא תופיע. במצב כזה, ההישרדות של ממשלת קמרון תלויה בהחלטת המפלגות הקטנות - אם ברצונן ללכת שוב לבחירות תוך שבועות ספורים.

קואליציה שמרנית חדשה (סבירות בינונית) - שתי המפלגות החברות כיום בקואליציה צפויות להיחלש עד כדי כך שגם ביחד הן לא יהוו רוב בפרלמנט. עם זאת, יש סיכוי שיחד עם מפלגת האיחוד הדמוקרטי של צפון אירלנד הן יצליחו לגבש את המינימום הדרוש לרוב. לצורך כך, הן עשויות להזדקק גם לתמיכה מחוץ לקואליציה, של מפלגת העצמאות UKIP, למשל.

קואליציה בראשות מיליבנד (סבירות נמוכה־בינונית) - אם הלייבור יפתיעו ויזכו ביותר מושבים מהשמרנים, או שהפער בין המפלגות יהיה של כמה מושבים בלבד, הליברל־דמוקרטים עשויים להצטרף דווקא לקואליציה בראשותם. יחד עם הירוקים, יתכן שלמיליבנד יהיה רוב להקים ממשלה.

ממשלת מיעוט בראשות מיליבנד (סבירות בינונית) - רבים מהסקרים צופים שלגוש השמאל בראשות הלייבור יהיה רוב בפרלמנט. מיליבנד התחייב שוב ושוב שלא יצרף את המפלגה הסקוטית־לאומית SNP לממשלתו, מכיוון שהיא דוגלת בעצמאות סקוטלנד ובפירוק הממלכה המאוחדת. עם זאת, הוא יכול להקים ממשלת מיעוט, להגיש את נאום המלכה שלו לפרלמנט ולצפות ש-SNP תתמוך בו בכל מקרה כדי לשמר את הישגיה בבחירות ולהדיח את השמרנים מהשלטון.

במקרה כזה, במיוחד אם לשמרנים יהיו יותר מושבים בפרלמנט מלמפלגת הלייבור עצמה, צפוי מיליבנד לעמוד בפני גל גינויים מהימין ומחלק משמעותי מהתקשורת הבריטית על כך שהוא מקים ממשלה "לא לגיטימית". בשמאל בבריטניה חוששים כעת מפני מצב כזה, ובעלי טורים בולטים כבר מזהירים מפני ניסיון של השמרנים לכפות ממשלת מיעוט־ימין.

פרלמנט תלוי (סבירות נמוכה) - פרלמנט שאין רוב למפלגה אחת מכונה "hung parliament", אבל בשלב מסוים, כשמורכבת קואליציה, הוא חדל להיות תלוי. במצב שבו אף מפלגה לא יכולה להקים ממשלה, עם קואליציה או ממשלת מיעוט, קמרון ימשיך לכהן כראש הממשלה עד ששתי המפלגות הגדולות יצליחו להגיע להסכמה לגבי מועד חדש לבחירות. במצב כזה, רבים במדינה מקווים שראשי המפלגות יוכלו להגיע להסכמה על שינוי מסוים בשיטת הבחירות האזורית, כדי לאפשר את החזרת היציבות לדמוקרטיה הבריטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ