הבחירות בבריטניה

מפלה קשה לליברל־דמוקרטים: המנהיג ניק קלג הודיע על התפטרותו

השותפה הקואליציונית של השמרנים איבדה עשרות מושבים וכמעט נמחקה מהמפה הפוליטית. סגן רה"מ קלג שמר אמנם על מושבו, אך הודיע כי יפנה את מקומו בהנהגה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בעקבות המפלה הקשה שספגה המפלגה הליברל־דמוקרטית בבחירות בבריטניה, הודיע היום (שישי) סגן ראש הממשלה הבריטי ניק קלג על התפטרותו מראשותה. המפלגה הליברל־דמוקרטית, שותפתה של המפלגה השמרנית בממשלה הנוכחית, חוותה צניחה בשיעורי התמיכה בה וסיימה לפי תוצאות האמת עם שמונה מושבים בפרלמנט בלבד. קלג הצליח לשמור על מושבו, אולם ניצח בפער של 2,000 קולות בלבד את מועמד הלייבור במחוז הבחירה שלו בשפילד.

"ברור כי התוצאות היו קשות ואכזריות לאין שיעור ממה שיכולתי לחשוש ממנו", אמר קלג שנראה תשוש במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר. "עלי לקחת את האחריות המלאה, ולכן אני מכריז כי אתפטר מראשות הליברל־דמוקרטים. בחירות על הנהגת המפלגה יתקיימו כעת בהתאם לחוקיה". תוצאות הבחירות הן הגרועות ביותר בתולדות המפלגה מאז הוקמה ב–1988,

במהלך מסע הבחירות טענה המפלגה כי הצלחתה תהיה גדולה יותר מתחזיות הסקרים, וקלג העריך כי הבחירות יהיו "סיפור מפתיע". אולם כשתוצאות האמת זרמו והתברר כי התמיכה במפלגה קרסה באופן משמעותי, אמר דובר המפלגה לעיתונאים שנאספו בשפילד: "אני לא הולך להעמיד פנים שלליברל־דמוקרטים יהיה משהו מעבר ללילה רע".

קלג ורעייתו מרים מגיעים למרכז ספירת הקולות בשפילד, הלילהצילום: אי־אף־פי

במהלך הלילה התברר היקף המפלה: וינס קייבל, שר העסקים ולשעבר מנהיג המפלגה בפועל, הפסיד את המושב בטוויקנהאם שבו החזיק מאז 1997, למתחרה השמרנית, ואמר כי זהו "לילה נורא למפלגתנו בכל מקום". חבר הקבינט אד דיווי, השר לאנרגיה ולשינויי האקלים, הפסיד את המושב בקינגסטון וסורביטון למועמד המפלגה השמרנית בפער של 3,000 קולות בלבד. שר המשפטים סיימון יוז איבד את מושבו זה 32 שנה ללייבור, להם הפסידה גם השרה לשוויון לין פת'רסטון. במפלה נוספת, מנהיג המפלגה לשעבר צ'ארלס קנדי, איבד את מושבו למפלגה הסקוטית הלאומית. המזכיר הראשי של משרד האוצר הבריטי, דני אלכסנדר, הוא ככל הנראה חבר הממשלה הבכיר ביותר שלא נבחר מחדש, כשאיבד את מושבו ליריב מהמפלגה הסקוטית.

בחירות בבריטניה: המאבקים הפנימיים בבחירות מבליטים עד כמה התערערו זהותה ואחדותה של הממלכה | מורה נבוכים: כיצד יוכרעו הבחירות ומה הסיכוי למהפך | עליית המפלגות הקטנות מאיימת על ההגמוניה המסורתית מעמד הממלכה בזירה העולמית לא ממלא תפקיד בבחירות | יהודי בריטניה בורחים מהלייבור בהמוניהם | עלייתו ונפילתו של ניק קלג | השמרנים מזהירים מסקוטים הנעים בכמויות אדירות לקלפי | המועמדים מתגייסים להצלת מערכת הבריאות החורקת  | מוריסי ופאלפ בדרך לקלפי: פסקול הבחירות בבריטניה

קלג נחשב לכוכב העולה של הבחירות ב-2010, ואחרי שהלייבור והשמרנים לא הצליחו להשיג רוב בפרלמנט, הצטרפה מפלגתו לממשלת הקואליציה הראשונה שקמה בבריטניה מאז מלחמת העולם השניה. ואולם חמש שנותיו כשותף זוטר בממשלת צנע תבעו את מחירן. ב–2011 הפסיד קלג במשאל עם על שינוי שיטת הבחירות לשיטה המבוססת על ייצוג יחסי, שהיתה יכולה להעניק למפלגות קטנות כוח רב יותר; בהמשך גם לא הצליח לקיים את הבטחות מסע הבחירות שלו לבטל את דמי שכר הלימוד באוניברסיטאות.

בתחילה דחתה המפלגה את המדגמים שהתפרסמו אמש וצפו לה הפסד גדול שיותר בידה רק עשרה מבין 57 המושבים שהיו בידה, ומסרה כי הם אינם תואמים את המידע שנאסף מפעילים. אולם ככל שהתפרסמו תוצאות האמת, התברר תוצאות האמת חמורות אף יותר. דובר של המפלגה אמר כי המדגמים היו "בקצה הנמוך" של מה שציפתה המפלגה, וכי ניצחונה הגורף של המפלגה הסקוטית הלאומית טלטל את כל המפה הפוליטית. "מצביעים עברו אליהם מהליברל־דמוקרטים ומהלייבור, והחשש שעוררו השמרנים באנגליה מפני העלייה בכוחם של הסקוטים העבירה לשמרנים מצביעים נוספים על חשבון הליברל־דמוקרטים ואפשר לטעון שבאופן דרמטי יותר על חשבון הלייבור". 

המפלגה הודתה בגלוי כי היא מנהלת מסע בחירות הגנתי בעיקרו, כשמיקדה את תשומת הלב ב–30 מושבים שלפי סקרים פרטיים יכולה היתה להותיר בידה, וכמה מושבים שיכולים היו לעבור אליה. בימים האחרונים במסע הבחירות, בכיר במפלגה אמר כי המשאבים הופנו לעשרה עד 15 מושבים שעליהם לפי הערכות היא עוד תוכל להשפיע. במהלך מסע הבחירות, הדגישה המפלגה כי היא תהיה קול מרסן הן כשותפה הן בממשלה של הלייבור והן בממשלה שמרנית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ